Bulaşık Makinesi Su Almıyor ?

Bulaşık Makinesi Su Almıyor ? Bir yıkama başladığınızda bulaşık makineniz suyla dolmuyorsa, bulaşıklarınızı temizleme yolunda pek bir şey yapmayacaktır. Bulaşık makinenizin su almamasının birkaç nedeni olabilir. Birçok bulaşık makinesi, giderleri tıkandığında suyla doldurmayı bırakacaktır. Cihaz, giderde su olup olmadığını kontrol eden ve varsa hortum jetlerinin çalışmasını engelleyen sensörlere sahiptir. Suyun tekrar akmasını sağlamak için giderinizdeki pislikleri temizlemeye çalışın.

Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz ?

 • Bulaşık makinesi su almıyor nedeni ne olabilir?
 • Bulaşık makinesi su almıyor ne yapmalıyım?
 • Bulaşık makinesi motor arızası nasıl anlaşılır?
 • Bulaşık makinesi su vanası nasıl açılır?

Şamandıra valfini kontrol edin

Bulaşık Makinesi Su Almıyor ? Şamandıra valfi bulaşık makinesinin alt kısmında bulunur. Bu, su cihaza dolduğunda yükselir ve belirli bir yüksekliğe ulaştığında suyu keser – tıpkı bir klozet rezervuarındaki şamandıra valfi gibi.

Bazen bu valf dik konumda sıkışabilir. Alt rafları bulaşık makinenizden çıkarın, şamandıra valfinizi bulun ve serbestçe yukarı ve aşağı hareket edip etmediğini görün. Aksi takdirde, temizlemeniz veya değiştirmeniz gerekebilir.

Su kaynağını kontrol edin

Bulaşık Makinesi Su Almıyor ? Su kaynağınız artık bulaşık makinesine düzgün beslenmeyebilir. Örneğin, su besleme hattından cihaza giden hat bükülebilir veya bükülebilir – bu durumda, düzeltin veya çok hasar görmüşse yenisini alın.

Vanaları kontrol edin

Su besleme hattınıza bağlanan vanalara bakın. Hortumlarda herhangi bir bükülme görmüyorsanız, bu valflerden biri kapatılmış veya hasar görmüş olabilir. Genellikle lavabonun altında bulunan sıcak su vanasını kontrol edin ve tamamen açıldığından emin olun.

Ardından, hortumun bulaşık makinesiyle buluştuğu yer olan su giriş valfini kontrol edin. Bulaşık makinesine giden su beslemesini kapatın, hortumların altına bir tencere veya kova koyun ve fişini çekin. Vanayı dikkatlice sökün ve arkasındaki filtre süzgecine bakın – kirliyse temizleyin.

Kapıyı kontrol et

Kapı kapalı olarak kaydedilmezse, bulaşık makinesi dolmayacaktır. Kapıya yakından bakın ve doğru şekilde kilitlendiğinden ve kilitlendiğinden emin olun.

Bulaşık makinemi çalıştırdım ve suyla dolmadığını keşfettim. Kapının tamamen kapalı olmadığını düşündüm ve kapının sıkıca kilitlendiğinden emin oldum, ama bu işe yaramadı. Bulaşık makinesi neden su almıyor?

Bulaşık Makinesi Su Almıyor ? Kapı anahtarını etkinleştirmek için kapının tamamen kapalı olduğundan emin olmak, bulaşık makinesinin suyla dolmasını sağlamak için önemli bir adımdır. Sorun, arızalı bir kapı anahtarı olabilir, ancak ne yazık ki, bunun neden olduğuna dair herkese uyan tek bir cevap yok; dikkate alınması gereken birçok sebep var. Birçok olası çözüm, elektrik veya sıhhi tesisat uzmanlığına dayanır ve bulaşık makinesinin su alamamasının temel nedenini belirlemek her zaman kolay değildir. Genel olarak, bir göz atmak için bir profesyonel çağırmanız önerilir. İşte bulaşık makinesinin su almamasının bazı yaygın nedenleri.

Bulaşık Makinem Neden Su Almıyor?

Arızalı bir su giriş valfi, bulaşık makinesinin su almasını engelliyor olabilir.

Çoğu zaman, su giriş valfi, bulaşık makinesinin su almamasının ana nedenidir. Su giriş valfi, bulaşık makinesine uygun miktarda sıcak su doldurmak için kullanılır ve bir zamanlayıcı veya elektronik kontrol ile kontrol edilir. Su giriş vanasının açılmaması, suyun bulaşık makinesine girmesini önler. Genellikle bulaşık makinesinin ön kısmında, alt erişim panelinin arkasında bulunan bu valf, su hattına bağlı bir hortumun yanı sıra, buradan bulaşık makinesinin kazanına çıkan bir hortuma sahiptir. Su giriş valfini kontrol etmekte rahatsanız, bulaşık makinesinin fişini çekin ve başlamadan önce su beslemesini kesin.

 • Su giriş valfini bulun. Genellikle bulaşık makinesinin sol alt tarafında bulunur. Yerini bulmak için alt erişim panelini çıkarmanız gerekecektir.
 • Herhangi bir hasar, aşınma veya çatlama belirtisi olup olmadığına bakın ve su giriş valfini görsel olarak inceleyin.
 • Valfınız yukarıda açıklanan belirtilerden herhangi birinin belirtilerini gösteriyorsa valfin değiştirilmesi gerekecektir.

Bir yıkama döngüsü sırasında bulaşık makinesine su dolduğunda, küçük bir plastik parça yukarı doğru yüzer. Şamandıranın altında, bulaşık makinesinin alt kısmında su girişini gösteren şamandıra şalteri bulunur. Bu anahtarın bağlantısı yoksa veya arızalıysa, su giriş valfi açılmayabilir ve bulaşık makinesi su almaz. Bulaşık makinesinin fişini çekin ve şamandıra su ısıtıcısının tepesine yükseltildiğinde şamandıra kolunun şamandıra anahtarını mekanik olarak tetiklediğini kontrol edin. Ayrıca, şamandıralı şalterden çıkan tellerin gevşek olmadığından emin olun.

Sorun, bulaşık makinesinin suyla dolmasını önleyen kırık bir kapı anahtarından kaynaklanıyor olabilir.

Kapı anahtarı, kapı açıkken bulaşık makinesinin çalışmasını engelleyen basit bir açma/kapama mekanizmasıdır. Kapı anahtarı arızalıysa, bulaşık makinesi su doldurmaz. Kapı anahtarını kontrol etmek istiyorsanız, bileşenin problarını test etmek için bir multimetreye ihtiyacınız olacaktır.

 • İlk önce bulaşık makinesinin fişini çekin.
 • Kapıyı açın ve iç kapı panelini sökün.
 • O paneli çıkardığınızda, kapının üst kısmında mandal tertibatını göreceksiniz. Mandalı mandal tertibatına elle yerleştirin ve mandalı kapatmanın her iki anahtarı da etkinleştirip etkinleştirmediğini kontrol edin.
 • Eğer öyleyse, iki anahtarda sürekliliği kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Kırık bir tahliye solenoidi, tahliye vanasının çalışmasını etkiler.

Bir bulaşık makinesi tahliye vanası, bir tahliye solenoidi tarafından kontrol edilir. Bu solenoid arızalıysa, tahliye vanasının çalışmasına izin vermez ve bulaşık makinesinin su almaması sorunu olabilir. Tahliye vanasını kontrol edin ve çalışır durumda olduğundan emin olmak için solenoidi test edin. Solenoid arızalıysa, yeni bir OEM (orijinal ekipman üreticisi) parçası ile değiştirilmesini sağlayın.

Su besleme hattında Sorun olabilir

Su kaynağını kontrol edin ve herhangi bir bükülme olmadan düzgün şekilde bağlandığından emin olmak için lavabonun altındaki su giriş hortumuna bakın. Hortumdaki musluğun açık konumda olduğundan emin olun; hangi konumun açık, hangisinin kapalı olduğundan emin değilseniz, çevirin ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bulaşık makinesini çalıştırın.

Su Dolmayan Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır?

Su Giriş Valfi

Su giriş valfi, suyun bulaşık makinesine girmesine izin vermek için açılır. Su vanası tıkalı veya arızalıysa, bulaşık makinesine su akmayacaktır. Su giriş valfleri onarılamaz, valf arızalıysa değiştirmelisiniz.

Şamandıra Anahtarı

Şamandıralı anahtar, bulaşık makinesinin taşmasını önlemek için harekete geçer. Şamandıralı anahtar arızalıysa veya sıkışmışsa, bulaşık makinesinin taşmasını engellemeyebilir. Şamandıralı anahtar arızalıysa değiştirin.

Su Şebeke Problemi

Zamanla, su besleme vanasında veya su giriş vanasının içindeki küçük filtre süzgecinde kalsiyum birikintileri oluşabilir. Su giriş valfi tortularla tıkanırsa, bulaşık makinesi düzgün şekilde dolmayacaktır. Su hattı üzerinde çalışmadan önce su beslemesini kapatın. Tıkalı olup olmadığını belirlemek için vanayı inceleyin. Ek olarak, vanaya giden su basıncını kontrol edin. Su giriş valfinin düzgün çalışması için en az 20 psi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi