• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Bulaşık Makinesi Su Sızdırıyor ? Bulaşık makinesinin dibinde biriken su dağınıktır ancak tehlikeli de olabilir. Neyse ki, biraz bilgi birikimi ile çoğu bulaşık makinesi tamiri evde yapılabilir. Bulaşık Makinesi Su Sızdırıyor ? Burada karışıklığın üstesinden gelmenize yardımcı olmak için bulaşık makinesi sızıntılarının ve bulaşık makinesinin altındaki suyun yaygın nedenini ele alacağız .

Bulaşık Makinesi Neden Su Akıtır?

  • Bulaşık makinesinin altından su niye akar?
  • Bulaşık makinesinin Altından su gelmesi?
  • Bulaşık Makinesi Altından su akıtıyor?
  • bulaşık makinesi alttan su akıtıyor?
  • Bulaşık makinesi kapalıyken su akıtıyor?

Bulaşık Makinesi Su Sızdırıyor ? Her yıkamadan sonra yerde görünen küçük bir su birikintisini görmezden gelmeye mi çalışıyorsunuz? Bulaşık makinenizin sızdırdığını fark ederseniz, zemine büyük su zararları vermeyin veya bulaşıklarınızı elle yıkarken sıkışıp kalmayın; Bu beş nedenden birinin suçlu olup olmadığını anlayın ve düzeltin.

Önce güvenlik: Makinenizin elektrikli bileşenlerini karıştırmaya başlamadan önce, fişini çektiğinizden ve mutfak cihazını kontrol eden devre kesicinin gücünü kapattığınızdan emin olun. Bu sırada, su vanasının (mutfak lavabosunun altında bulunur) kapalı olduğundan emin olun.

Bulaşık Makinemin Alttan Su Sızdırmasını Nasıl Düzeltirim?

Tıkalı Bulaşık Makinesi Filtresi

Bulaşık Makinesi Su Sızdırıyor ? Kontrol etmeniz gereken ilk şey bulaşık makinesi filtresidir. Filtre düzenli olarak temizlenmezse, yalnızca bulaşıklarınızın düzgün temizlenmesini engellemekle kalmayıp aynı zamanda sızıntıya da neden olan yiyecek veya yabancı cisimler oluşabilir. Temizleme performansının önemli ölçüde düştüğünü fark ederseniz, bu bulaşık makinesi filtresinin temizlenmesi gerektiğinin iyi bir göstergesidir. Filtre, temizlikten geriye kalan yiyecekleri, kalıntıları ve diğer parçacıkları hapsetmekten sorumludur. Bulaşık makinenizin maksimum verimde çalışması için bulaşık makinesi filtresi ayda bir kez temizlenmelidir.

Bulaşık makinesi kapak contası Arızalı

Cihazın kapısının kenarındaki arızalı bir conta, bulaşık makinesi sızıntılarının en yaygın nedenlerinden biridir. Yeni ve esnek olduğunda, kauçuk malzemesi suyu makinenin içinde tutmak için iyi çalışır – ancak yıllarca kullanımdan sonra kuruyabilir, kırılgan hale gelebilir ve çatlayabilir. Kurutulmuş yiyecekler ayrıca conta kenarı boyunca birikebilir ve kapının çerçeveye sıkıca kapanmasını önleyebilir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ: Bulaşık makinesinin kenarlarından su sızıyor. Bulaşık makinesinin kapağını açın ve kurumuş yiyecek, çatlak veya eksik parça olup olmadığını kontrol etmek için elinizi conta boyunca gezdirin.

DÜZELTME: Contayı değiştirin. Kapı contası hasarlıysa, kendiniz değiştirebilirsiniz. Yerel büyük kutu mağazanızdan veya üreticinizden uygun bir yedek parça alabilmeniz için model bilgilerini bulmak için kullanıcı kılavuzuna başvurun.

Eski contayı kapıdan soyarak çıkarın. Kanalı ılık, sabunlu suyla temizleyin. Yeni kapı contasını bir saç kurutma makinesiyle Düşük Isıda ısıtın; bu, kıvrımları düzeltecek ve daha esnek hale getirecektir. Contanın ortasını kapının üst kısmı boyunca konumlandırın ve her iki taraftan yukarı ve aşağı eşit şekilde bastırın. Contayı sıkıca yerine oturtmak için bulaşık makinesinin kapağını kapatın.

Püskürtme Kolu Hatalı

Bulaşık makinenizin iç katında, püskürtme kolu yıkama ve durulama döngüleri sırasında döner ve bulaşıkların üzerine su püskürtür. Ancak aşırı kalabalık veya yanlış yüklenmiş bir cihazda, mutfak eşyaları ve tabaklar kolun düzgün dönmesini engelleyebilir veya yerinden çıkmasına, hatta yıllar sonra bile hasar görmesine neden olarak sızıntılara neden olabilir.

ARANMASI GEREKENLER:

Sıkışmış veya tıkanmış püskürtme kolu. Bulaşık makinesinin kapağını açın, alt bulaşık rafını çıkarın ve serbestçe hareket edip etmediğini görmek için püskürtme kolunu döndürün. Değilse, düşmüş gümüş eşyalar veya kalıntı birikmesi gibi engelleri temizleyin. Püskürtme kolunu çıkarmak için saat yönünün tersine çevirin ve çatlak veya tıkalı delikler gibi hasar olup olmadığını kontrol edin.

DÜZELTME: Yeni püskürtme kolunu takın. Üreticiden yenisini sipariş edebilir ve arızalı kolu kendiniz değiştirebilirsiniz. İlk olarak, henüz yapmadıysanız, püskürtme kolunu saat yönünün tersine çevirerek çıkarın. Ardından, orta göbeği bulaşık makinesi tabanındaki açıklık ile hizalayın ve saat yönünde vidalayın. Serbestçe döndüğünü test edin ve memnun olduğunuzda alt bulaşıklık rafını yeniden takın.

Seviye şalteri yıkama sırasında suyu kesmiyor.

Yıkama ve durulama döngüleri sırasında uygun su seviyesini korumak için bir şamandıra ve şamandıra anahtarından oluşan bir şamandıra tertibatı kullanılır. Bulaşık makineniz çalıştığında şamandıra yükselen su ile birlikte kalkar. Belli bir yüksekliğe ulaştığında, suyu kapatmak için şamandıra şalterini tetikler. Şalter arızalanırsa su seviyesi çok yükselir ve sızıntı meydana gelebilir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ: Bir multimetre ile test edildiğinde, ısıtma elemanının üzerinde su seviyeleri ve/veya şamandıra anahtarında süreklilik yok. Neyle uğraştığınızı görmek için döngünün ortasında kapıyı açın. Su seviyeleri ısıtma elemanının altında olmalıdır; değilse, şamandıralı anahtarı değiştirmeniz gerekebilir. Veya şamandıralı anahtarı doğrudan bir multimetre ile test edin. Kapının altındaki tekme panelini sökün, anahtarın sürekliliğini test etmek için kabloları anahtardan ayırın.

DÜZELTME:

Arızalı şamandıralı anahtarı değiştirin. Şamandıralı anahtarı kendiniz yeni bir modelle değiştirebilirsiniz, ancak bu, listelenen diğerlerinden daha karmaşık bir onarımdır. Eski şamandıralı anahtarı atmadan ve yeni parçayı kurmadan önce, kullanıcı kılavuzuna ve yedek parçayla birlikte verilen talimatlara bakın. Vida veya klipsle sabitleyin, kabloları şamandıra tertibatına yeniden takın ve tekme plakası panelini kapatın. Kablolama konusunda rahat değilseniz, bir teknisyen kiralayın.  Evde bir tahmin için Puls aracılığıyla yerel bir uzmana hızlı bir şekilde bağlanabilirsiniz .

Gevşek veya hasarlı tahliye hortumu suyu çekmiyor

Tahliye hortumu, bulaşık makinesinden tahliye pompasına, tahliye hattına ve sonunda lavabo tahliyesine giden suyu besler; bunların tümü, yalnızca cihazınızın tabanındaki tekme panelini çıkardığınızda görülebilir. Bağlantılar gevşeyebileceğinden veya hortumun kendisi çatlayabileceğinden veya yırtılabileceğinden, bulaşık makinesi hattın sonundan çıkmadan önce zemine su kaybedebilir.

ARANMASI GEREKENLER: Cihazın altındaki tahliye hortumu boyunca su. Bulaşık makinesi kapağının altındaki tekme plakasını çıkarın. Bulaşık makinesini çalıştırın ve hortum kelepçelerinde veya hortum boyunca su sızıntısı olup olmadığına bakın.

DÜZELTME: Gevşek bağlantıları sıkın veya üretici tarafından onaylanmış yedek hortum sipariş edin. Döngü sona erdikten sonra, cihaza giden gücü kesin. Ardından, suyu toplamak için hortumun altına sığ bir tava yerleştirin ve hortumu pompadan çıkarmak için hortum kelepçesini pense ile sıkıştırın. Tamamen çıkarmak için lavabo tahliye tarafında da aynısını yapın. Yeni tahliye hortumunun her bir ucunu bağlayın, ardından kelepçeleri ve erişim panelini değiştirin.

Cihazın su giriş valfi düzgün kapanmıyor olabilir.

Genellikle cihazın alt kısmında bulunan su giriş valfi, döngü boyunca suyun bulaşık makinesine akmasını sağlar. Düzgün açılıp kapanmazsa, cihazınız aşırı dolabilir ve fazla su muhtemelen dışarı sızar.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ:

Kapı açıkken su doldurma. Sızdıran bulaşık makinenizi çalıştırın ve döngünün ortasında kapıyı açın. Kapı açıkken su dolmaya devam ederse, muhtemelen arızalı bir giriş valfiniz vardır.

DÜZELTME:

Giriş valfini değiştirin. Bu parça tamir edilemez, bu nedenle yeni bir tane sipariş etmeniz ve üreticinin talimatlarını izleyerek kurmanız gerekir. Tekmelik panelini çıkarın ve su giriş valfine bağlı hortumu, vidaları ve kelepçeyi çıkarın. Her birinde iki kablo bulunan bir veya iki solenoid (su giriş vanasını açıp kapamaya güç veren elektrikli parçalar) olabilir. Kabloları birer birer dikkatlice ayırın ve yedek parçaya kolayca bağlayabilmeniz için her birini etiketleyin. Bağlanmadığında, arızalı giriş valfini çıkarın ve yenisini takın. Erişim panelini yerine vidalayın. Yine, bu değiştirmenin elektrik bileşeni kendin yap yeteneklerinizin ötesinde görünüyorsa, cihazınızın doğru bir şekilde tamir edildiğinden emin olmak için bir profesyoneli aramaktan çekinmeyin.

Sızdıran Bulaşık Makinesinin En Yaygın Nedenleri

Su Giriş Valfi

Su giriş valfi, suyun bulaşık makinesine girmesine izin vermek için açılır. Su giriş valfi açık kalmışsa, bulaşık makinesi sızıncaya veya taşana kadar bulaşık makinesi suyla doldurmaya devam edecektir. Su giriş vanası arızalıysa değiştirin. Su giriş valfleri onarılamaz – valf arızalıysa değiştirmelisiniz.

Yıkama Kolu Grubu (Fıskiye Pervane)

Yıkama kolu çatlamışsa, su huzmesinin kapı contasına doğru bir sızıntıya neden olmasına izin verebilir. Yıkama kolunu çıkarın ve çatlak olup olmadığını kontrol edin. Yıkama kolu çatlamışsa değiştirin. Çatlağı tutkalla kapatmaya çalışmayın – tutkal bulaşık makinesinde kırılır. Yıkama kolu sağlamsa, yıkama kolu desteğindeki vidaların sıkı olduğundan emin olun. Yıkama kolu desteği gevşekse, yıkama kolu desteği ile alt pompa muhafazası arasından su sıçrayarak dalgalara neden olabilir. Bu dalgalar Kapının altından su sızmasına neden olur.

Alt Yıkama Kolu Grubu (Fıskiye Pervane)

Yıkama kolu çatlamışsa, suyu doğrudan bulaşık makinesi kapağının alt kısmına doğru püskürtmeye zorlayabilir. Su daha sonra kapının altına ve zemine zorlanarak bir sızıntıya neden olabilir. Yıkama kolunu çıkarın ve çatlak olup olmadığını kontrol edin. Yıkama kolu çatlamışsa değiştirin. Çatlağı tutkalla kapatmaya çalışmayın – tutkal bulaşık makinesinde kırılır. Yıkama kolu sağlamsa, yıkama kolu desteğindeki vidaların sıkı olduğundan emin olun. Yıkama kolu desteği gevşekse, su sıçrayabilir.t Yıkama kolu desteği ile alt pompa muhafazası arasında dalgalanmalara neden olur. Bu dalgalar, suyun kapının altından dışarı sızmasına neden olabilir.

Üst Yıkama Kolu Grubu (Fıskiye Pervane)

Üst yıkama kolu çatlamışsa, suyu doğrudan bulaşık makinesi kapı contasına doğru püskürtmeye zorlayarak bir sızıntıya neden olabilir. Yıkama kolunu çıkarın ve çatlak olup olmadığını kontrol edin. Yıkama kolu çatlamışsa değiştirin. Çatlağı tutkalla kapatmaya çalışmayın, tutkal bulaşık makinesinde kırılır. Yıkama kolu sağlamsa, yıkama kolu desteğindeki vidaların sıkı olduğundan emin olun. Yıkama kolu desteği gevşekse, yıkama kolu desteği ile alt pompa muhafazası arasından su sıçrayarak dalgalanmaya neden olabilir. Bu dalgalar, suyun kapının altından dışarı sızmasına neden olabilir.

Kapı Contası (Gövde Sızdırmazlık Contası)

Contada bulaşık makinesinin kapağında sızıntıya neden olabilecek yırtıklar, boşluklar veya kesikler olup olmadığına bakın. Kapı contasının iyi temas edip etmediğini belirlemek için, bulaşık makinesinin kapısını kapının etrafında bir Kağıt kapatmayı deneyin. Kağıt yapışmazsa, contada boşluk vardır. Kapı contasında herhangi bir boşluk veya sızıntı varsa değiştirin. Kapı contası düzgün çalışıyorsa ancak bulaşık makinesi hala sızdırıyorsa, kapı menteşelerini kontrol edin. Menteşeler bükülürse kapı düzgün kapanmayacaktır. Kapı contası ve bulaşık makinesi arasında bir boşluk bırakarak. Menteşeler bükülmüşse değiştirin.

Kapı Contası (Alt Sızdırmazlık Contası)

Contada bulaşık makinesi kapağında sızıntıya neden olabilecek yırtıklar, boşluklar veya kesikler olup olmadığına bakın. Kapı contasının iyi temas edip etmediğini belirlemek için, bulaşık makinesinin kapısını kapının etrafındaki bir Kağıt kapatmayı deneyin. Kağıt yapışmazsa, mühürde bir boşluk vardır. Kapı contasında herhangi bir boşluk veya sızıntı varsa değiştirin. Kapı contası düzgün çalışıyorsa ancak bulaşık makinesi hala sızdırıyorsa, kapı menteşelerini kontrol edin. Menteşeler bükülürse, kapı düzgün kapanmayarak boşluk yaratır. kapı contası ve bulaşık makinesi arasında. Menteşeler bükülmüşse değiştirin.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687