Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor ?

Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor ? Bulaşık makinenizi açarak cihazın alt kısmında köpüklü bir su birikintisi gördüyseniz, altta yatan sorunu kendiniz halletmek için bu sorun giderme ipuçlarını izleyin. Bulaşık makinesinin alt kısmındaki su, filtre, çöp atma, tahliye hortumu, tahliye pompası veya hava boşluğundaki tıkanıklıklardan kaynaklanır. Bu sistemlerde yiyecek veya tortu biriktiğinde, bulaşık makinesi düzgün şekilde tahliye olmaz. Tıkanıklığı bulmak ve enkazı temizlemek sorunu çözecektir.

Bulaşık Makinesi Neden Su Boşaltmaz ?

 • Sistemin gücünü kapatın – Bulaşık makinesinde çalışmadan önce elektrik çarpmasını önlemek için makinenin fişini çekin veya elektrik panonuzdaki devre kesiciyi kapatın.
 • Bulaşık makinenizdeki suyu çıkarın – Bulaşık makinesinin altındaki zemini havluyla kaplayın ve suyu büyük bir kaseye veya lavaboya boşaltmak için büyük bir kap veya plastik kap kullanın. Su, kepçe için çok sığ hale geldiğinde, kalan nemi emmek için bir havlu kullanın.
 • Drenaj sistemini kontrol edin – Bulaşık makineniz su boşaltmıyor mu? Bulaşık makinenizin dibindeki suyun en yaygın nedenlerinden biri, yemek parçacıklarının veya diğer kalıntıların drenaj sistemini tıkamasıdır. Bulaşık makinesi tahliyesini kontrol edin ve alt püskürtme kolunun etrafındaki tahliye sepetini temizleyin, bir tel askı ile tıkanıklıkları giderin. Küvetin arkasındaki hazne alanını hiçbir büyük nesnenin örtmediğinden veya engellemediğinden emin olun.
 • Pompayı temizleyin – Pompa iki çarktan oluşur: üstteki suyu bulaşık makinesine pompalar ve alttaki suyu tahliyeye pompalar. Bazen kırık cam ve diğer kalıntılar çarkların dönmesini engelleyerek su birikmesine neden olur. Bu tıkanıklıkları oluşturabilecek bulduğunuz tüm kalıntıları kaldırın.
 • Püskürtme kollarını temizleyin – Bulaşık makinenizin altında bulunan püskürtme kollarını yavaşça dışarı çıkarın. Deliklerde yiyecek artıkları olup olmadığını kontrol edin ve bir tel askı ile temizleyin. Kolları ılık suyla durulayın, tüm yiyecek parçalarının çıkarıldığından emin olun ve bir kenara koyun.
 • Bulaşık makinesi filtresini temizleyin – Bulaşık makinesi filtresinin nerede olduğunu görmek için kullanıcı el kitabınıza bakın (genellikle bulaşık makinesi tabanının altında, cihazın arkasına yakın bir yerde bulunur) ve çıkarmak için bir tornavida kullanın. Ekranı suyla durulayın ve çevresini nemli bir süngerle silerek temizleyin. Ekranı ve püskürtme kollarını değiştirin.
 • Besleme hattını değerlendirin – Izgarayı ve drenaj alanlarını temizlediyseniz ve bulaşık makinenizde hala su varsa, muhtemelen besleme hattınızda bir tıkanıklık var demektir. Lavabonun altındaki besleme hattını bulun. Düşen suyu yakalamak için hattın altına bir kova yerleştirin ve ana tahliyeye giden tesisat hattını ayırın. Suyun kovaya akmasına izin verin, tıkanıklık arayın ve yerinden çıkarmak için borudan bir yılan geçirin. Herhangi bir tıkanıklığı giderdikten sonra, tesisat hattını tekrar takın ve bulaşık makinesinde boş bir döngü çalıştırın.
 • Tahliye hattını temizleyin – Bulaşık makinesinin arkasına yakın bir yerde bulunan tahliye hattını filtre ekranının hemen altında bulun. 1/2 su bardağı kabartma tozu ve 1/2 su bardağı suyu karıştırarak macun haline getirin. Macunu filtre süzgecinden tahliye hattına dökün. Boşaltma hattına 1/2 bardak sirke dökün ve solüsyonun 15 dakika beklemesine izin verin. 15 dakika sonra, kabartma tozu çözeltisini boşaltmak için tahliye hattına sıcak su dökün.
 • Tahliye hortumunu düzeltin – Bulaşık makinesi tahliye hortumunu lavabonun altına yerleştirin; genellikle klipsler veya vidalarla tutulur. Eski tahliye hortumları, tıkanmalara neden olabilecek bükülmeler oluşturma eğilimindedir. Tahliye hortumunda bükülmeler varsa, bunları nazikçe düzeltin.
 • Çöp öğütme işlemini çalıştırın – Bağlantı hortumundaki hava boşluğu suyun tahliyesini engelleyebileceğinden, tahliye hortumunu çöp öğütücüye bağlandığı yerden çıkarın ve düz uçlu bir tornavidayla tıkanıklıkları temizleyin. Herhangi bir tıkanıklığı çıkardıktan sonra, mutfak lavabo giderinin tıkalı olmadığından emin olun ve atmayı çalıştırın. Ciddi yaralanmalara neden olabileceğinden, ellerinizi asla çöp öğütücüsünün üzerine koymayın.
 • Tam bir döngü çalıştırın – Bulaşık makinenizin düzgün şekilde boşaltıldığından emin olmak için sisteme giden gücü açın ve tam bir bulaşık yıkama döngüsü çalıştırın. Döngü tamamlandığında, kapağı açın ve bulaşık makinesinin altında su kalıp kalmadığını kontrol edin. Bulaşık makinesinde anormal miktarda durgun su fark ederseniz, bir profesyonel aramanız gerekebilir. Ev garantiniz varsa, sağlayıcınıza bir talepte bulunun ve bir servis teknisyeninin bulaşık makinenize erişmesi için bir zaman planlayın.

Bulaşık Makinesi Boşaltma Yapmıyor ?

Gelecekte su birikmesini önlemek için bu önerileri dikkate alın.

 • Doğru deterjanı kullanın – Bulaşık makineniz ister kapsül, ister toz veya sıvı deterjan gerektiriyor olsun, giderin tıkanmasını önlemek için doğru deterjanı kullandığınızdan emin olun. Üreticinizin kılavuzunda hangi deterjanın en iyi olduğu ayrıntılı olarak belirtilmelidir.
 • Bulaşık makinesini doğru yüklediğinizden emin olun – Yanlış yükleme, tam bir yıkama döngüsü sırasında suyun boşalmasını zorlaştırabilir. Bulaşık makinesini en iyi şekilde nasıl dolduracağınıza ilişkin talimatlar ve ipuçları için üreticinin kılavuzunu okuyun. Genel olarak, fincanlar ve küçük kaseler üst rafa, mutfak eşyaları çatal bıçak takımına, tabaklar ve büyük kaseler alt rafa yerleştirilmelidir.
 • Makinenizi dinleyin – Bir yıkama döngüsü sırasında uğultu veya tıklama seslerini dinleyin. Bu sesleri duyarsanız, tahliye pompasının ve motorun değiştirilmesi gerekebilir. Bu parçalar bulaşık makinenizde su birikmesini önlemek için çok önemli olduğundan, mümkün olan en kısa sürede değiştirmelisiniz.
 • Bulaşık makinenizin bakımını uygun şekilde yapın – Önerilen bakım programını gözden geçirmek için üreticinin kılavuzunu Okuyun.

Bulaşık Makinem Neden Tamamen Boşalmıyor?

Tahliye Pervanesi

Tahliye pervanesi, suyu tahliye hortumundan ve çöp öğütücüye veya tahliye hattına iter. Pervane bozuksa değiştirin.

Tahliye Pompası

Drenaj pompası, suyu tahliye hortumundan geçirmek için bir pervane kullanır. Tahliye pompası motoru çalışmıyorsa, bulaşık makinesi tahliye olmaz. Drenaj pompasının arızalı olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanarak pompa motorunun sürekliliğini kontrol edin. Motor sürekliliğe sahip değilse veya güç alıyorsa ancak çalışmıyorsa, tahliye pompasını değiştirin. Drenaj pompaları tamir edilemez, drenaj pompası arızalıysa, değiştirmeniz gerekir.

Tahliye Solenoid Kiti

Boşaltma solenoidi, suyun bulaşık makinesinden çıkmasına izin vermek için boşaltma valfini açar. Boşaltma solenoidi arızalanırsa, valf açılmaz ve bulaşık makinesinin tahliyesine neden olmaz.

Tahliye Vanası

Zamanla tahliye vanası pislikle tıkanabilir. Suyun tahliye vanasından akmasını sağlamak için vanayı temizleyin. Tahliye vanasında pislik kalmadıysa ancak yine de çalışmıyorsa değiştirin. Tahliye vanaları onarılamaz – tahliye vanası arızalıysa değiştirmelisiniz.

Pompa ve Motor Grubu

Motor, suyu tahliye hortumundan dışarı atmaya zorlamak için bir pervane çalıştırır. Motor tahliye döngüsü sırasında çalışırsa, tahliye hattında bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Motor boşaltma döngüsü sırasında çalışmazsa veya çalışması gerektiğinde sadece uğultu yaparsa, pompa ve motor grubunun değiştirilmesi gerekebilir.

Tıkalı veya Yanlış Takılmış Çöp Öğütücü

Çöp öğütücü yakın zamanda takılmışsa, boşaltma tapası çıkarılmamış olabilir. Tüm çöp öğütücüler, tahliye borusunda sağlam bir tapa ile satılır. Bulaşık makinesi çöp öğütücüye bağlı değilse, tıpanın boşaltma borusunda kalması gerekir. Ancak bulaşık makinesi çöp öğütücüye bağlıysa, fiş çıkarılmalıdır. Çöp öğütücü yakın zamanda değiştirilmediyse, öğütücü tıkanmış olabilir. Bulaşık makinesi tahliye hortumunu öğütücüden çıkarın ve hem atıcıdaki bağlantı parçasını hem de tahliye hortumunun ucunu temizleyin. Bulaşık makinesi boşalmazsa, tıkanmanın en yaygın olduğu yerlerdir.

Topu Kontrol Et

Çek top, çek valfte bulunan ve bulaşık makinesi boşaldıktan sonra suyun bulaşık makinesine geri dönmesini önleyen küçük bir plastik bilyedir. Çek bilyesi sıkışırsa, suyun çek valften boşalmasını önleyecektir. Çek topu sıkışmışsa, serbest bırakmayı deneyin.

Çek Valf

Çek valf, suyun boşaltıldıktan sonra bulaşık makinesine geri dönmesini önler. Vana kapatılırsa, suyun tahliyesini engelleyecektir. Çek valf kapalı olarak sıkışmışsa, temizlemeyi deneyin ve gerekirse değiştirin.

Tahliye Hortumu

Boşaltma hortumu tıkanmış olabilir. Tahliye hortumunun tıkanıklığını açmak için tahliye hortumunu hem bulaşık makinesinden hem de lavabo tahliyesinden çıkarın ve temizleyin. Tahliye hortumu en yaygın olarak çöp öğütücünün veya bulaşık makinesinin boşaltma kolu ek parçasının yakınında tıkanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi