Buzdolabı Işığı Yanmıyor ?

Buzdolabı Işığı Yanmıyor ? Buzdolabınızın kapısını açıyorsunuz ve ışık yanmıyor. Normalde bu, bir elektrik kesintisi olduğu veya buzdolabınızın fişinin atıldığı anlamına gelir, ancak yine de soğuğu hissedebilir ve buzdolabının uğultusunu duyabilirsiniz, böylece çalıştığını bilirsiniz. Dondurucu ışığınız veya buz yapıcınız varsa, buzdolabı gücünün hala tutarlı olduğundan emin olmak için bunları test edebilirsiniz. Bununla birlikte, buzdolabınız hala çalışıyorsa ancak ışığı kapalıysa, düzeltilmesi gereken bir şeyiniz var demektir.

Buzdolabı Işığı Neden Yanmaz ?

Buzdolabı Işığı Yanmıyor ? İster inanın ister inanmayın, her zaman ampulün kendisi değildir. Buzdolabınızın ışığının yanmadığını kontrol etmek istediğiniz birkaç farklı şey var. Kapı anahtarı, kablo tesisatı, kirli bir priz veya sadece gevşek bir ampul olabilir. Buzdolabınızın ışığını onarmak istiyorsanız, neyin yanlış olduğunu belirleme ve düzeltme konusunda size adım adım yol gösterebiliriz.

KAPI ANAHTARINI KONTROL EDİN

Buzdolabı Işığı Yanmıyor ? Kontrol edilmesi gereken ilk ve en kolay şey kapı anahtarıdır. Bu, buzdolabı kapısı kapatıldığında bastıran ve kapı açıldığında dışarı çıkan, genellikle üçgen şekilli küçük bir daldırma anahtarıdır. Bu senin ışık anahtarın. Kapı kapatıldığında ışık söner ve yaylı piston, kapı açıldığında ışığın yanmasını sağlamak için elektrik bağlantısı yapar. Bu, ışığınızın kimsenin bakmadığı aydınlatıcı yiyecekleri yakmamasını sağlar.

Buzdolabı Işığı Yanmıyor ? Kapı anahtarını test edin. Buzdolabı kapısı açıkken, düğmeye basın ve bırakın. Cevap yok? Her şey olabilir. Ancak kapı anahtarı özellikle kirli görünüyorsa veya kırılmış hissediyorsa, nedeni bu olabilir. Ancak, kapı anahtarını birkaç kez değiştirirseniz ve ışık yanarsa, içeride gevşek bir tel olabilir.

AMPULÜ SIKIN

Buzdolabı Işığı Yanmıyor ? Ardından, kontrol edilmesi en kolay şey ampul ve yerinde olup olmadığıdır. Bunu yapmak için kapağı açmanız gerekir. Her buzdolabı aynı kapak yapısına sahip değildir, bu nedenle bunu yapmak biraz inceleme gerektirebilir. Birkaç mandala basarak ve kapaktan çekerek kolayca açabilirsiniz. Veya bir tornavidaya ihtiyacınız olabilir. Geçmek için mekanik sezginizi ve plastik kapak anlayışınızı kullanın.

Ampule fiziksel erişiminiz olduğunda, sıkmak için saat yönünde çevirin. Tıpkı bir el fenerinin başı gibi, bazen buzdolabı, kapı kapanmaları ve çarpmalarla ampulü bağlayıncaya kadar sallayacak kadar sallar. Döndüğünüzde ışık yanıyorsa sorun çözülmüştür, tebrikler. Değilse, sorun gidermeye devam edin.

KABLOLARI SABİTLEYİN

Işık kapağı hala çıkarılmış durumdayken, ulaşabileceğiniz kabloları kontrol edin. Buzdolabının sallanması, bazı gevşek kablo bağlantılarının ampulü yakan elektrik kontağından kurtulmasına da neden olabilir. Ulaşabileceğiniz kabloları oynatın ve ne olduğunu görün. Titreme alırsanız, kabloları ışık soketinin arkasına doğru çekmek veya bastırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu, bir bağlantının yeniden kurulmasına yardımcı olabilir. Umarım ışığınız tekrar yanar. Ancak değilse, sonraki sorun giderme adımını deneyin.

AMPULÜ KONTROL EDİN

Kablodan kaynaklanmadığından emin olduğunuzda, gevşeyene kadar saat yönünün tersine hafifçe çevirerek ampulü çıkarın. cam bölmenin içine yakından bakın. Kırık filamentler görüyorsanız, ampul yanmıştır ve değiştirilmesi gerekecektir. Ampulü hafifçe sallayın. Küçük bir tatil çanı gibi küçük bir tırmalama veya çınlama sesi duyuyorsanız, ampul patlamıştır ve değiştirilmesi gerekecektir.

AMPUL SOKETİNİ KONTROL EDİN

Bir sonraki adım, bağlantıyı daha yakından incelemektir. Ampulün tabanını ve soketi yaklaşık aynı anda kontrol edin. Buzdolabından çıkan gazlı yiyeceklerle paslanma veya kirlenme ihtimalleri vardır. Evet, bu olabilir. Plastik koruyucu bir kapağın içindeki kirli ışık prizleri şaşırtıcı bir şekilde sık sık meydana gelir. Nemli bir bez veya cam temizleyici ile ıslatılmış bir kağıt havlu alın ve her ikisini de silin. Soketi ve ampulün tabanını kurulayın ve ampulü tekrar vidalamayı deneyin.

Bağlantıyı yeniden taktığınızda ampulünüzün tekrar yanıp sönme olasılığı vardır. Öyleyse, sıkı bir vidalamayı engelleyen veya iki metal parçanın iletken temas etmesini engelleyen kiri başarıyla çıkardınız.

AMPULÜ DEĞİŞTİRİN

Ampul açıkça yanmışsa veya tabanı temizlemenin olumlu bir etkisi yoksa, daha sonra ampulü değiştirmeyi denemek isteyeceksiniz. Buzdolabı ampulleri genellikle 120V’dir ve 25 ila 40 watt arasındadır. Mevcut ampulünüzü bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz, birçoğunun boyutu, stili ve watt değeri ampulün bir yerinde basılıdır. Yararlı işaretler bulamıyorsanız, ampulünüzü yerel hırdavatçıya (veya bir mağazanın donanım bölümüne) götürün. Oradaki görevli, doğru watt değerinde doğru yedek ampulü bulmanıza yardımcı olabilir. Buzdolabınız için olduğunu söylemeyi unutmayın.

Yeni bir ampulünüz olduğunda, sokete vidalayın. Şimdi gelmezse, yapması nispeten kolay olan bir şey daha var.

KAPI ANAHTARINI DEĞİŞTİRİN

Son olarak, başka hiçbir şey işe yaramazsa, kapı anahtarınızı değiştirebilirsiniz. Buzdolabınızın markasına ve modeline göre yedek bir kapı anahtarı sipariş ederek başlayın. Değiştirme anahtarı elinizde olduğunda, değiştirmeye hazırlanın. Her ihtimale karşı buzdolabınızın fişini çekerek başlayın. Eski kapı anahtarını düz bir tornavida veya macun bıçağıyla kaldırın. Yeni anahtarın kablo bağlantısını kapatın ve yeni anahtarı sokete doğru bastırın. Buzdolabınızı tekrar prize takın ve kapı düğmesine basın.

Yeni bir ampul ve yeni bir kapı anahtarı ile buzdolabınızın ışığı hemen yanmalıdır. Ve hala çalışmıyorsa, profesyonel bir cihaz onarım teknisyeni çağırmanın zamanı geldi. Buzdolabınızın bir incelemesini planlamak ve o ışığı tekrar yakmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Buzdolabı Lambası Nasıl Çalışır?

Buzdolabınızın veya dondurucu bölmesinin kapısını açtığınızda yanan ampul, 220 voltluk sıradan bir ampuldür. Sokete giden elektrik, buzdolabındaki dahili kablolama ile sağlanır. Boyut olarak daha küçük ve genellikle daha küçük bir watt olmasına rağmen, diğer akkor ampullere benzer. Bunlar genellikle 25 veya 40 watt’lık “cihaz ampulleri” olarak pazarlanır ve ampul gerektiren herhangi bir ev aletinde kullanılabilir.

Ampul, buzdolabının kapı çerçevesi alanına monte edilmiş küçük bir kol veya basmalı düğme ile çalıştırılır. Üzerine kapanan kapı tarafından basıldığında, anahtar devreyi keser ve ampulü kapatır; kapı açıldığında anahtar devreyi tamamlar ve ışığın yanmasını sağlar.

Işık çalışmayı bıraktığında, sorunun nedenini anlamak, en kolay, en olası sorunlardan başlamak ve düzeltilmesi daha karmaşık olan nedenlere geçmek meselesidir. Bir ampulü değiştirmek kadar kolay olabilir veya hala kolay bir işlem olan kapı anahtarının kendisini değiştirmeyi içerebilir.

Buzdolabı Lambası Yanmıyor ?

Ampulü kontrol edin

Buzdolabınızın ışığı yanmıyorsa ampul ömrünü tamamlamış ve yanmış olabilir . Ampulde karanlık bir alan olup olmadığını veya kırık ve gevşek bir teli olup olmadığını görmek için ampulü kontrol edin. Ampulü salladığınızda içindeki filaman hasar görmüşse tıkırtı sesi duyabilirsiniz. Cihazlar için genellikle 25 veya 40 watt’lık özel ampulleri yerel donanım veya ticari mağazanızdan satın alabilirsiniz. Buzdolabınızın fişini çekin, ampulü değiştirin ve bu muhtemelen bu sorunu çözecektir.

Ampulü çıkardığınızda, boş sokete hızlıca bakın. Soket bozuk veya kirliyse, sorunun başka bir kaynağını bulmuş olabilirsiniz. Genellikle sıcak, nemli bir bezle hızlı bir temizlik, kontakları temizleyebilir ve ışığın yanmasına izin verebilir. Ancak ampul soketine dokunmadan önce buzdolabının fişini çektiğinizden emin olun.

GÜÇ KAYNAĞI ARIZALI

Sorun, buzdolabınızın prize takılı olmaması veya ona ulaşan güç olmaması olabilir. Hasar görmediğinden emin olmak için güç kablosunu da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Eğer öyleyse, değiştirin.

IŞIK ANAHTARI BOZUK

Bazı cihazlarda, buzdolabının ışığını açan kapıyla çalışan bir basmalı düğme bulunur. Cihazınızda bunlardan birinin olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Eğer öyleyse, anahtarın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu bileşeni cihazdan ayırarak ve ohmmetre modunda bir multimetre ile kontrol ederek de test edebilirsiniz. İki konumundan birinde süreklilik mevcut olmalıdır.

AMPUL ARIZALI

Ampulün sönüp gitmediğini çıplak gözle kontrol edebilirsiniz. İçindeki minik filament kırılırsa, ampulün değiştirilmesi gerekecektir. Bazı buzdolabı modelleri LED ampullerle donatılmıştır. Bunları test etmek için voltmetre modunda bir multimetre kullanmanız ve voltajı kontrol etmek için iki probu ampulün konektörlerine yerleştirmeniz gerekecektir. Doğru voltajı bulmak için üretici tarafından sağlanan kullanım kılavuzuna başvurmayı unutmayın ve bu işlemi gerçekleştirirken ellerinizi elektrikli koruyucu eldivenlerle koruyun.

AMPUL SOKETİNE GÜÇ GELMİYOR

Ampul, bir sokete vidalanarak lambaya oturur. Ampul çalışır durumda ise soket üzerindeki kontaklardaki voltajı kontrol ediniz. Voltaj yoksa, soketi değiştirmeniz gerekecektir. Önemli: bazı prizlerde entegre bir emniyet devresi bulunur; sizinki de böyleyse, cihazı 30 dakika boyunca fişten çekmenizi ve ardından tekrar prize takmanızı öneririz.

DEVRE KARTI ARIZALI

Devre kartı, buzdolabınızın ön tarafındaki kontrol panelinde bulunabilir. Cihazınıza bir küçük anahtar takılmış olabilir ve bunlar bazen arızalanabilir. Bu meydana gelirse, ışığın çalışmasını engelleyecektir.

Ampul

Ampul bitmiş olabilir. Ampulle ilişkili diğer parçalardan herhangi birini değiştirmeden önce ampulü değiştirin.

Kapı Anahtarı

Kapı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kapı anahtarı etkinleştirildiğinde süreklilik göstermiyorsa, değiştirin.

Işık Soketi

Işık soketinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, sokete elektrik gelip gelmediğini belirlemek için bir multimetre kullanın. Sokete elektrik geliyorsa ancak ampul çalışmıyorsa, bu ışık soketinin arızalı olduğunu gösterir. Işık soketi arızalıysa değiştirin.

Işık Anahtarı

Işık anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Işık anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Işık Panosu

İlk olarak, ışık panosunun uygun miktarda voltaj aldığından emin olun. Işık panosu yeterli voltaj alıyorsa, ancak buzdolabının ışığı çalışmıyorsa, ışık kartını değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi