Bulaşık Makinesi Su Taşırıyor ?

Bulaşık Makinesi Su Taşırıyor ? Mutfağınızın zemininde bir su birikintisi bulmak, özellikle bulaşık makinenizin yakınındayken asla hoş bir manzara değildir. Taşan veya akan bir bulaşık makinesini onarmak, ertelemek isteyeceğiniz bir onarım değildir. Zemininize verilen su hasarı aşırı ve pahalı olabilir.

Bulaşık Makinesi Alttan Su Akıtıyor ?

 • Bulaşık makinesi neden taşar?
 • Bulaşık makinesinin içinde su birikmesi neden olur?
 • Bulaşık makinesinden bardaklar buğulu çıkıyor ne yapmalıyım?
 • Bulaşık makinesi su gideri nasıl temizlenir?

Bulaşık Makinesi Su Taşırıyor ? Sorunu hızlı bir şekilde teşhis etmek ve bir  bulaşık makinesi tamir  şirketini aramak, döşemenizden ve paranızdan tasarruf edebilir. Aşağıdaki 4 sorun giderme ipucu, bulaşık makinenizin neden sızdırdığını veya taştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bulaşık Makine Su Sızdırması veya Taşma Nedenleri

Çok fazla sabun köpüğü 

Bulaşık Makinesi Su Taşırıyor ? Zemininizde köpüklü bir karışıklık bulursanız, büyük olasılıkla bulaşık makinesinde sık görülen 2 hatadan biri ile karşı karşıyasınız demektir. Birincisi, bulaşık makinesi deterjanının aşırı kullanımı. Cihazınızı çok fazla deterjanla doldurmak, bulaşık makinenizde bol miktarda sabun köpüğü oluşmasına ve zemine taşmasına neden olabilir.

Bulaşık Makinesi Su Taşması

Yetersiz bulaşık makinesi deterjanı kullanmak, kendinizi köpüklü suyu temizlerken bulmanızın ikinci nedenidir. Bazı deterjanlar daha ucuz olsa da, sabunun kalitesiz olması birkaç kuruş tasarruf etmeyi yeniden düşünmenize neden olabilir.

Taşan Bulaşık Makinesi Nasıl Düzeltilir?

Yıpranmış Kapı Contası

Bulaşık Makinesi Su Taşırıyor ? Bulaşık makinenizin kapısında conta adı verilen lastik bir conta bulunur. Conta, cihazın kapısını kapatır ve suyun kaçmasını engeller. Conta aşınmışsa, yırtılmışsa veya üzerine kuru gıda yapışmışsa, bulaşık makinesinden su sızmaya başlayabilir. Daha fazla sızıntıyı durdurmak için contayı değiştirmeniz veya temizlemeniz gerekecektir.

Arızalı Su Giriş Vanası

Her bulaşık makinesinde, cihaza su sağlayan bir giriş valfi bulunur. Valf düzgün çalıştığında, bulaşık makinenize uygun miktarda su sağlayacak ve ardından kapanacaktır. Bulaşık makineniz kullanılmamışsa ve cihazın alt kısmının suyla dolduğunu fark ederseniz, giriş valfi arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir. Vanayı değiştirmemek, cihazı bir sonraki çalıştırışınızda bulaşık makinenizin taşmasına neden olabilir.

Arızalı Şamandıra Tertibatı veya Anahtarı

Cihazdaki su seviyesi arttıkça bulaşık makinenizdeki şamandıra yükselir. Şamandıra belirli bir seviyeye ulaştığında, şamandıra anahtarına su akışını kapatması için sinyal verir. Şamandıra sıkışır ve kalkamazsa, şamandıra şalter devreye girmez ve bulaşık makineniz taşar. Şamandıranız serbestçe hareket ediyorsa, ancak bulaşık makineniz hala taşıyorsa, sorun şamandıra anahtarı olabilir. Anahtar arızalıysa, değiştirilmesi gerekecektir.

Bulaşık makineniz taşıyorsa veya sızdırıyorsa, lütfen bizimle iletişime geçin ; cihazınızı incelemesi ve onarması için güvenilir teknisyenlerimizden birini gönderelim.

Su Giriş Valfi

Su giriş valfi, suyun bulaşık makinesine girmesine izin vermek için açılan, elektrikle kontrol edilen bir valftir. Modele bağlı olarak, vana ya belirli bir süre boyunca ya da bulaşık makinesinde yeterli su olana kadar açık kalır. Bununla birlikte, bulaşık makinesinde yeterince su olduktan sonra su giriş vanası kapanmazsa, bulaşık makinesi taşar. Kapak açıkken bulaşık makinesine su damlarsa veya kullanılmadığı sırada bulaşık makinesinin dibinde su birikirse, tekrar doldurmanız gerekebilir.su giriş valfini asın.

Şamandıra Anahtarı

Şamandıralı anahtar, bulaşık makinesinin taşmasını önlemek için harekete geçer. Şamandıralı anahtar arızalıysa veya sıkışmışsa, bulaşık makinesinin taşmasını engellemeyebilir. Şamandıralı anahtar arızalıysa değiştirin.

Taşma, dört yaygın sorundan kaynaklanabilir:

 • Çok fazla deterjan. Tüketici bulaşık makinesi kesinlikle su geçirmez bir cihaz değildir. Aşırı köpük, üniteyi ön kapıdan köpüklü su sızıntısının olası olduğu bir seviyeye kadar doldurabilir. Yalnızca bulaşık makineleri için özel olarak tasarlanmış deterjan kullanın ve kaliteli ürünler satın alın: tüketiciler genellikle fazla miktarda ekleyerek ucuz deterjan markalarını telafi eder. Bu, mutfak zemininizde yüksek köpüklenmeye ve taşmaya neden olur.
 • Kapı contası arızalı. Bulaşık makinenizin kapağını kapatan kauçuk conta aşınmaya ve yıpranmaya tabidir. Zamanla, düzgün bir şekilde yalıtmak için esnekliğini kaybedebilir ve/veya sızıntıya izin veren çatlaklar veya yarıklar geliştirebilir. Bazen, bazı yiyecek artıkları contaya sıkışabilir ve sızıntıya neden olabilir. Bu durumda contanın temizlenmesi sorunu çözebilir. Aksi takdirde, kapıya kadar izlenen sızıntıyı durdurmak için genellikle conta değişimi gerekir.
 • Arızalı su giriş valfi. Giriş valfi, bulaşık makinenize su akışını başlatır ve durdurur. Genellikle arızalı solenoidlerin sonucu olan arızalı bir valf, kapalı modda arızalanırsa üniteye su girmesine izin vermeyebilir. Alternatif olarak, açık kalabilir ve çok fazla suya izin vererek taşmaya neden olabilir. Bulaşık makinesi giriş valfinde sorun giderme ve onarım, elektrikli valflerle çalışma konusunda uzmanlık gerektirir ve kalifiye bir cihaz servis elemanına bırakılmalıdır.
 • Arızalı şamandıra anahtarı veya sensör. Şamandıralı anahtar veya sensör, ünitedeki su seviyesini algılar ve taşmayı önlemek için akışı kapatır. Anahtar/sensör arızalanırsa ünitedeki su seviyesi yükselmeye devam edecek ve sonunda su basmasına neden olacaktır. Bileşenin değiştirilmesi gereklidir.

Su Taşması ana nedenlerini önlemek için üç ipucu:

 1. Çöp imhasını temiz tutun. Birçok bulaşık makinesi, bitişik mutfak lavabosundaki çöp imhası yoluyla tahliye suyunu boşaltır. Bertaraf yiyecek artıklarıyla tıkanırsa, bulaşık makinesi tahliye suyu tahliye hattında birikebilir. Mutfak lavabosunu çok sıcak suyla doldurun, ardından lavabo tapasını çıkarın ve pislikleri temizlemek için bertaraf işlemini çalıştırın. Ardından iki bardak kırık buz ve bir bardak tuz atmak da tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
 2. Tahliye sepetini temizleyin. Tahliye hattını tıkayabilecek yiyecek artıklarını süzen, bulaşık makinesinin altındaki plastik ağ filtredir. Çoğu drenaj sepeti bir tornavida ile çıkarılabilir ve ünitenin dışında temizlenebilir. Dışarıdayken, bir bardak kabartma tozu ve ardından bir bardak sirkeyi boşaltma deliğinden aşağı dökün. 15 dakika sonra, tahliyeyi temizlemek için bir veya iki tavada kaynar su ile bunu takip edin.
 3. Hava boşluğunu kontrol edin. Bulaşık makinesi tahliye hatlarında genellikle bir anti-sifon hava boşluğu bulunur – mutfak lavabosunun yanına monte edilmiş silindirik bir metal oda. Hava boşluğu, lavabodan gelen atık suyun veya atık suyun bulaşık makinesine geri çekilmesini önler. Hava boşluğu kalıntı veya sabun kalıntısı ile tıkanırsa, bulaşık makinesi tahliye suyunun akışını engelleyebilir. Çoğu hava boşluğu, bileşenin temizlenebilmesi için çıkarılabilen vidalı kapaklara sahiptir.

Bir bulaşık makinesi sızıntısı , yalnızca cihaz kullanımdayken meydana gelen aralıklı bir olay olabilir. Veya ünite kapatıldığında bile devam edebilir. Sızıntının şiddeti nedeniyle acil müdahale gerektiğini düşünüyorsanız, üniteyi kapatın ve ardından bulaşık makinesi su besleme hattındaki vanayı kapatın. Tipik olarak, bu kapatma vanası, su besleme hattının bulaşık makinesine ayrıldığı bitişikteki mutfak lavabosunun altına yerleştirilmiştir.

Bulaşık makinesinde sızıntı ve buna bağlı su hasarının birkaç olası nedeni vardır. İlk olarak, daha az ciddi şüphelileri ekarte edin:

 • Yanlış deterjan. Bulaşık makinesi deterjanı, düşük köpüklü özel bir formüldür. Başka bir şey kullanmak, üniteden taşabilecek ve bir sızıntı gibi görünebilecek aşırı köpüklenmeye neden olabilir.
 • Kapı contası sızıntısı. Bu, tipik olarak, doğrudan ünitenin önünde zeminde küçük birikme olarak ortaya çıkar. Bulaşık makinesi kapalıyken kapıyı açın ve çevredeki lastik contayı inceleyin. Belli ki bir şekilde aşınmış veya hasar görmüş olabilir. Çok kirli bir conta da su sızdırabilir.

Ünitenin altında daha karmaşık sızıntılar meydana gelebilir. Su bariz bir şekilde mutfağa akabilir veya bulaşık makinesinin altındaki alanı sürekli ıslak tutabilir. Görünmeyen sızıntı, ahşap alt zemini çürütebilir ve/veya zehirli küf oluşumuna neden olabilir .

 • Bulaşık makinesinin ön alt kısmındaki tekme plakasını çıkarın, ardından ıslaklık belirtileri için alttaki karanlık alanı kontrol etmek için bir el feneri kullanın.
 • Ünite kapalıyken damlama, su besleme hattının bulaşık makinesine bağlandığı yerde gevşek veya kusurlu bir bağlantı veya sızdıran bir besleme hattı olduğunu gösterebilir.
 • Sızıntı yoksa, bulaşık makinesini alttaki alanı gözlemleyerek tam devirde çalıştırın. Sızıntı yalnızca ünite çalışırken meydana gelirse, arızalı bir dahili hortumdan, sızıntı yapan bir su sirkülasyon pompasından veya solenoid valften veya ünitenin içinde paslanmış bir küvetten şüphelenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi