Buzdolabı Buz Dağıtıcısı Çalışmıyor ?

Buzdolabı Buz Dağıtıcısı Çalışmıyor ? Bir buz makinesi, bir ev için mutlak bir nimettir. Artık sadece bir partiye veya barbeküye yetecek kadar buz kalıplarını yeniden doldurmanız veya önceden buz yığınları yapmaya başlamanız gerekmiyor. Buz makinenizi en az günlük olarak kullanmaya devam ettiğiniz sürece, buz dağıtmama sorunu yaşamanız olası değildir. Buz yapıcılar, buzun sıkışması ile ilgili sorunlar yaşamaya kış mevsiminde olduğu gibi sık sık buza ihtiyaç duymayı bıraktığımızda başlayabilir.

Buz Makineniz Buz Vermiyorsa Ne Yapmalısınız?

  • Buzmatik neden buz yapmıyor?
  • Buz makinesi neden çalışmaz?
  • Buzdolabında buzmatik nedir?

Dağıtıcı Kontrol Panosu

Buzdolabı Buz Dağıtıcısı Çalışmıyor ? Dağıtıcı kontrol panosu, dağıtıcı sistemin işlevlerinin çoğunu yönetir. Kontrol panosu arızalıysa, tüm dağıtıcı sistemine güç sağlamayı durdurabilir. Yalnızca bir dağıtıcı parçası çalışmıyorsa, kontrol panosunu test etmeden önce dağıtıcı bileşenlerinin her birini test edin. Tek bir parçanın başarısız olması daha olasıdır. Dağıtıcı sisteminin tamamı çalışmıyorsa, kontrol panosunun hatalı olma olasılığı daha yüksektir.

Dağıtıcı Anahtarı

Buzdolabı Buz Dağıtıcısı Çalışmıyor ? Dağıtıcı anahtarları dağıtıcıya voltaj gönderir. Dağıtıcı anahtarlarından biri arızalıysa, dağıtıcı çalışmayacaktır. Dağıtıcı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir anahtarı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Dağıtıcı anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Helezon Motoru

Burgu motoru, burgu bıçağını döndürür ve buzu dağıtıcı oluğuna doğru iter. Burgu motoru yanmış veya arızalıysa, buz ileriye doğru hareket etmeyecek ve oluktan düşmeyecektir. Helezon motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için, buz kovasını dışarı çekin ve kepçe burgusunu elle çevirin. Burgu serbestçe dönüyorsa, burgu motorunu süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Burgu motorunun sürekliliği yoksa veya motora güç geliyorsa ancak çalışmıyorsa, burgu motorunu değiştirin.

Buzdolabı Dağıtıcıdan buz çıkışmıyor?

Dağıtıcı Çalıştırıcı

Dağıtıcı çalıştırıcı, burgu motoruna ve diğer dağıtıcı bileşenlere güç veren dağıtıcı anahtarlarla etkileşime girer. Dağıtıcı çalıştırıcı bozuksa, anahtarları düzgün şekilde veya hiç etkinleştirmeyebilir. Dağıtıcı çalıştırıcıyı inceleyin – kırılmışsa değiştirin.

Dağıtıcı Kapı Motoru

Dağıtıcı kapı motoru, soğuk havanın dondurucudan kaçmasını önlemek için dağıtıcı kapısını açar ve kapatır. Dağıtıcı kapı motoru arızalıysa, dağıtıcı kapısı açılmaz. Sonuç olarak, dağıtıcı buz dağıtmayacaktır. Motorun arızalı olup olmadığını belirlemek için önce motora güç gelip gelmediğini belirleyin. Motor güç alıyor ancak çalışmıyorsa değiştirin. Motoru süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanabilirsiniz. Dağıtıcı kapı motorunun sürekliliği yoksa, değiştirin.

Dağıtıcı Solenoidi

Dağıtıcı solenoidi, buzu serbest bırakmak için bir kapı kanadı açar ve ardından dağıtıcı buzu dağıtmayı bitirdiğinde kapı kanadını kapatır. Dağıtıcı solenoidi arızalıysa dağıtıcı kapısı açılmaz. Dağıtıcı kapı solenoidinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Ek olarak, serbestçe hareket ettiğinden emin olmak için dağıtıcı çalıştırıcı pimini kontrol edin. Dağıtıcı kapı solenoidi sürekliliğe sahip değilse veya aktüatör pimi serbestçe hareket etmiyorsa, dispenser Solenoidi değiştirin.

Buz Kovası Kırıcı

Dağıtıcı koluna basıldığında, burgu motoru burgu döndürür. Burgu döndükçe, buzu dağıtıcı kapısına doğru ve oluğun aşağısına doğru iter. Burgu arızalıysa, buzları dağıtıcıdan dışarı itemez. Kırık olup olmadığını veya burgu motoruyla bağlantısının kesilip kesilmediğini belirlemek için burguyu kontrol edin. Burgu kırılmışsa değiştirin.

Buz Kırıcı Bıçak

Buz kırma bıçakları buzla sıkışmışsa, buzu eritmek için ılık su kullanın. Buz kırıcı bıçakları eğilmiş veya kırılmışsa değiştirin.

Buz Sebili Tıkanmış

Buz kutusu gibi, kola bastığınızda ve buz çıkmadığını fark ettiğinizde buz kanalınızın sıkışması da olasıdır. Genellikle, kola bastığınızda ve hiçbir şeyin dağıtılmadığını gördüğünüzde, ilk içgüdünüz dondurucuyu açıp buz kutusunu kontrol etmektir. Haznede görünür buz parçaları görmezseniz, dağıtıcıyı da kontrol etmek isteyeceksiniz.

Buz pınarında bir tıkanıklık görürseniz, denemek ve çıkarmak isteyeceksiniz. Bazen sadece buz küpleri yanlış girdi ve sıkıştı. Birkaç ürün onu gevşetecek. Ancak, eğer orada bir buz parçası kalmışsa, bazen yapabileceğiniz tek şey erimesini beklemektir. Her yere su gelmesin diye sebil eridikçe altına bir mandal koymak isteyeceksiniz.

Burgu Motoru Donmuş

Bazen bir buz makinesini uzun süre kullanmadığınızda, soğuk sıcaklık, burgu motorunu dondurucu duvarın arkasında dondurur. Bu olduğunda, burgu tasarlandığı gibi dönmeyecektir. Helezon olmadan birkaç buz küpü alabilseniz de, kanala yeni buz küpleri getirmeyecektir.

Bu sizin sorununuz olduğunda, kolu basılı tutmak isteyeceksiniz. Burgu motoru çalışırken aslında ısınmaya ve üzerindeki buzu eritmeye başlayacaktır. Bu hızlı bir düzeltmedir, ancak motorda zor olan bir çözümdür. İlk etapta motoru dondurmak için nemin dondurucu duvarlarının arkasına nasıl girdiğine bakmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, eriyen nemin motora da zarar verebileceğini belirtmek isteyeceksiniz.

Hiç Buz Yok

Ne yazık ki, buz dağıtma sorunu bazen gerçekten buz üretme sorunu olabilir. Buz dağıtıcınızdan hiçbir şey gelmiyorsa, bunun nedeni haznede aslında hiç buz olmaması olabilir. Bu olduğunda, buz yapıcının gerçekten açık olup olmadığını iki kez kontrol etmek istersiniz. Buz yapıcı kapalıysa buz yapmaz. Çok fazla buza ihtiyaç duymadığınız zamanlarda buz yapıcıyı kapatmak, yukarıdaki birçok sorunu önlemeye yardımcı olabilir.

Buzdolabımdaki dağıtıcı buz dağıtmıyorsa ne yapmalıyım?

Buzdolabınız buz dağıtmıyorsa, kontrol etmeniz gereken birkaç nokta şunlardır:

  1. Buzdolabınızın ekranı kilitliyse, su veya buz dağıtmaz. Kilidi açmak için ekranınızdaki kilit tuşunu 3 saniye basılı tutun.
  2. Buz haznesinde buz olduğundan emin olun.
  3. Dağıtmaya çalışırken buzdolabı kapılarının tamamen kapalı olduğundan emin olun.
  4. Dağıtıcı paletine çok uzun süre basılmış olabilir. Dağıtıcı, motorun aşırı ısınmasını önlemek için 3 dakikalık sürekli kullanımdan sonra kapanan yerleşik bir cihaza sahiptir. Kapatma cihazını sıfırlamak için, dağıtıcı paleti serbest bırakın ve gerekirse devam edin.
  5. Buz sıkışmış olabilir. Seyrek kullanım, sıcaklık dalgalanmaları ve/veya elektrik kesintileri nedeniyle buz burgu çevresinde erimiş ve donmuş olabilir. Buz kutusunu çıkarın, çözün ve içindekileri boşaltın. Buz kutusunu temizleyin (silin/kurulayın) ve uygun konuma yerleştirin. Yeni buz üretildiğinde, dağıtıcı çalışmalıdır. Ek olarak, buz yapıcı ile buz haznesi arasında buz sıkışabilir. Buz kabını tamamen çıkarın ve buz küplerini çıkarın. Hazneyi değiştirin ve dağıtıcı çalışmalıdır. Buz haznesini çıkarırken veya değiştirirken, buz haznesindeki burguyu döndürmekten kaçının. Burgu yanlışlıkla döndürülürse, buz haznesi yerine oturana kadar 45 derecelik dönüşlerle burguyu yeniden hizalamalısınız. Burgu düzgün şekilde hizalanmazsa, buzdolabı buz dağıtmaz ve/veya kapı düzgün kapanmayabilir.
  6. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi