Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor
Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor ?

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor ? Bir buz makinesinin çalışmamasına neden olabilecek birkaç faktör vardır. Buz yapıcı hiç veya yeterli miktarda buz yapmıyor gibi görünüyorsa, bunun nedeni düşük su basıncı veya hatalı bir su filtresi olabilir. Buz yapıcı küçük, bulanık veya kümelenmiş buz ürettiğinde, kirli su filtresi, düşük su basıncı veya suyunuzdaki yüksek mineral birikintileri kadar basit bir şey olabilir. Donmuş bir buz kovası durumunda, bazı sorun giderme işlemleri gerekebilir ve servis gerekebilir.

Buz Makineniz Buz Yapmayı Bıraktığında Ne Yapmalısınız?

 • Buzdolabı neden buz tutmuyor?
 • buzdolabı buz makinesi neden buz yapmaz?
 • Buzdolabı karlanma nasıl çözülür?
 • Buzdolabı neden buz tutmuyor?

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor ? Buz makineniz çalışmayı bıraktığında servis çağırmak için çok acele etmeyin. Kendinizi paradan ve hayal kırıklığından kurtarmak için önce bu basit sorun giderme tekniklerini ve düzeltmelerini deneyin.

Buz Makinesi Buz Yapmıyor İse

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor ? Suyun yolu engellenirse veya solenoid çalışmıyorsa veya kefalet teli kaldırılırsa, buz yapıcı buz yapmaz. (Ayrıca, evinizin su basıncının bir buz makinesine hizmet edecek kadar güçlü olmayabileceğini unutmayın.)

İşte buz makinenizi çalıştırmak için atabileceğiniz birkaç adım Buz toplama çekmecesinin üzerindeki koruma telinin üst konumunda kilitli olmadığından emin olun. Bu, buzu kapatır.
 1. Buz tepsisinin üzerindeki kefalet telinin aşağı konumda olduğundan emin olun . Üst konumda kilitlendiğinde buz yapıcıyı kapatır.
 2. Su besleme hattını kontrol edin. Buz yapıcı buz yapmıyorsa ancak kolun sallandığını görüyorsanız ve yaklaşık 10 saniye boyunca bir vızıltı duyuyorsanız, su vanası gelmeyen su istiyor demektir. Bu, valf ve solenoidin muhtemelen iyi durumda olduğu, ancak su kaynağının olmadığı anlamına gelir.

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor ? Su besleme hattının buzdolabının arkasında veya altında bükülmediğinden emin olun (1/4 inçlik bakır boru, bükülmeleri önlemek için plastik doldurma hattından çok daha iyidir). Buzdolabının arkasındaki veya lavabonun altındaki su kapatma vanasını bulun, kapatın, bakır hattı buzdolabının arkasından sökün, bakır hattı bir kovaya koyun, vanayı açın ve suyun dökülüp dökülmediğine bakın.

3 Musluk valfini kontrol edin. Kötü bir musluk valfi (buz yapıcının su besleme borusunu su borusuna bağlayan küçük cihaz), buz yapıcının besleme borusunun su borusuna bağlandığı yerde soruna neden olabilir.

Gerekirse giriş valfini ve musluk valfini değiştirin. Musluk vanası için 1/4 inçlik bir delik açmanızı gerektiren tipi kullanın (“kendiliğinden delen” tipin aksine). Bir buz yapıcı bağlantı kiti satın alıp bunu kendiniz yapabilir veya valfi değiştirirken hat içi su filtresi takması için bir tamirciyi veya tesisatçıyı arayabilirsiniz.

4 Solenoidi kontrol edin. Su hattı, buzdolabının arkasındaki veya altındaki bir solenoide bağlanır ve ardından buz yapıcıya gider. Solenoid arızalı olabilir veya güç almıyor olabilir.

Buz Makinesi Kapanmıyor İse

Buz hazneniz dolduğunda bile kapanmıyorsa (buz yapmaya devam ediyorsa):

 1. Buz yapıcıyı kapatmak için koruma telini kaldırın ve buz kutusunu çıkarın. Gerekirse bir tornavida kullanarak buz yapıcıyı çıkarın, iyice temizleyin ve ardından yeniden takın.
 2. Sorun devam ederse, buz yapıcıyı ve valfi değiştirmeyi düşünün. Bunu aşağıda tartışıldığı gibi kendiniz yapabilir veya bir cihaz tamircisine yaptırabilirsiniz. Bu tür bir problemde tamir ettirebilirsiniz, ancak üniteyi tamamen değiştirmek genellikle daha akıllıca, daha kolay ve daha ucuzdur.

Buz Makinesi Donmuş İse

Buz yapıcınız donduysa, çözmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Buzdolabının fişini çekin veya ona güç sağlayan devre kesiciyi kapatın. Buz haznesini buzdolabından çıkarın ve buz yapıcıdaki gevşek buzu çıkarın.
 2. Doldurma borusunu bulun. Bu, buz yapıcıya su sağlayan beyaz kauçuk benzeri bir hortumdur. Doldurma borusunu tutan muhafazadan küçük metal klipsi aşağı çekin (ancak tüm buz yapıcılarda bu klips yoktur).
 3. Hortumu ve çevresindeki mekanizmayı ısıtın . Bunu yapmak için, mekanizmayı bloke eden herhangi bir buzu eritmek için buz makinesinde bir saç kurutma makinesi çalıştırabilirsiniz. Ancak çok dikkatli olun (damlayan suyu bir bezle ıslatın), çünkü elektrik ve su ciddi bir elektrik çarpması riski oluşturabilir. Ayrıca plastik kısımları eritmemeye dikkat edin.
 4. Bir saç kurutma makinesi kullanmak istemiyorsanız , besleme hortumunu bir hindi ezici kullanarak ve bir kapta taşan suyu yakalayarak sıcak suyla ıslatabilirsiniz. Bazı durumlarda, buz yapıcı yerindeyken doldurma tüpünü çözmek yerine buz yapıcıyı çıkarmak daha kolay olabilir.

Dondurucu Sıcaklığı 10 Derece F’nin (-12C) Üzerinde

Dondurucu sıcaklığı 10 Fahrenheit (-12C) derecenin üzerindeyse, buz makinesi verimli bir şekilde buz küpleri üretmeyecektir. Buz yapıcının düzgün çalışması için dondurucu sıcaklığı 0 ila 5 Fahrenheit (-18 ila -15C) arasında ayarlanmalıdır. Dondurucu sıcaklığı çok yüksekse, kondenser serpantinlerinde pislik olmadığından ve kondenser fanının düzgün çalıştığından emin olun. Ek olarak, evaporatör serpantinlerinde don birikip birikmediğini kontrol edin. Evaporatör serpantinleri donmuşsa, defrost sisteminin bir kısmı muhtemelen arızalanmıştır.

Su Giriş Valfi

Su giriş valfi, dağıtıcıya ve buz yapıcıya su sağlamak için açılan, elektrikle kontrol edilen bir valftir. Su giriş vanası arızalıysa veya yetersiz basınca sahipse, suyun akmasına izin vermez. Sonuç olarak, buz yapıcı buz yapmaz. Valfın düzgün çalışması için en az 20 psi gerekir. Vanaya giden su basıncının en az 20 psi olduğundan emin olun. Su basıncı yeterliyse, su giriş vanasına giden gücü kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Eğer tSu giriş vanası yeterli basınca sahip ve güç alıyor, ancak buz yapıcı buz yapmak için suyla dolmuyor, su giriş vanasını değiştirin.

Buz Yapıcı Tertibatı

Buz yapıcı tertibatının bir bileşeni arızalı olabilir. Buz yapıcı bileşenlerinin çoğu ayrı olarak satılmadığından, buz yapıcı tertibatının tamamını satın almanız ve değiştirmeniz gerekebilir. Buz yapıcı grubunu değiştirmeden önce su giriş valfini, su hattını ve fanı kontrol edin. Bu parçalardan hiçbiri arızalı değilse ve dondurucu sıcaklığı en az 15 Fahrenheit derece ise, buz yapıcı grubunu değiştirin.

Buz Yapıcı Modülü

Buz yapıcı modülü, buz fırlatma kollarını döndüren veya küpleri buz kovasına atmak için bir tepsiyi döndüren bir motorla donatılmıştır. Buz yapıcı tepsisindeki termostat veya sensör yaklaşık 15 Fahrenheit dereceye ulaştığında, motor buz küplerini serbest bırakmak için dönüyor. Döngünün sonunda, buz yapıcı modülü, tepsiyi suyla yeniden doldurmak için su giriş valfine güç gönderir. Buz yapıcı modülü arızalıysa, buz yapıcı buz yapmayacak veya dağıtmayacaktır. Öncelikle, modelinize bağlı olarak, şunlardan emin olun.Açma / kapama anahtarı açık konumda veya askı kolu aşağı konumda olmalıdır. Buz yapıcı modülünde ejektör kanatları varsa, buz küplerinin bıçaklara sıkışmadığından emin olmak için kontrol edin. Modülde genellikle bir teknisyenin modülle ilgili sorunları daha ayrıntılı teşhis etmek için kullanabileceği test noktaları vardır.

Şebekede Düşük Su Basıncı

Evde yetersiz su basıncı olabilir. Su giriş valfi, buz ve su dağıtıcısına su sağlar. Su giriş vanasının düzgün çalışması için minimum 20 psi gerekir. Su akışını kontrol edin ve en az 20 psi olup olmadığını belirlemek için basıncı test edin.

Kapı Anahtarı

Kapı anahtarı, buzdolabı kapısı açık olduğunda buz ve su sebilini kapatır. Kapı anahtarı arızalanırsa, dağıtıcı açılmayacaktır. Kapı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kapı anahtarı etkinleştirildiğinde süreklilik göstermiyorsa, değiştirin.

Buz Seviye Kontrol Panosu

Bazı buzdolapları, buz kovasındaki buz seviyesini algılamak için kızılötesi ışın kullanır. Buz seviyesi kovanın tepesine ulaştığında, kızılötesi ışını kesintiye uğratır. Kontrol panosu daha sonra buz yapıcıyı kapatır. Buz seviyesi kirişin altına düştüğünde, kontrol panosu buz yapıcıya daha fazla buz yapması için sinyal gönderir. Buz seviyesi kontrol panosu arızalanırsa, buz yapıcı buz yapmayı durduracaktır. Buz seviyesi kontrol panosunun güç aldığından emin olun. Buz seviyesi kontrol panosu güç alıyorsa, ancakbuz yapıcı çalışmıyor, buz seviyesi kontrol panosunu değiştirin.

Buz Yapıcı Kalıp Termostatı

Buz yapıcı kalıp termostatı, buz kalıbının (buz tepsisi) sıcaklığını izler. Kalıp uygun sıcaklığa ulaştığında, buz yapıcı buz küplerini çıkarır ve buz kalıbını suyla yeniden doldurur. Kalıp termostatı arızalıysa, buz yapıcı buz yapmayı durduracaktır. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kalıp termostatının sürekliliği yoksa değiştirin. (Not: Buz yapıcı yeterince soğuk değilse, kalıp termostatı kontakları açık. Termostat kontakları açıksa, buz yapıcı buz yapmayacaktır. Termostat kontaklarının kapanması için buz yapıcı sıcaklığı genellikle 20 Fahrenheit derecenin altında olmalıdır.)

Buz Yapıcı Anahtarı

Buz yapıcı anahtarı arızalı olabilir. Buz yapıcı anahtarının kazayla kapatılmış olması da mümkündür. Açık olduğundan emin olmak için anahtarı kontrol edin. Buz yapıcı anahtarı açıksa ancak buz yapıcı hala çalışmıyorsa, anahtarı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Buz yapıcı anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Su Filtresi

Tıkalı bir su filtresi, dağıtıcıya su akışını kısıtlayabilir ve buz yapıcının düzgün çalışmasını engelleyebilir. Uygun su akışını sağlamak ve su kalitesini sağlamak için su filtresi yaklaşık altı ayda bir değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir