• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Bulaşık Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ? Birçok cihaz gibi, bulaşık makineniz de bir yıkama çevrimi gerçekleştirmek için kapağının hem tamamen kapalı hem de kilitli olmasını gerektirir. Bulaşık makinesi kapağı, kapatıldığında sıçrayan su senfonisinin evinize girmesine izin vermeyecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır ve bunun olmasını sağlamak için sensörlere sahiptir.

Bulaşık Makinesi Kapağı Kapanmıyor ?

  • Bulaşık makinemin kapağı neden kapanmaz?
  • Bulaşık makinesi çalışırken kapağı açılırsa ne olur?
  • Bulaşık makinesinin kapağı neden paslanır?
  • Bulasik makinesi nasil yerlesir?

Bulaşık Makinesi Kapağı Kapanmıyor ? Yani sadece cihaz çalışmayacak, aynı zamanda suyu temizleme havasında değilseniz, çalışmasını da istemiyorsunuz. Bulaşık makinenizin kapağı kapanmazsa, doğru onarımı yapmak için kontrol edebileceğiniz birkaç küçük ve düzeltilmesi kolay suçlu vardır.

Bulaşık Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ? Bulaşık makinesi kapanmıyorsa, bu her zaman bir parçanın arızalandığı anlamına gelmeyebilir. Arızalı olabilecek parçalara geçmeden önce bu sorunun daha masum nedenlerini kontrol ederek başlamalısınız. İlk olası sorun, bulaşıklıkların bulaşık makinesinden dışarı taşmasıdır. Bulaşıklar çok yükseğe veya çok sıkı istiflenirse, bulaşıklıkların kolayca kaymasını önleyebilir. Bulaşıklıkların tam olarak oturması ve bulaşık makinesi kapağının kapanmasına izin vermesi için eşyaları yeniden düzenlemeniz veya çıkarmanız gerekebilir.

Bulaşık Makinesi Kapağı Neden Kilitlenmez ?

Bulaşık Makinesi Kapağı Kilitlenmiyor ? Diğer bir olası neden, bulaşık makinesi kapağının kurulduğu alanın kabinine çarpmasıdır. Bu, doğru yapılmayan yeni kurulumlarda en yaygın olanıdır. Bununla birlikte, bulaşık makineniz eski bir kurulumsa, onu dolaba sabitleyen vidaların gevşeyip gevşemediğini ve kapının kapanmasını önleyip engellemediğini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Sadece birkaç santimetrelik çıkıntı bile bulaşık makinesinin kapağının kapanmasını etkileyebilir.

Bulaşık makinesindeki hangi parçalar kapının düzgün kapanmamasına veya kilitlenmemesine neden olabilir?

1 – Bulaşık Makinesi Kapak Mandalı Bulaşık
makinesi kapak mandalının 2 amacı vardır. Kilit mandalı kapıyı sıkıca çeker ve su sızıntısı olmaması için kapalı tutar. Kilit mandalı ayrıca güvenlik anahtarını içeri iter, böylece bulaşık makinesi kapının kapalı olduğunu anlar. Bulaşık makinesi kilit mandalı hizada değilse, yeniden konumlandırın ve kapıyı kapatmaya çalışın. Mandalda elektriksel bir sorun veya mekanik bir sorun olabilir, emin olmak için mandalla ilgili sorunu giderin. Mandal kırılmış veya arızalıysa, yeni bir mandalla değiştirin.

2 – Bulaşık Makinesi Kapak Menteşesi Bulaşık
makinesi kapak menteşeleri, bulaşık makinesi çerçevesinin alt kısmında döner. Bulaşık makinesi kapağını açık tutar ve döner, bulaşık makinesi kapağının açılıp kapanmasını sağlar. Bulaşık makinesi kapak menteşeleri bükülür veya gevşerse kapak düzgün kapanamaz. Eğilmiş veya hasarlı olduğunu fark ederseniz, bulaşık makinesi kapak menteşelerini değiştirin.

3 – Bulaşık Makinesi Kapı Karşılığı Bulaşık
makinesi çarpma plakası bulaşık makinesi çerçevesi üzerindedir. Bu, bulaşık makinesi kapı kilit mandalının kapı kapatıldığında takıldığı kısımdır. Grev plakasının düzgün hizalandığından emin olmak için kontrol edin. Hizalama yoksa, bulaşık makinesi kapı mandalı buna bağlanamaz ve kapı kapanmaz. Kapı çarpma plakası çatlamış veya kırılmışsa, yenisiyle değiştirin.

4 – Bulaşık Makinesi Kapak Contası 
Bulaşık makinesi kapak contası, bulaşık makinesi kapağının çevresini saran kauçuk bağlantı elemanıdır. Bu conta veya conta bulaşık makinesinin kapağında bulunur, böylece bulaşık makinesi çalışırken su sızdırmaz. Bu conta yırtılmış, aşınmış, hizalanmamış veya girintiliyse değiştirilmelidir, çünkü conta bulaşık makinesi kapağının düzgün kapanmamasına neden olabilir.

5 – Bulaşık Makinesi Kapak Yayı Bulaşık
makinesi kapak yayları, bulaşık makinesi kapağının kapanmasına yardımcı olmak için kullanılır. Bir bulaşık makinesi kapı yayı düşerse veya hasar görürse kapı kapanmayabilir. Bulaşık makinesi kapak yaylarının sağlam olduğunu, hasar görmediğini ve düzgün çalıştığını kontrol edin. Bulaşık makinesi kapağındaki bir yay gevşemiş olabilir. Bulaşık makinesi kapı yayı gevşemişse, yerine takın. Bir bulaşık makinesi kapı yayı kırılmışsa, yeni bir bulaşık makinesi kapı yayı ile değiştirin.

NOT:Farklı kapı tasarımlarına sahip birçok bulaşık makinesi türü vardır. Bazı bulaşık makinesi kapakları, bulaşık makinesi kapağının kapanmasına veya kilitlenmesine yardımcı olmak için yaylar, kasnaklar, gergi ipleri, mandallar, kilitler, kablolar, bağlantılar ve diğer parçaları kullanır. (Bulaşık makinenizde bu parçalardan herhangi biri varsa, bunları hasar açısından kontrol ettiğinizden ve gerekirse değiştirdiğinizden emin olun.)

Kapı Menteşesi

Kapı menteşeleri hasar görürse, kapı düzgün bir şekilde kilitlenemez. Kapı menteşelerinde hasar olup olmadığını kontrol edin. Menteşe eğilmiş veya kırılmışsa değiştirin.

Kapı Tutamağı

Kapı Tutamağı düzgün hizalanmamışsa, gerektiği gibi ayarlayın. Kapı Tutamağı kırılırsa değiştirin.

Kapı Mandalı

Kapı mandalı tertibatında hasar olup olmadığını inceleyin. Kapı mandalı kırılmışsa değiştirin. Kapı mandalı onarılamaz, kırılırsa değiştirmelisiniz.

Kapı Kilidi

Kapı kilidi tertibatında hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı kilidi kırılırsa değiştirin. Kapı kilidi Mekanizması onarılamaz – kırılırsa değiştirmelisiniz.

Kapı Mekanizması

Kapı kilidi Mekanizması tertibatında hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı kilidi kırılırsa değiştirin. Kapı kilidi onarılamaz, kırılırsa değiştirmelisiniz.

Kolu ve Mandalı Kontrol Edin

Gördüğünüz mekanizmayı inceleyerek başlayın. Kırılmış olup olmadığını anlamak için tutacağın plastik kısmına bakın. Ardından yerinde olmadığını veya bir şey tarafından engellenip engellenmediğini görmek için metal mandala bakın. Bir engel görürseniz, kaldırın. Mandalı tekrar denerseniz. Görünüşe göre sorununuz bu değilse, sorun gidermeye devam edin.

Mandalı Temizle

Bir bulaşık makinesi mandalının engellenmesi şaşırtıcı derecede kolaydır. Deterjan pisliğinden yukarıdaki tezgahtan damlamaya kadar her şey işleri karıştırabilir. Mandalınızı kontrol ettikten sonra, ıslak bir sünger alın ve mekanizmayı temizleyin, böylece düzgün bir kapanmanın önüne hiçbir şeyin geçmediğinden emin olun.

Menteşeleri Kontrol Edin

Bulaşık makinesinin kapı menteşelerine yakından bakın. Menteşelerin düz olup olmadığını ve kapının menteşeler üzerinde düz durup durmadığını belirleyin. Kapıyı ayarlamanız ve menteşeleri, mandalın hizalanıp kapanmasını sağlayacak şekilde sıkmanız gerekebilir.

Bulaşık Makinesini Seviyelendirin

Bulaşık makineniz düz değilse, bir takım sorunlara neden olabilir. Sızıntı, tahliye sorunları ve düzensiz yıkamanın yanı sıra, düz olmayan bir bulaşık makinesi de kapının düzgün kapanmasını engelleyebilir. Ayakları geri çekmek için saat yönünde veya her bir ayağı uzatmak için saat yönünün tersine çevirerek bulaşık makinesinin altındaki ayakları ayarlayın. Çalışmanızı test etmek için bir baloncuk seviyesi kullanın.

Bulaşık Makinesi Dolum Stratejinizi Gözden Geçirin

Bulaşık makinesi raflarının veya içindeki bulaşıkların da kapıyı kapatması mümkündür. Menteşeye düşen veya kapıya çarpmak üzere dışarı çıkan nesneler kapının kapanmasını ve mandalın kilitlenmesini engelliyor olabilir. Güveçlerin, uzun kaşıkların ve uzun tabakların yerini düşünün. Sabunluk kapağını da engellemediğinizden emin olun.

Sabunluğu Temizleyin

Sabunluk kontrolleri kapı mandalıyla yakından bağlantılıdır ve bazen kablolama yapılır, böylece biri diğeri olmadan çalışamaz. Bulaşık makinenizin kapı mandalını giderirken, sabunluk tepsisini temizlemek ve incelemek için biraz zaman ayırın. Sabunun mandalını veya menteşelerini engellemediğinden ve her şeyin doğru çalıştığından emin olun.

Gücü Sıfırla

Deneyebileceğiniz başka bir numara, bulaşık makinenizin gücünü açıp kapatmaktır. Arızalı mandal üzerinde elektronik bir kontrol varsa, bir sıfırlama bazen bulaşık makinenizin kapağında yanlış olan her şeyi de sıfırlayabilir. Mümkünse kontrol panelinden sıfırlamayı deneyin veya bulaşık makinenizin gücünü ve ayarlarını sıfırlamak için fişi çekin veya devre kesiciyi çevirin.

Daha Ciddi Onarımlara Başlayın

Gücü sıfırladıktan sonra, bulaşık makinesinin sökülmesini gerektiren onarımları düşünmenin zamanı geldi. Mandal mekanizmasının yarısını veya tamamını değiştirmeniz gerekebilir. Kapıyı veya menteşeleri tamir etmeniz gerekebilir. Bulaşık makinesi kapağının katmanlarına veya bulaşık makinesi dolabınızın üst kısmına girmeniz gerekebilir. Bu, çoğu ev sahibinin elinde tornavidayla rahatça dalış yapabileceğinden daha derindir.

Bulaşık makinenizin neden çalışmadığına ilişkin güvenli sorun giderme seçeneklerini keşfettiyseniz bugün bizimle iletişime geçin. Ekibimiz, daha ayrıntılı Kendin Yap kılavuzları veya bir cihaz onarım teknisyeninin kişisel yardımını sağlamaktan mutluluk duyacaktır.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687