• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor ? Bulaşık makineniz bulaşıkları temizlemiyor mu? Bulaşık makinenizin basit bir şekilde temizlenmesi sorunu çözebilir. Bulaşık makinenizi temizlemek ve çalışır duruma getirmek için bu sorun giderme kılavuzunu izleyin.

Bulaşık Makinem Neden Temizlemiyor?

 • Bulaşık makinesi iyi yıkaması için Püf noktalar
 • Bulaşık makinesi temiz yıkamıyor Kadınlar Kulübü
 • Bulaşık makinesi temiz Yıkamıyor ne Yapmalıyım
 • Arçelik bulaşık makinesi kirli bırakıyor
 • Bulaşık makinesi neden Temiz Yıkamıyor
 • Bulaşık makinesi temiz Yıkamıyor
 • Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz

Bulaşık makinenizin bulaşıkları düzgün temizlememesinin bazı yaygın nedenleri şunlardır.

 • Bulaşıkların üzerindeki artıklar —Bulaşıkları bulaşık makinenize koymak yerine, bulaşıkları önceden yıkadığınızdan ve bulaşık makinesinde çözülmesi zor olabilecek yiyecek artıklarını çıkardığınızdan emin olun. Bulaşık makineniz, ön durulama yapmadan tüm kiri ve yiyecek kalıntılarını etkili bir şekilde çıkaramayabilir.
 • Düşük su sıcaklığı — Yeterince sıcak olmayan su, bulaşıklarınızı etkili bir şekilde temizlemez. Su sıcaklığınızı test etmek için bulaşık makinesini çalıştırmadan önce lavaboya sıcak su koyun. Bir bardağı suyla doldurun ve su sıcaklığını test etmek için bir termometre kullanın. 120°F ile 150°F arasında olmalıdır . Değilse , su ısıtıcınızdaki sıcaklığı ayarlayın .
 • Yanlış deterjan türü —Suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız , bulaşıklarınızı düzgün bir şekilde temizlemek için belirli bir tür bulaşık makinesi deterjanına ihtiyacınız olabilir. Bulaşık makinenizde hangi tür deterjanın kullanılacağını belirlemek için üretim kılavuzuna bakın.
 • Bulaşık makinesinde Yetersiz su senin olmadığını belirlemek -To bulaşık yeterli su elde ettiğini, bir yıkama döngüsü başlatmak ve su ile doldurma makinesi durdurma duyduğunuzda sonra kapıyı açın. Su ısıtma bobinine ulaşmalıdır. Aksi takdirde, şamandıra valfinin serbestçe çalıştığından ve giriş valfinin tıkalı olmadığından emin olun.
 • Arızalı giriş valfi— Arızaya başlayan giriş valfleri bir çekiç sesi çıkaracaktır. Bu sesi duyarsanız, valfi hemen değiştirin.
 • Tıkalı giriş süzgeci —Su vanası süzgeci yiyecek parçacıkları ve diğer kalıntılardan tıkanabilir. Bu valf tıkalıysa, mümkün olan en kısa sürede değiştirin. Giriş valfini temizlemeye çalışmak valfe daha fazla zarar verebilir.

Su Pompası

Su pompası aşınmış veya kırılmış olabilir. Bununla birlikte, birkaç bulaşık makinesinde su pompası kayışı vardır, su pompası kayışı olup olmadığını belirlemek için model numaranızı aramalısınız. Su pompası kayışına erişmek için alt paneli çıkarın. Su pompası kayışı, motorun altında bulunur. Su pompası kayışı kırılmış veya aşınmışsa değiştirin.

Yıkama Kolu

Ortadaki yıkama kolu, suyu üst raftaki bulaşıklara dolaştırır. Orta yıkama kolundan su düzgün bir şekilde akamazsa, üst raftaki bulaşıklar düzgün temizlenmeyecektir. Zamanla, yiyecek parçacıkları yıkama kolundaki küçük deliklere sıkışabilir. Bulaşıklarınız kirli çıkıyorsa, yıkama kolu tıkanmış olabilir. Merkez yıkama kolunun tıkanıklığını açmak için yıkama kolunu çıkarın ve deliklerdeki pislikleri çıkarın. Yıkama kolu aşırı derecede tıkalıysa değiştirin. Ek olarak, emin olun. Merkez yıkama kolu tertibatı, su besleme nozulu ile doğru şekilde eşleşiyor.

Alt Yıkama Kolu Grubu

Alt yıkama kolu, alt raftaki bulaşıklara su dolaştırır. Alt yıkama kolundan su düzgün şekilde akamazsa, alt raftaki bulaşıklar düzgün temizlenmeyecektir. Zamanla, yiyecek parçacıkları yıkama kolundaki küçük deliklere sıkışabilir. Bulaşıklarınız kirli çıkıyorsa, yıkama kolu tıkanmış olabilir. Alt yıkama kolunun tıkanıklığını açmak için yıkama kolunu çıkarın ve deliklerdeki pislikleri çıkarın. Yıkama kolu aşırı derecede tıkalıysa değiştirin.

Üst Yıkama Kolu Grubu

Üst yıkama kolu, suyu üst raftaki bulaşıklara dolaştırır. Üst yıkama kolundan su düzgün bir şekilde akamazsa, üst raftaki bulaşıklar düzgün temizlenmeyecektir. Zamanla, yiyecek parçacıkları yıkama kolundaki küçük deliklere hapsolur. Bulaşıklarınız kirli çıkıyorsa, yıkama kolu tıkanmış olabilir. Üst yıkama kolunun tıkanıklığını açmak için yıkama kolunu çıkarın ve deliklerdeki pislikleri çıkarın. Yıkama kolu aşırı derecede tıkalıysa değiştirin.

Sirkülasyon Pompası

Sirkülasyon pompası, suyu yıkama kollarından yukarı doğru zorlamak için bir motor ve pervane kullanır. Sirkülasyon pompası arızalıysa, bulaşıklar düzgün temizlenmeyecektir. Motor gürültü yapmıyorsa veya bulaşık makinesi dolduktan sonra sadece bir uğultu sesi çıkarıyorsa, motor yanabilir. İlk olarak, motora gücün geldiğinden emin olun. İkinci olarak, pervanenin dönebildiğinden emin olmak için, pompa muhafazasında pislik olup olmadığını kontrol edin. Motora güç geliyorsa ve pompada toz yoksa, motorveya değiştirilmesi gerekebilir. Pek çok kendin yap kullanıcısı değişim konusunda başarılı olsa da, sirkülasyon pompasının değiştirilmesinin zor olabileceğini unutmayın.

Sirkülasyon ve Tahliye Pompası Motoru

Sirkülasyon pompası, suyu yıkama kollarından yukarı doğru zorlamak için bir motor ve pervane kullanır. Sirkülasyon pompası arızalıysa, bulaşıklar düzgün temizlenmeyecektir. Motor gürültü yapmıyorsa veya bulaşık makinesi dolduktan sonra sadece bir uğultu sesi çıkarıyorsa, motor yanabilir. İlk olarak, motora gücün geldiğinden emin olun. İkinci olarak, pervanenin dönebildiğinden emin olmak için, pompa muhafazasında pislik olup olmadığını kontrol edin. Motora güç geliyorsa ve pompada toz yoksa, motor veya değiştirilmesi gerekebilir. Pek çok kendin yap kullanıcısı değişim konusunda başarılı olsa da, sirkülasyon pompasının değiştirilmesinin zor olabileceğini unutmayın.

Pompa ve Motor Grubu

Motor, suyu yıkama kollarından yukarı doğru zorlamak için bir pervane tahrik eder. Motor arızalıysa, pompa çarkı bozuksa veya pompanın bir kısmı tıkalıysa, bulaşıklar düzgün bir şekilde temizlenmeyecektir. Sirkülasyon pompasına ve motora güç geldiğinden emin olun. Pompa ve motor tertibatına güç geldiği halde hala çalışmıyorsa, pompa ve motor tertibatını değiştirin.

Yıkama Pervanesi

Yıkama pervanesi, suyu yıkama kollarından yukarı doğru iten küçük bir plastik bıçaktır. Pervane kırılmışsa veya bazı kanatları eksikse, suyu yıkama kollarından yukarı doğru zorlamak için yeterli basınç oluşturmayabilir. Çoğu modelde, yıkama pervanesini pompa ve motor tertibatından bağımsız olarak değiştirebilirsiniz. Pervanenizin değiştirilip değiştirilemeyeceğini belirlemek için model numaranızı arayın. Pervane ayrı olarak değiştirilemiyorsa, tüm pompa ve motor grubunu değiştirmeniz gerekecektir.

Üst Yıkama Kolu 

Üst yıkama kolu, suyu üst raftaki bulaşıklara dolaştırır. Üst yıkama kolundan su düzgün bir şekilde akamazsa, üst raftaki bulaşıklar düzgün temizlenmeyecektir. Zamanla, yiyecek parçacıkları yıkama kolundaki küçük deliklere hapsolur. Bulaşıklarınız kirli çıkıyorsa, yıkama kolu tıkanmış olabilir. Üst yıkama kolunun tıkanıklığını açmak için yıkama kolunu çıkarın ve deliklerdeki pislikleri çıkarın. Yıkama kolu aşırı derecede tıkalıysa değiştirin.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir ?

Bulaşık makinenizi kapsamlı bir şekilde temizlemeden önce, doğru sıvı veya toz deterjan kullandığınızdan, bulaşıkları düzgün yerleştirdiğinizden ve doğru su sıcaklığını koruduğunuzdan emin olmak için üretim kılavuzuna bakın .

Yüksek kaliteli bir deterjan kullandığınızdan ve deterjan bölmesinin tıkalı olmadığından emin olun. Bulaşıkları yerleştirirken bardakları üst rafın kenarlarına, küçük tabakları ve fincanları ortaya ve daha dayanıklı tabakları ve tencereleri alt rafa koyun.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bulaşık makineniz hala bulaşıkları düzgün bir şekilde temizlemiyorsa, servis teknisyenini aramadan önce bu sorun giderme adımlarını izleyin .

1. Bulaşık makinesinin fişini çekin

Elektrik çarpmasını önlemek için bulaşık makinesinin fişini çekin veya kapatma anahtarından gücü kapatın. Kapatma düğmesini mutfak lavabosunun altında veya bodrum katında bulabilirsiniz. Giriş valfini çıkarmanız gerekirse, suyu da kapatmanız gerekir.

2. Püskürtme kollarını kontrol edin

Püskürtme kolları bulaşık makinesinde bulaşıkları temizlemek için sıcak su dağıtır. Düzgün çalışmıyorlarsa, bulaşıkları etkili bir şekilde hedeflemezler. İlk olarak, püskürtme kollarının serbestçe hareket edebildiğinden ve herhangi bir bulaşık tarafından engellenmediğinden emin olun. Ardından, yiyecek veya sert su bulunan bölgelerde daha yaygın olan kireç tortusu ile tıkanıp tıkanmadığını görmek için bulaşık makinesinin altındaki püskürtme kollarını nazikçe çıkarın . Püskürtme kolu delikleri tıkalıysa, bunları açmak için çelik tel veya bükülmüş tel askı kullanın.

3. Püskürtme kollarını beyaz sirkeye batırın

Püskürtme kollarını daha da fazla temizlemek için, deliklerin içinde kalan kalıntıları doğal olarak parçalamak için beyaz sirkeye batırın.

4. Pompa çarklarını değerlendirin

Orada iki pompası türbini : senin bulaşık makinesinde yıkama çark ve drenaj çark . Drenaj çarkı bulaşık makinesini tahliye ederken, yıkama çarkı suyun sirkülasyonundan ve püskürtme kollarının basınçlandırılmasından sorumludur. Çarklarda hasar olup olmadığını kontrol edin ve doğru çalıştıklarından emin olun.

5. Bulaşık doğrayıcıyı inceleyin

Yiyecek parçalayıcı, bulaşık makinesi pompasının tahliye kısmından kolayca geçebilmeleri için bulaşıklarda kalan yiyecek artıklarını parçalar. Bu parçacıklar ince bir şekilde kesilmezse, artıklar kirli suyun boşalmasını önleyebilir ve muhtemelen bulaşık makinesinde devridaim yapabilir. Yemek doğrayıcıyı kontrol edin ve hasarlı olup olmadığına bakın; eğer öyleyse, bir değiştirmeye ihtiyacınız olabilir.

6. Kaba filtredeki kalıntıları temizleyin

Kaba filtre, bulaşık makinenizin boşalmasını engelleyebilecek yiyecek parçacıklarını yakalayan bulaşık makinesinin alt kısmındaki paspastır . Mevcut kalıntıları temizlemek için bir atölye vakumu kullanın.

7. Tahliye deposunu temizleyin

Drenaj deposunun kapağını çıkarın ve birikmiş kalıntıları çıkarın.

8. Kalıntılardan kurtulun

Yarı kalın bir macun yapmak için bir kısım beyaz sirke ve bir kısım kabartma tozu karıştırın. Bu macunu herhangi bir kalıntının üzerine bir fırça veya süngerle yayın ve 15-20 dakika bekletin. Kalıntıyı kazımak için plastik bir macun bıçağı veya çelik yün kullanın. Bu işlemi bulaşık makinesinin altı tamamen temizlenene kadar tekrarlayın.

9. Su giriş valfini kontrol edin

Sistemin ön tarafında bulunan su giriş valfi, suyun bulaşık makinesine girmesini sağlar. Çok fazla su bulaşık makinesinden suyun akmasına neden olurken, yetersiz su bulaşıkların kötü yıkanmasına neden olur.

Bu valf hasarlı veya tıkalıysa, küvette uygun su seviyeleri sağlamıyor olabilir ve bulaşık makinenizin düzgün temizlememesinin nedeni bu olabilir. Valf tıkalıysa, mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

Temizlemeyen Bulaşık Makinesi Nasıl Düzeltilir?

Bulaşık makinenizin temizleme performansının düşmesinin birkaç nedeni vardır. Lütfen aşağıdakilerden birinin sorunu çözüp çözmeyeceğini görün.

Püskürtme kolu deliklerinin kirli veya tıkalı olup olmadığına bakın

Bulaşık makinenizin püskürtme kollarında, suyu küvete boşaltmak için delikler bulunur. Bu delikler tıkanırsa, küvete yeterli su verilmeyebilir. Bu durumda, bölmenin içindeki deterjan tamamen çözülmeyecek ve bulaşıklar düzgün durulanmayacaktır. Tıkanmış olup olmadıklarını görmek için püskürtme kolu deliklerini kontrol edin. Bunları düzenli olarak veya tıkandıklarında çıkarın ve temizleyin.

Üst püskürtme kolunu temizlemek için somunu saat yönünün tersine çevirin ve hem somunu hem de püskürtme kolunu çıkarın. Alt püskürtme kolunu yukarı doğru çekerek çıkarın. Musluğun altındaki püskürtme kollarını yıkayın. Deliklerini açmak için bir fırça kullanın. Üst kolu tekrar takarken somunun iyice sıkıldığından emin olun. Alt püskürtme kolunu yerine geri koyun ve bir tık sesi duyana kadar aşağı doğru bastırın.

Cihazın düzgün şekilde yüklendiğinden emin olun

Bulaşıklarınızı yanlış yerleştiriyor veya bulaşık makinenizi aşırı dolduruyor olabilirsiniz. Tüm bulaşıklarınızın düzgün bir şekilde yatırıldığından ve birbirine veya bulaşık makinesinin hareketli parçalarına temas etmediğinden emin olun.

Bulaşık makinenizi düzgün bir şekilde doldurmazsanız, hafif plastik bardaklar veya cam eşyalar hareket edebilir ve yıkama suyuyla dolabilir. Bulaşıklar, dağıtıcı kapağının açılmasını veya püskürtme kollarının dönmesini engelleyebilir. Yüklemeyi bitirdikten sonra, serbestçe hareket edebildiklerinden emin olmak için püskürtme kollarını döndürün. Daha fazla bilgi için bulaşık makinesinin nasıl doldurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Seçilen programın uygun olduğundan emin olun

Seçtiğiniz yıkama programı, temizlemek istediğiniz bulaşık türüne uygun olmayabilir. Çok kirli bulaşıklar için, daha yüksek sıcaklığa ve daha uzun döngüye sahip bir program seçin.

Filtrenin kirli veya tıkalı olup olmadığına bakın

Bulaşık makinenizde temizlenmesi gereken bir tahliye filtresi vardır. Bulaşık makinenizin tahliye filtresini çıkarın ve yiyecek artıklarının birikip birikmediğini kontrol edin. Tahliye filtresine ulaşmak için alt rafı bulaşık makinenizden dışarı çekin. Filtreyi cihazın alt kısmından çıkarın ve musluğun altında yıkayın. Uygun su tahliyesi ve kötü kokuları önlemek için bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın.

Bulaşıkların üzerindeki yemek artıklarını sıyırdığınızdan emin olun.

Pastalanmış ve kurumuş yemek artıkları bulaşık makinesinde temizlenmeyebilir. Bu tür yiyecek artıkları filtreyi ve tahliye hortumunu da tıkayabilir. Bulaşıklarınızı yerleştirmeden önce yiyecek artıklarını elle çıkarın.

Deterjan bölmesini nem açısından kontrol edin

Deterjanı eklediğinizde deterjan gözü ıslaksa, deterjan tam olarak küvete bırakılmayacaktır. Bu, bulaşıkların düzgün şekilde temizlenmemesine neden olabilir. Doldurmadan önce deterjan bölmesini kurutun.

Deterjanı nem açısından kontrol edin

Nemli deterjan dağıtıcıya yapışacak ve tam olarak küvete bırakılmayacaktır. Bu, bulaşıkların düzgün şekilde temizlenmemesine neden olabilir. Bulaşık makinenizin deterjanını kapalı bir kapta, nemden uzak ve aşırı sıcaklıklardan uzak tutun.

Uygun olmayan deterjan veya diğer ürünleri kullanmaktan kaçının

Bulaşık makinelerine özel deterjan, parlatıcı ve tuz kullandığınızdan emin olun. Bulaşık deterjanı, el sabunu, çamaşır suyu, sirke veya diğer kimyasalları hiçbir koşulda kullanmayın çünkü bu ürünler bulaşık makinenizin performansını düşürür, metal parçaların paslanmasına neden olur ve hatta cihazınızın ömrünü kısaltabilir.

Çok az veya çok fazla deterjan kullanmaktan kaçının

Toz deterjan kullanıyorsanız miktarı program gereksinimlerine ve bulaşıklarınızın ne kadar kirli olduğuna göre ayarlayın. Seviye işaretlerini daima dikkate alın ve bunları aşmayın.

Deterjan bölmesi kapağının düzgün kapatıldığından emin olun

Cihazınız bir döngü başlatmadan önce sebil kapağı açık bırakılırsa, deterjan çok erken salınacak ve bulaşıklarınız düzgün temizlenmeyecektir. Deterjan ekledikten sonra deterjan bölmesi kapağının sıkıca kapatıldığından emin olun.

Teknik sorunları göz önünde bulundurun

Sorun devam ederse, bulaşık makinenizin ısıtma elemanı veya termostatında bir sorun olabilir. Bunun böyle olduğundan şüpheleniyorsanız, yetkili bir servis acentesine başvurun.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara