Buzdolabı Soğutmuyor ?

Buzdolabı Soğutmuyor ? Buzdolabınız soğuk kalmadığında, çabuk bozulan gıdalarınızın bozulmasını önlemek için sorunu hemen çözmeniz gerekir. Tam olarak neyin yanlış olduğunu bulmak, sorunu doğru bir şekilde teşhis etmek ve çözmek için çok önemlidir. Bu nedenle, buzdolabınızın soğumamasının en olası nedenlerinin çoğunu içeren kapsamlı bir liste sağladık.

Buzdolabı Neden Soğutmaz ?

  • Buzdolabı çalışıyor ama soğutmuyor nedeni nedir?
  • Buzdolabının alt tarafı soğutmuyor neden?
  • Buzdolabı sistem tıkanıklığı nasıl anlaşılır?
  • Buzdolabı gazı ne zaman biter?

Buzdolabı Soğutmuyor ? Tam olarak neyin yanlış olduğunu bulmak, sorunu doğru bir şekilde teşhis etmek ve çözmek için çok önemlidir. Bu nedenle, buzdolabınızın soğumamasının en olası nedenlerinin çoğunu içeren kapsamlı bir liste sağladık.

Termostat Ayarı Kapalı

Buzdolabı Soğutmuyor ? Buzdolabınızın neden soğumadığını merak ediyor musunuz? Bu bariz bir şey gibi görünüyor, ancak bazen termostat kadranı çok düşük ayarlanarak buzdolabınızın sıcaklığının yükselmesine neden oluyor. Bu, termostatla uğraşan çocuklarınız veya düşüncesiz ev misafirleriniz varsa olabilir.

Çoğu zaman insanlar termostat numaralarını kafa karıştırıcı bulur ve sonuç olarak ayarlamalar yaparken yanlış yöne giderler. Rakamların güç seviyesini gösterdiğini unutmayın, bu nedenle daha yüksek sayılar buzdolabınızı daha soğuk hale getirecektir.

Soğutmayan Bir Buzdolabı İçin Onarım İpuçları

Bloke Havalandırmalar

Buzdolabınızın içindeki hava sıcaklığı, bir dizi dahili ve harici havalandırma aracılığıyla korunur. Tutarlı bir sıcaklığı korumak için bu havalandırmaların açık kalması önemlidir. Çoğu zaman insanlar, yiyecekleri içeride saklarken veya buzdolabının etrafında başka nesneler saklarken (ör. bakkal poşetleri) bilmeden havalandırma deliklerini tıkarlar.

Bu havalandırma delikleri, kir veya dökülen yiyecek gibi artıklarla kısmen tıkanabilir. Tıkanmış herhangi bir havalandırma iç sıcaklığı etkileyebilir, bu nedenle bunları mümkün olduğunca açık tutmak önemlidir.

Kirli Kondenser Bataryaları

Buzdolabınızın neden soğumadığını ama ışığının yandığını mı merak ediyorsunuz? Kondenser bobini, buzdolabının içindeki ısıyı serbest bırakır. Bobinler kirliyse, buzdolabının ısıyı serbest bırakmak için daha fazla çalışması gerekecektir.

Kondenser serpantini yılda bir kez temizlenmelidir ve mutfağınızda çok fazla toz veya evcil hayvan tüyü varsa daha da temizlenebilir. Kirli bir bobin performansı etkileyebilir, ancak vakum veya uzun bir fırça kullanarak kolayca temizleyebilirsiniz. Temizleme, içeriden ısıyı serbest bırakmaya etkili bir şekilde geri dönmesine izin vermelidir.

Kondenser Fan Motoru Bozuk

Buzdolabı yeterince soğuk değilse, kondenser fan motorunda bir sorun olabilir. Kondenser fan motoru, kondenser serpantinlerini soğutmak için üzerlerine hava çekerek çalışır. İşlevsel bir fan olmadan, buzdolabınız kolayca aşırı ısınabilir ve düzgün şekilde soğumayabilir. Kondenser fan motorunuzu buzdolabınızın arkasına veya altına yerleştirebilirsiniz. Fan motoru çalışmıyorsa, büyük olasılıkla profesyonel onarım gerektirecektir.

Evaporatör Fan Motoru Çalışmıyor 

Modelinize bağlı olarak buzdolabınızda bir veya daha fazla evaporatör fan motoru bulunur. Ünitenizde sadece bir fan varsa, dondurucu bölmesinde bulunur. Evaporatör fan motoru, evaporatör bobinlerinden gelen soğuk havayı bölme boyunca dolaştırır. Fan motoru çalışmıyorsa, soğuk bir dondurucunuz olabilir, ancak buzdolabı bölmesinde soğutma yoktur.

Kontrol kartı Hasarlı

Modern bir buzdolabında en az iki devre kartı kullanılır: ana kontrol panosu ve sıcaklık kontrol panosu. Bu kontrol panolarından herhangi birinin hasar görmesi, sıcaklık sorunlarından sorumlu olabilir. Bu sorunları acemi bir kişinin teşhis etmesi veya onarması kolay değildir, bu nedenle bir kontrol panosu arızasından şüpheleniyorsanız bir servis uzmanına başvurmanızı öneririz.

Buzdolabı Çalışıyor Ama Soğutmuyor?

Sorunlar bir yol açabilir yeterince havalı değil buzdolabının kendi başınıza yönetmek kolay oldukça basit ve olabilir; ancak bazıları biraz daha karmaşık olabilir ve bir profesyonel gerektirebilir. İşte buzdolabınızın yeterince soğumasını engelleyebilecek birkaç şey.

Kontrol edebileceğiniz basit şeyler

Bazen en bariz cevaplar doğru olanlardır. Gibi şeyler:

  • Buzdolabınız uygun bir güç kaynağına takılı mı ?
  • Biri termostatı mı kapattı?
  • Kapı tam ve doğru bir şekilde kapanıyor mu?
  • İç havalandırmalardan herhangi biri nesneler tarafından engelleniyor ve bu nedenle havanın dolaşmasını engelliyor mu?

Bunların hepsi genellikle gözden kaçan ve buzdolabınızın soğuk bir sıcaklıkta kalmasını engelleyebilecek basit öğelerdir .

Kötü bir fan veya hava damperi olabilir.

Buzdolabınız, ünitenin çalışmasının büyük bir bölümünü oluşturan iki fan içerir ve eğer çalışmıyorlarsa, buzdolabınızın yeterince soğuk olmamasının nedeni bu olabilir . Kondenser fanı, kondenser bobinleri ve kompresör gibi parçaları çalışırken soğutur. Bu öğeler çalışırken, bu kritik öğelerin aşırı ısınmasını ve çalışmayı durdurmasını önlemek için kondenser fanının çalışması gerekir.

Evaporatör fanı, buzdolabınızın kapısını açtığınızda hissettiğiniz havayı hareket ettiren fandır. Bu fan, havayı evaporatör bobininiz boyunca çeker, havayı soğutur ve ardından havayı buzdolabında hareket ettirir. Bu fan çalışmıyorsa, buzdolabınıza soğuk hava girmeyecektir.  Sorunlara neden olabilecek bir diğer konu da arızalı bir hava damperidir. Bu öğe, dondurucu ve buzdolabı arasındaki hava akışını düzenler. Dondurucunuz düzgün çalışmıyorsa yeterince çalışabilir, ancak buzdolabınıza yeterince soğuk hava girmeyebilir.

Soğutmayan Buzdolabı Nasıl Tamir Edilir?

Ana bileşenlerle ilgili sorunlar

Buzdolabı daha önce bahsettiğimiz havayı soğuk tutan iki hayati parçası kompresörünüzdür. Kondenser bobinleriniz ve bunlarla ilgili sorunlar, buzdolabınızın yeterince soğumadığı anlamına gelebilir. Buzdolabı kompresörünüz, soğutucu buharını buzdolabınızın arkasında bulunan kompresör bobinlerine itme işini yapar. Bu itme hareketi ve buna bağlı basınç ısı yaratır. Bu daha sonra soğuyacak ve buzdolabından ısıyı emecek sıcak bir gaz oluşturur. Vantilatörünüz çalışıyor ancak buzdolabı soğumuyorsa sorun kompresör arızası olabilir.

Kondenser serpantinlerinizin tıkalı olduğunu ve bu nedenle daha önce bahsettiğimiz sıcak gazın akışını engellediğini varsayalım. Bu durumda, buzdolabınızın soğuk bir sıcaklığı koruma yeteneğini önemli ölçüde kısıtlayacaktır.

Buzdolabı Yeterince Soğuk Değil

Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri genellikle buzdolabının altında bulunur. Soğutucu içlerinden geçerken ısıyı dağıtırlar. Kondenser serpantinleri kirliyse, ısıyı etkili bir şekilde dağıtmazlar. Bobinler üzerinde kalıntı biriktikçe, buzdolabı daha az verimli hale gelir ve buzdolabının soğuması için daha fazla çalışmasına neden olur. Bobinler çok kirliyse, buzdolabı uygun sıcaklığı koruyamayacaktır. Kirli olup olmadıklarını belirlemek için kondenser serpantinlerini kontrol edin – kondenser serpantinleri kirliyse temizleyin.

Kondenser Fan Motoru

Kondenser fan motoru, kondenser serpantinlerinden ve kompresörün üzerinden hava çeker. Kondenser fan motoru düzgün çalışmıyorsa, buzdolabı düzgün şekilde soğumayacaktır. Fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için önce fan kanadında engel olup olmadığını kontrol edin. Ardından, fan motoru kanadını elle çevirmeyi deneyin. Bıçak serbestçe dönmüyorsa, kondansatör fan motorunu değiştirin. Herhangi bir engel yoksa ve fan kanadı serbestçe dönüyorsa, fan motorunun sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Eğer kondenser fan motorunun sürekliliği yok, değiştirin.

Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fan motoru, evaporatör (soğutma) serpantinleri üzerinden hava çeker ve bunu buzdolabı ve dondurucu bölmelerinde dolaştırır. Bazı buzdolaplarında birden fazla evaporatör fan motoru bulunur. Tek evaporatörlü buzdolaplarında, evaporatör dondurucu bölmesinde bulunur. Evaporatör fanı çalışmıyorsa, soğuk havayı buzdolabı bölmesine göndermeyecektir. Böyle bir durumda, dondurucu yine de soğuyabilir, ancak buzdolabı soğumayacaktır. Evaporatör fan motorunun arızalı olup olmadığını tespit edin, fan kanadını elle çevirmeyi deneyin.

Fan kanadı serbestçe dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin. Ek olarak, motor alışılmadık derecede gürültülü ise değiştirin. Son olarak, motor hiç çalışmıyorsa, motor sargılarını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Sargılarda süreklilik yoksa, evaporatör fan motorunu değiştirin.

Başlatma Rölesi

Başlatma rölesi, kompresörü başlatmak için başlangıç ​​sargısı ile birlikte çalışır. Başlatma rölesi arızalıysa, kompresör bazen çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. Sonuç olarak, buzdolabı yeterince soğuk olmayacaktır. Başlatma rölesinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, çalıştırma ve başlatma terminal soketleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Başlatma rölesi, çalıştırma ve başlatma terminal soketleri arasında sürekliliğe sahip değilse, değiştirin. Ayrıca, başlangıç ​​rela isey yanık bir kokuya sahipse değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı gerilimi kompresöre, evaporatör fan motoruna ve kondenser fan motoruna (varsa) yönlendirir. Sıcaklık kontrol termostatı düzgün çalışmıyorsa, soğutucu akışkan sisteminin çalışmasını engelleyebilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı en düşük ayardan en yüksek ayara döndürün ve bir klik sesi gelene kadar dinleyin. Termostat tıklarsa, muhtemelen arızalı değildir. Termostat tıklama yapmazsa, bir multimetre kullanarak test edin.Süreklilik için termostat. Sıcaklık kontrol termostatının herhangi bir ayarda sürekliliği yoksa, değiştirin.

Başlatma Kondansatörü

Başlatma kondansatörü, başlatma sırasında kompresöre bir güç artışı sağlar. Başlatma kondansatörü çalışmıyorsa, kompresör başlamayabilir. Sonuç olarak, buzdolabı soğumayacaktır. Başlangıç ​​kapasitörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetre ile test edin. Başlatma kondansatörü arızalıysa değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol panosu, kompresör ve fan motorlarına voltaj sağlar. Sıcaklık kontrol kartı arızalıysa, soğutma sistemine voltaj göndermeyi durduracaktır. Ancak, bu yaygın bir olay değildir. Kontrol kartları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol panosunu değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm bileşenleri test edin. Diğer bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, sıcaklık kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Termistör (Sensör)

Termistör, buzdolabı sıcaklığını izler ve sıcaklık okumasını kontrol panosuna gönderir. Kontrol panosu, termistör okumalarına göre kompresör ve evaporatör fanına giden gücü düzenler. Termistör arızalıysa, kompresör ve evaporatör fanı gerektiğinde çalışmayabilir. Sonuç olarak, buzdolabı yeterince soğuk olmayacaktır. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetre ile test edin. Termistör direnci r ile birlikte değişmelidir. fırın sıcaklığı. Termistör direnci değişmezse veya termistör sürekliliğe sahip değilse, termistörü değiştirin.

Kompresör (Motor)

Kompresör, soğutucuyu sıkıştıran ve soğutucuyu evaporatör ve kondenser serpantinleri boyunca dolaştıran bir pompadır. Kompresör çalışmıyorsa, buzdolabı soğumayacaktır. Ancak bu nadiren böyledir. Kompresörü değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, kompresörü kontrol edin. Cihazın yan tarafındaki elektrik pimleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın.  kompresör. Açık devre varsa, kompresör muhtemelen arızalıdır. Kompresör arızalıysa, lisanslı bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak, bu neredeyse hiçbir zaman neden değildir. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, daha genel olarak arızalı olan tüm parçaları test edin. Diğer bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, ana kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi