• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Buzdolabı Gürültülü (Sesli) Çalışıyor ? Çalışırken, buzdolabınız hafif gürültü yapmalıdır, ancak diğer faaliyetlerinizi kesintiye uğratmayacak şekilde göze çarpmayan bir uğultu sesi olmalıdır. Buzdolabı bu vızıltıyı yaptığında, üretilen ve dolaşan soğuk havanın sesidir. İdeal olarak, buzdolabınızın çalıştığını yalnızca cihazla aynı odadayken duyabilmelisiniz. Bazı yeni modellerde, onları çok sessiz hale getirdikleri için yalnızca kapı açıkken bile duyabilirsiniz. Ancak, rahatsız edici derecede gürültülü bir buzdolabınız veya anormal sesler çıkaran bir buzdolabınız varsa, bu nedenleri araştırmak isteyeceksiniz.

Buzdolabı Neden Sesli Çalışır ?

Normal çalışma altında buzdolabınız oldukça sessiz çalışır. Sadece çalışırken yanında olduğunuzda, yemeğinizi serin tutmak için çalışırken küçük bir uğultu duymalısınız. Ne yazık ki, başka bir odada duyabileceğiniz yüksek sesle uğultu, tıkırtı, çınlama, gıcırdama veya buzdolabınızdan gelen diğer yüksek sesler kesinlikle normal kabul edilmez. Bu, yalnızca gelecekte olası bir onarımın olabileceği anlamına gelmez, aynı zamanda bu gürültünün evinizi sular altında bırakması tamamen can sıkıcıdır.

Gürültünün Nereden Geldiğini Tespit Et

Gürültülü bir buzdolabını tamir etmenin ilk adımı, gürültünün geldiği genel alanı ayırt etmektir. Bazı sesler için bu diğerlerinden daha zor olabilir. Genel olarak, gürültünün en yüksek olduğu yeri fark ederek iyi bir fikir edinebilirsiniz. Bununla birlikte, normal bir uğultudan daha yüksek bir ses gibi diğer sesler, belki her yerden yayılır, ancak bu gürültünün kendisi de oldukça iyi bir ipucudur. Ne tür bir ses olduğunu ve arkadan mı, alttan mı yoksa buzdolabının içinden mi geldiğini not edin. Ayrıca, nerede daha yüksek olduğunu görmek için hem taze yiyecek hem de dondurucu bölümündeki gürültüyü kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bazı erişim panelleri yalnızca bir alanda bulunur, ancak en azından ne kadar derin araştırma yapmanız gerektiğini bileceksiniz.

Buzdolabınız Sesli mi Çalışıyor?

Oldukça sık aşırı işitme eğer durum böyle ise yüksek sesler o durumdayken buzdolabından çalışan o içerdiği birçok hareketli bölgelerinden birinde kaynaklanmaktadır. Bunlar aşındığında veya hasar gördüğünde gürültüde bir artış meydana gelebilir.

Kondenser fan motoru sorunları

Modern buzdolaplarının çoğunda fan soğutmalı bir kondenser bobini bulacaksınız. Buzdolabınız oldukça yüksek sesle çalışıyorsa , bunun nedeni kondenser fanı olabilir. Fan, kompresörün yanı sıra evaporatör motoru ile aynı anda çalışır ve bu nedenle, normal buzdolabı kompresörü gürültüsünden duymaya çalışırken bunu fark etmek zor olabilir . Fan biraz gevşediyse veya düzgün dönmüyorsa, çevreleyen parçalara temas ediyor veya sallanarak buzdolabı fanı sesine neden oluyor olabilir .

Evaporatör fan motoru sorunları

Evaporatör fan motoru kompresör çalışırken buzdolabınızdaki evaporatörün serpantinleri üzerinden hava çekme işini yapar. Buzdolabınızın vızıltı sesi çıkardığını ve bu sesin dondurucu bölümünden geldiğini fark ederseniz , arızalı bir evaporatör fan motoru arızalı olabilir.

Duyabileceğiniz gürültüye ek olarak, buzdolabınızın normal şekilde soğumadığını fark ederseniz , bu, bu parçayla ilgili bir sorunun başka bir göstergesi olabilir. Ayrıca buz yapmanın daha uzun sürdüğünü fark ederseniz , suçlu evaporatör fan motoru olabilir.

Evaporatör fan motoru rondelası sorunları

Evaporatör fan motorunuzda, motoru montaj braketinden izole etmek için kullanılan bir rondela bulunur. Bunun nedeni, fan ve motor çalışırken oluşan titreşimden kaynaklanan gürültüyü azaltmaktır. Düzenli aşınma ve yıpranma, bu rondelanın aşınmasına neden olarak gevşemesine veya ayrılmasına neden olabilir. Bu olduğunda, kesinlikle buzdolabınızdaki gürültüde bir artış duymaya başlayabilirsiniz.

Buzdolabınız Ses Çıkarıyorsa Bu Konuda Yapabilecekleriniz Şu Şekilde:

Buzdolabının yüksek ses çıkarmasına neden olabilecek bazı parçaları gözden geçirdiğimize göre, bir sonraki adım soruna bir çözüm bulmaktır. İşte o gürültülü buzdolabını susturmak için yapabileceğiniz üç eylem.

Kondenser fan motoru sorun giderme

Buzdolabının yüksek ses çıkaran bir fan motorundan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, bu parçayı kontrol etme adımları nispeten basittir. Buzdolabınızın fişini çekerek ve ardından arka erişim panelini çıkararak başlayın. Genellikle ünitenin arka alt kısmında kompresörün yanında bulunan kondenser fan motorunu bulun.

Gürültüye neden olabilecek herhangi bir engel veya bir sorun belirtisi olabilecek herhangi bir kalıntı bulmak için fan motorunu görsel olarak inceleyin. Motorun aşınmış veya ele geçirildiğini tespit ederseniz, kondenser fan motorunuzu değiştirmeniz gerekecektir.

Evaporatör fan motoru problem çözme

Buzdolabının fişini çekerek ve ardından evaporatör fan kapağını çıkararak başlayın. Bu kapak, dondurucu bölmesinin arkasında bulunur. Motora bir göz atın ve hasar belirtileri arayın. Motorda çok miktarda buz görürseniz, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için dondurucunuzun buzunu çözmeyi deneyin.

Serbestçe dönüp dönmediğini görmek için motoru elle döndürmeyi deneyin. Bu şekilde çok az dirençle oldukça kolay hareket etmelidir. Motor kolay dönmüyorsa veya gözle görülür şekilde aşınmışsa evaporatör fan motorunuzu değiştirme zamanı gelmiştir.

Evaporatör fan motoru çözümleri

Buzdolabınızın fişini çekerek bu parçayla ilgili sorun gidermeye başlayın. Dondurucu bölmesinin içinde bulunan evaporatör fanı kapağını çıkarın. Grometin yerinde olduğundan emin olmak için bir göz atın. Yerinde değilse veya herhangi bir aşınma veya hasar belirtisi gösteriyorsa, bu parçanın değiştirilme zamanı gelmiştir.

Buzdolabınızın Sesli Çalışmasının Nedenleri

Fan Pervane Kanadı

Buzdolabı gürültülü veya gürültülü ise, özellikle kapılardan biri açıldığında, evaporatör veya kondenser fan kanadı arızalı olabilir. İlk olarak, arka panelin arkasındaki dondurucuda bulunan evaporatör fan kanadını kontrol edin. Elinizle çevirmeyi deneyin. Fan pervanesi serbestçe dönmüyorsa, bıçağın bir şeye sürtünüp sürtünmediğini veya bıçağa bir şey takılıp takılmadığını kontrol edin. Ek olarak, herhangi bir engel olup olmadığını belirlemek için buzdolabının arka alt tarafındaki kondenser fan kanadını kontrol edin.

Evaporatör Fan Motoru

Arka panelin arkasındaki dondurucudaki evaporatör fan motoru arızalandığında, genellikle çok fazla gürültü üretir. Bu ses, buzdolabı kapısı açıldığında çok daha yüksek olacaktır. Evaporatör fanı gürültülü ise değiştirin.

Kondenser Fan Motoru

Kondenser fan motoru kanadına bir şey takılmış olabilir veya kondenser fan motoru yatakları arızalı olabilir. Kondenser fan motoru genellikle buzdolabının altında, arkaya yakın bir yerde bulunur. Buzdolabını duvardan dışarı çekin ve erişmek için arka erişim panelini çıkarın.

Kompresör (Motor)

Gürültü kompresörden geliyorsa, kompresör dahili olarak hasar görebilir. Kompresörün iç bileşenleri zamanla yıpranarak normalden daha fazla gürültü oluşturabilir. Kompresör genellikle buzdolabının altında, arkaya yakın bir yerde bulunur. Buzdolabını duvardan dışarı çekin ve erişmek için arka paneli çıkarın. Kompresörler gürültü yaptıktan sonra genellikle yıllarca dayanır. Bununla birlikte, kompresörünüz gürültülüyse, arızalanma olasılığının farkında olun. Kompresör değiştirilmelidir lisanslı bir teknisyen tarafından.

Su Giriş Valfi

Buzdolabı gürültülü veya gürültülü ise, özellikle buz yapıcı doluyken, su giriş valfi arızalı olabilir. Su giriş valfi, buzdolabı dağıtıcısına ve buz yapıcıya su sağlamak için açılan elektrikle kontrol edilen bir valftir. Zamanla, mineral tortuları vananın içinde birikebilir ve su akışını kısıtlayabilir. Su giriş vanası gürültülü ise değiştirin. Su giriş vanasını onarmaya çalışmayın, vananın sökülmesi vananın arızalanmasına neden olabilir.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara