Buzdolabı İçindekileri Donduruyor ?

Buzdolabı İçindekileri Donduruyor ? Özellikle sıcaklık ayarları çok düşük olduğunda veya ürünler bölmenin arkasına ve altına yakın bir yere yerleştirildiğinde, çok nemli olan ürünler buzdolabında donabilir. Doğru ayarları kullanarak ve yiyecekleri buzdolabında doğru yerde saklayarak bunu önleyin

Buzdolabım Neden Yiyecekleri Dondurur?

  • Buzdolabının içindekiler neden buz tutar?
  • Buzdolabı sebzeleri donduruyor neden?
  • Buzdolabı çok soğutuyor ne yapmalıyım?
  • Buzdolabı ayarı ne olmalı?

Buzdolabı İçindekileri Donduruyor ? Buzdolabı, güvenli saklama için yiyecekleri soğuk tutmak üzere tasarlanmıştır ve hiçbir şeyi dondurmamalıdır. Buzdolabınızın yiyecekleri dondurduğunu fark ederseniz, bunun nedeni aşağıdaki sorunlar olabilir:

Sıcaklık Ayarları

Buzdolabı İçindekileri Donduruyor ? Taze yiyecekleri saklamak için optimum sıcaklık aralığı 38 – 40 derece Fahrenheit arasındadır. Yemeğiniz donuyorsa, buzdolabınızın sıcaklık ayarı yanlışlıkla çok düşük ayarlanmış olabilir. Bu, buzdolabınızın yiyecekleri dondurmasına yol açabilecek yaygın bir sorundur.

Gıda depolama

Buzdolapları, soğuk havayı dolaştırmak ve depolama alanı boyunca tutarlı bir sıcaklık sağlamak için havalandırma delikleri kullanır. Uygun sıcaklığı sağlamak için, dondurucu ve buzdolabı bölmeleri arasında uygun hava akışına izin vermelisiniz. Yiyecekler bu havalandırma deliklerini kapatıyorsa, daha fazla soğuk havaya maruz kalır ve zamanla donabilir. Ayrıca buzdolabınıza daha fazla yiyecek koymanız gerekebilir: Tam dolu bir buzdolabı, soğuk havayı emmede daha iyi bir iş çıkarır. İçeride yeterince eşya yoksa, o soğuk hava alt rafa yerleşecek ve orada saklanan yiyecekleri dondurabilecektir.

Hava Alan Kapı Contaları

Buzdolabınızın ve dondurucu kapılarınızın etrafındaki contalar soğuk havayı içeride tutmaya yardımcı olur. Bu contalardan biri veya her ikisi de sızdırıyorsa, buzdolabınız sabit bir sıcaklığı korumak için daha fazla çalışacaktır. Ne yazık ki, bu çok soğuk bir buzdolabına ve donmuş yiyeceklere yol açabilir.

Buzdolabım Neden Her Şeyi Donduruyor?

Buzdolabınızda yiyecekler donuyorsa, sorunu çözmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Buzdolabınızın sıcaklığını sıfırlayın

Buzdolabınız çok soğuksa, sıcaklık göstergesini bulun ve buna göre ayarlayın. Hangi sıcaklığın doğru olduğundan emin değil misiniz? Kullanım kılavuzunuza veya kullanım kılavuzuna bakın.

Yemeğinizi yeniden düzenleyin

Buzdolabınızdaki yiyeceklerin havalandırma deliklerinden hiçbirine temas etmediğinden emin olun. Ayrıca yiyecekleri buzdolabına daha eşit bir şekilde dağıtmayı deneyebilir veya buzdolabınıza daha fazla yiyecek ekleyebilirsiniz. Yiyecekleri buzdolabınızda nasıl saklayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için kılavuzumuza göz atın .

Buzdolabınızın kapı contalarını kontrol edin

Buzdolabınızın kapılarının sızdırdığından şüpheleniyorsanız, kapı contalarını temizlemek ve incelemek için biraz zaman ayırın. Yırtılmış, eğrilmiş veya aşınmışlarsa hemen değiştirin. Buzdolabınızı yalnızca yiyecekleri dondurmaktan korumakla kalmayacak, aynı zamanda enerjiden de tasarruf edeceksiniz.

Yiyecekleri Havalandırma Deliklerinden Uzak Tutun

Sorunlu bölgeyi belirledikten sonra, havalandırmaya yakın olup olmadığını kontrol edin. Çoğu buzdolabında, üst rafın üstünde veya yanında bir soğutma deliği bulunur. Soğuk havanın çoğu buradan gelir, bu nedenle yiyecekleri buradan uzak tutmak donmayı önleyebilir. (5 inçlik bir yarıçap hile yapmalıdır.)

Sorunlu alan kapı rafıysa, konumunu ayarlamak isteyebilirsiniz. Bazı yan yana buzdolaplarında (özellikle eski modellerde), dondurucudan buzdolabına soğuk havayı akıtan bir havalandırma deliği bulunur. Bu çıkış genellikle buzdolabını ve dondurucuyu ayıran duvarda bulunur ve muhtemelen etrafındaki her şeye dondurucu soğuk hava üfleyecektir. Bu soğuk havayı önlemek için rafların yerini değiştirin.

Alttan donduruculu bir modeliniz varsa – modern evler için giderek daha popüler bir model – ve sorunlu alanların buzdolabının alt kısmında olduğunu fark ederseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla dondurucudan gelen hava tahliyesidir. Bununla birlikte, buzdolabında basit bir yiyecek eksikliğinden de kaynaklanabilir! (Aşağıda daha fazlası.)

Dondurucu Ayarlarını Kontrol Edin

Yani yemeğinizi havalandırma deliklerinden uzaklaştırdınız ama hala donuyor mu? Sorun hala dondurucu olabilir. Belirtildiği gibi, oyunda birçok faktör vardır, bunlardan biri makinenizin dondurucu yönüdür ve alttan donduruculu bir buzdolabı özellikle rahatsız edici olabilir. Fen dersinden ısının yükseldiğini hatırlayın, bu nedenle buzdolabının alt kısmı muhtemelen en soğuk olacak.

Bir çözüm, dondurucu sıcaklık ayarlarınızı yükseltmektir, ancak bunu çok yükseltmemeye dikkat etmelisiniz. 0°F’nin kuzeyindeki herhangi bir şey bakteri üremesini kolaylaştıracak ve gıda bozulmasını hızlandıracaktır. Başka bir seçenek de buz yapıcınızın sürekli çalışmadığından emin olmaktır . Bu ayrıca dondurucunuzu çok soğuk yapabilir ve daha sonra soğutulmuş gıdalarınızın donmasına neden olabilir.

Daha Fazla Yiyecek Depolayın!

Bu aptalca bir çözüm gibi görünebilir, ancak aslında geçerlidir.  buzdolabınızın altındaki yiyeceklerin donmaya devam etmesinin, bunun nedeninin buzdolabınızın tam olarak dolu olmamasından kaynaklanabileceğini açıklıyor.

Buzdolapları, boşluğa verilen tüm soğuk havayı emmek için iyi stoklanmış olmalıdır. Nispeten boşsa, tüm soğuk hava boşluğun dibine çökecek ve yiyeceklerinizi donduracaktır. Bu yüzden sadece dolu tutun! Ek bir avantaj olarak, tam dolu bir buzdolabı, özellikle dondurucuda sıcaklıkların korunmasına yardımcı olacak ve sonuç olarak daha az enerji tüketecektir. Bu, elektrik faturanız için iyidir.

Buzdolabınızda Yiyeceklerin Donmasını Nasıl Önlersiniz?

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı gerilimi kompresöre, evaporatör fan motoruna ve kondenser fan motoruna (varsa) yönlendirir. Sıcaklık kontrol termostatı düzgün çalışmıyorsa, soğutucu akışkan sisteminin gereğinden uzun çalışmasına neden olabilir. Sonuç olarak, buzdolabı çok soğuk olacaktır. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı en düşük ayardan en yüksek ayara döndürün ve bir klik sesi gelene kadar dinleyin. Termostat tıklarsa, muhtemelen arızalı değildir. Termostat tıklanmazsa, termostatı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Sıcaklık kontrol termostatının herhangi bir ayarda sürekliliği yoksa, değiştirin.

Termistör (Sensör)

Termistör, hava sıcaklığını izler ve sıcaklık okumasını kontrol panosuna gönderir. Kontrol panosu daha sonra termistör okumalarına göre kompresör ve evaporatör fanına giden gücü düzenler. Termistör arızalıysa, kompresör ve evaporatör fanı çok sık çalışabilir. Sonuç olarak, buzdolabı çok soğuk olacaktır. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetre ile test edin. Termistör direnci, buzdolabı sıcaklığı ile bağlantılı olarak değişmelidir. Termistör direnci değişmezse veya termistör sürekliliğe sahip değilse, termistörü değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Bununla birlikte, kontrol panosu çok nadiren sorunun nedenidir. Kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm bileşenleri test edin. Bu bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, ana kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol panosu, kompresör ve fan motorlarına voltaj sağlar. Kontrol panosu arızalıysa kompresöre veya fan motorlarına sürekli voltaj gönderebilir. Sonuç olarak, buzdolabı çok soğuk olacaktır. Kontrol kartları genellikle yanlış teşhis edilir, kontrol panosunu değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm bileşenleri test edin. Diğer bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, sıcaklık kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

Damper Termostat

Damper, soğutucu bölmesine uygun miktarda soğuk hava girmesini sağlamak için açılır ve kapanır. Damper açık kalırsa, buzdolabına çok fazla soğuk hava girmesine neden olur. Sonuç olarak, buzdolabı çok soğuk olacaktır. Damperin kırılıp kırılmadığını veya açık kalıp kalmadığını kontrol edin.

Damperli Kontrol Grubu

Hava damperi kontrolü, soğutucu bölmesine uygun miktarda soğuk hava girmesini sağlamak için açılır ve kapanır. Damper düzgün kapanmazsa, buzdolabına çok fazla soğuk hava girmesine izin verir. Kırık veya açık kalmış olup olmadığını belirlemek için damper kontrolünü kontrol edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi