Bulaşık Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ?

Bulaşık Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ? Sürekli yanıp sönen Başlat, Yıka veya Temizle ışıkları, bulaşık makinenizde elektrik, su akışı veya kapı kilitleme sorunları olduğuna dair bir işaret olabilir. Bazı aksaklıklar yalnızca sıfırlama düğmesine basılmasını gerektirir. Diğer sorunlar için profesyonel bir teknisyenin ilgilenmesi gerekebilir.

Yanıp Sönen Bulaşık Makinesi Işıkları

 • Bulaşık makinesinin ışığı neden yanar?
 • Bulaşık makinesi bitince hangi ışık yanar?
 • Bulaşık makinesi parlatıcı ışığı neden yanar?
 • Bulaşık makinesi çalışmıyorsa sebebi nedir?
 • Bulaşık makinesine su gitmiyor neden?
 • Bulaşık makinesinin Başlat düğmesi neden çalışmaz?

Bulaşık Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ? Bulaşık makinesinin yanıp sönen ışık sorunları sizi duvarın üstüne çıkarabilir. Bu yanıp sönen ışıklar, sizden veya teknisyeninizden biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyduğunda makinenin iletişim modudur. Çeşitli yanıp sönen bulaşık makinesi ışık hatalarıyla en iyi nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bulaşık Makinesi Yanıp Sönen Işıklar veya Bip Sesleri

Bulaşık makinesi her 30 saniyede bir bip sesi çıkarır: Bu, bir yıkama döngüsü sırasında bulaşık makinesi kapağının açıldığını gösterir. Herhangi bir yıkama veya durulama döngüsü sırasında kapak açılırsa veya açılırsa, bulaşık makinesi her 30 saniyede bir bip sesi çıkarır. Bu sorunu çözmek için bulaşık makinesinin kapağını kapatın ve bulaşık makinesinin yıkama döngüsüne devam etmesine izin verin.

Bulaşık Makinem Başlatma Işığı Yanıp Sönüyor

Bulaşık Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ? Yanıp sönen bulaşık makinesi Başlat ışığı normal bir durum değildir. Muhtemelen dikkatinizi çeken altta yatan bir sorun var. Başlat ışığının yanıp sönmesine neden olabilecek sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Kapı bir döngü sırasında açıldı
 • Bir döngü sırasında güç kesintisi
 • Makine gecikmeli başlatma için ayarlandığında kilitlenmemiş kapı
 • Düğmelere çok fazla basılmış olabilir
 • Çocuk kilidi işlevi

Muhtemel çözümler

Makinenizin Başlat ışığının yanıp sönmesine neden olan sorunu gidermek ve gidermek için izleyebileceğiniz bir işlem aşağıda verilmiştir:

1. Bulaşık makinenizi sıfırlayın

Bulaşık makinenizin döngüsü başlayamıyorsa, suçlu düğmeye çok fazla basmış olabilirsiniz. Işıklar, modele bağlı olarak yarım dakika ile bir buçuk dakika arasında yanıp sönecek ve ardından durarak ekipmanınızı sıfırlamanıza izin verecektir .

Başlatma düğmesini iki ila üç saniye basılı tuttuktan sonra sıfırlama işlevi çalışacaktır. Sıfırlama işlevinin şu anda çalıştığının teyidi genellikle bir bip sesidir.

Ne yazık ki, sorundan rahatsız olduğunuzda, kolay sıfırlama işleminin en basit çözümünün sabır olduğunu unutabilirsiniz. İlk olarak, ışıklar yanıp sönerken sıfırlama işlevi çalışmayacaktır. Bu nedenle, bulaşık makinesine komutu işlemesi ve yanıp sönen ışıkları durdurması için zaman vermeniz gerekir. Farklı düğmelere basmaya devam ederseniz, kontrol panelinize işlemesi gereken çeşitli komutlar veriyorsunuz.

Kolay sıfırlama işlemi için tüm ışıklar sönene kadar başka düğmeye basmayın. Bulaşık makineniz kükreyerek canlanmalıdır. Peki ya sıfırlama işlevi başarısız olursa? O zaman ne yapacaksın?

Makineyi sıfırladıysanız ve hala çalışmıyorsa, bulaşık makinenizi bir dakikalığına güç kaynağından ayırın. Fişini çekin, ardından tekrar takın. Makineniz elektrik sisteminize bağlı ise elektrik panosundaki kesicinizi kapatın.

Tekrar açın ve makinenizi çalıştırın. Bu işlemler başarısız olursa, diğer bir suçlu, kilitlenmemiş bir kapı veya eksik bir fiş olabilir. Makine ayrıca uyku modunda veya çocuk kilidi modunda olabilir.

2. Çocuk kilidi işlevini iptal edin

Bazı modeller, çocuk kilidi düğmesi sıfırlanana kadar diğer tüm işlevleri otomatik olarak devre dışı bırakır. Çocuk kilidi mekanizmasını devreden çıkarmak için, çocuk kilidine veya güç düğmesine birkaç saniye veya kullanıcı el kitabınıza göre basın. Bu işlem kapı kilidini serbest bırakacak ve yanıp sönen ışığı durduracaktır .

3. Uyku modu işlevini kaldırın

Suçlu çocuk kilidi güvenlik işlevi değilse, makinenin uyku modunun açık olup olmadığını kontrol edin. Uyku modu ışığı sönene kadar modelinize göre iptal veya devam düğmesine basın.

4. Gecikmeli Başlatma işlevini kontrol edin

Bulaşık makinenizin gecikmeli başlatma işlevi ve mandalsız bir kapağı varsa, siz kapağı kilitleyene kadar döngü göstergesi yanıp sönecektir. Gecikmeli başlatma işlevi, makinenin faaliyetlerini belirli bir zamanda çalıştırır; bu, yıkama döngüsü başlamadan önce öğeleri ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Öğeleri eklediğinizde, kapıyı sıkıca kapatın.

5. Kapı mandalı sorunlarını giderin

Eğer kapınız açık olduğunu bulaşık algılar , bir uyarı olarak düğmeleri yanıp söner. Bu, Başlat düğmesinin yanıp sönmesi sorununun çok yaygın bir kaynağıdır.

Örnek olarak, makinenizin üstünü braketler kullanarak taktıysanız, üst çerçeveyi kaldırarak makineye kapının açık olduğu izlenimini verebilirler. Bu braketlerin basit bir şekilde sökülmesi ve yan montaj, hatayı ortadan kaldırmak için tek ihtiyacınız olan şeydir. Kapı doğru şekilde kilitlenmişse ve yanıp sönme sorunları devam ediyorsa, makinenizin kapı mandalını temizleyin.

Bu sorun giderme işlemleri Başlat düğmesinin yanıp sönen ışıklarından kurtulamazsa profesyonel yardım alın.

Bulaşık Makinesi Yıkama Işığım Yanıp Sönüyor

Bulaşık makinenizde yanıp sönen bir “Yıkama” ışığı, suyun hacmi veya sıcaklığı ile ilgili bir sorun olduğunun işareti olabilir. Ayrıca, küvette çok fazla köpük veya köpük belirtisi olabilir.

Işık yanıp söndüğü sürece çamaşır makineniz çalışmayacaktır . Makinenizin kontrol panelini sıfırlayarak başlayın. Basit bir sıfırlama, elektrik kesintisi veya dalgalanmadan kaynaklanan bir hatayı silebilir. Bu basit işlem sorunu çözmezse, sorunun ne olabileceğini öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Muhtemel çözümler

1. Suyun kazana aktığını belirleyin

Su akışının sesini dinleyin ve yıkama döngüsü başlamadan önce küvetteki miktarı kontrol edin. Su seviyesi ısıtma elemanını örtmelidir, yani bazı bulaşık makinesi modellerinde derinliği en az 1/4 inç olmalıdır.

2. Su besleme vanasını kontrol edin  

 Küvetin içine su akmıyorsa, su besleme vanasının açık olduğundan emin olun. Valf çalışıyorsa, bulaşık makinesinin giriş valfini değiştirmeniz gerekecektir.

3. Doğru kurulumu sağlayın

Makinenizin kurulumu kötü yapılmışsa, Yıkama ışığı da sürekli yanıp sönebilir. Tahliye hortumu kazandan su çekiyorsa, makinenin temizlemek için yeterli su hacmi olmayacaktır.

4. Fazla köpükten kurtulun

Uygun olmayan temizleyiciler veya deterjanlar kullanıyorsanız, temizleme işlemini durduracak köpük veya köpük oluşturabilirler. Ayrıca aşırı deterjan kullanımından da kaçınmalısınız. Bulaşık makinenizde köpük veya köpük varsa, bunları plastik bir kap kullanarak alın. Küveti boşaltın, bulaşıkları çıkarın ve fazla sabunu temizlemek için önce boş bir döngü çalıştırın.

Bulaşık Makinem Temiz Işığı Yanıp Sönüyor

Clean ışığının yanıp sönmesinin en yaygın nedenlerinden biri bir ısıtma elemanı sorunudur. Öğe yanmış, hasar görmüş veya kırılmış olabilir.  Bulaşık makinenizin Clean ışığı hızla yanıp sönüyorsa ve sönmüyorsa tuş takımı veya bazı devreler kısa devre yapmış olabilir.  Temiz ışığı sırayla yanıp sönüyorsa, makinenizde bir kablo veya ısıtıcı tahrik devresi sorunu olabilir.

Muhtemel çözümler

1. Bulaşık makinenizi sıfırlayın

Bulaşık makinenizi sıfırlamak için başlat düğmesini yaklaşık iki ila üç saniye basılı tutun ve ardından bırakın. Bir bip sesi, makinenin sıfırlandığını size bildirecektir.

2. Dokunmatik yüzeyi değiştirin

Touchpad’iniz arızalıysa, bazı düğmeler çalışır, diğerleri yanıt vermez. Bu durumda dokunmatik yüzeyi değiştirmeniz gerekecektir. Bazı modellerde dokunmatik yüzeyle birlikte kontrol panelini de değiştirmeniz gerekir.

3. Köpüğü  çıkarın

Bulaşık makinesi tarafından çok fazla köpük veya köpük algılanabilir ve normal çalışmasını engelleyecektir. Bulaşık makinenizdeki fazla köpük veya köpükten kurtulmak için yukarıda özetlediğimiz işlemi uygulayın.

Son düşünceler

Bulaşık makineniz, düğmesine bastığınızda veya yanıt olarak yanıp söndüğünde düzgün yanıt vermiyorsa, belki de yalnızca sıfırlamaya ihtiyacı vardır. Bu, yardımcı mutfak aletinizin kapı kilitlerinin kirli veya arızalı olduğu anlamına da gelebilir. Bazen, Temizle veya Yıkama düğmeleriniz su akışını, kontrol panelini veya ısıtma sorunlarını göstermek için yanıp söner. Bu zorlukları gidermek için yukarıdaki kılavuzu kullanın, ancak bulaşık makinenizin profesyonel bakıma ihtiyacı olduğunda bir teknisyen çağırın.

Bulaşık Makinesinde Yanıp Sönen Işık Nasıl Sıfırlanır?

Isıtma Elemanı (Rezistans)

Isıtma elemanı, suyu çalışma sıcaklığına kadar ısıtır. Su, belirli bir süre sonra uygun sıcaklığa ulaşmazsa, kontrol panelindeki bir ışık yanıp sönmeye başlayabilir. Isıtma elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Isıtma Elemanı (Rezistans) Montajı

Isıtma elemanı grubu, suyu çalışma sıcaklığına kadar ısıtır. Su, belirli bir süre sonra doğru sıcaklığa ulaşmazsa, kontrol panelindeki bir ışık yanıp sönmeye başlayabilir. Isıtma elemanı tertibatının yanıp yanmadığını belirlemek için, ısıtma elemanını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın.

Arıza Kodlarını Kontrol Edin

Bulaşık makinesi ışıkları yanıp sönüyorsa veya yanıp sönüyorsa ve ekran penceresinde bir hata kodu varsa, hata hakkında daha fazla bilgi edinmek için kablo bağlantı şemasına, teknik sayfaya ve bulaşık makinesi kılavuzuna bakın.

Tahliye Pompası

Drenaj pompası, suyu tahliye hortumundan geçirmek için bir pervane kullanır. Drenaj pompası çalışmıyorsa, kontrol panelindeki bir ışık yanıp sönmeye başlayabilir. Drenaj pompasının arızalı olup olmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanarak pompa motorunun sürekliliğini kontrol edin. Motorda süreklilik yoksa, tahliye pompasını değiştirin. Drenaj pompaları tamir edilemez – drenaj pompası arızalıysa, değiştirmeniz gerekir.

Dokunmatik Yüzey

İlk önce ekranın çalıştığını onaylayın. Ekran hala çalışıyorsa, bazı dokunmatik yüzey düğmelerine basmayı deneyin. Düğmelerden bazıları doğru yanıt verirken diğerleri yanıt vermiyorsa, dokunmatik yüzeyin hatalı olması muhtemeldir. (Bazı üreticiler dokunmatik yüzeyi kontrol panelinden ayrı olarak satarlar. Diğer üreticiler dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini birlikte satın almanızı gerektirir. Dokunmatik yüzeyi tek tek değiştiremiyorsanız, dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini değiştirin.)

Dokunmatik Yüzey ve Kontrol Paneli

İlk önce ekranın çalıştığını onaylayın. Ekran çalışıyorsa, dokunmatik yüzey düğmelerine basmayı deneyin. Bazı düğmeler doğru şekilde yanıt vermiyorsa, dokunmatik yüzeyin ve kontrol panelinin tamamı hatalı olabilir. (Bazı üreticiler dokunmatik yüzeyi kontrol panelinden ayrı olarak satarlar. Diğer üreticiler dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini birlikte satın almanızı gerektirir. Dokunmatik yüzeyi tek tek değiştiremiyorsanız, dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini değiştirin.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi