Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Çalışmıyor ?

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Çalışmıyor ? Bu durum, bulaşık makinesi Deterjan ile ilgili olarak inanılmaz derecede yaygındır. Bulaşık makinesi yükü Deterjan suyla yıkanmaya “hazır” bulduğunda bulaşık deterjanını serbest bırakmak için açılan özel küçük bölme. Ancak, dağıtıcı düzgün bir şekilde kapatılmamışsa veya bulaşık makinesi döngüsü sırasında açılmıyorsa, gerçek bir sorununuz var demektir.

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Açılmıyor ?

 • Bulaşık makinesinin deterjan kapağı neden açılmıyor?
 • Bulaşık makinesi tableti neden erimiyor?
 • Bulaşık Makinesi Tableti poşetten çıkarılır mı?
 • Bulaşık makinesi gideri tıkandı nasıl açılır?

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Açılmıyor ? Ürün yaşam döngüsü boyunca bulaşık makineniz bir dizi sorunla karşılaşabilir. Şimdiye kadar en yaygın olanlardan biri, deterjanı normalde olması gerektiği gibi dağıtmamaktır. Umutsuz gelebilir, ancak bu sorunu çözmek nispeten kolaydır. Şanslıysanız, muhtemelen bir onarım uzmanının hizmetlerini aramanıza bile gerek kalmayacaktır.

Genel olarak, arızalı bulaşık makinenizde sorun giderme, çok sayıda görsel incelemeyi içerir. Herhangi bir parçada bazı hasar belirtileri fark ederseniz (kırılan bir plastik parçası kadar basit bir şey bile olsa), bileşeni yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir. Bir bulaşık makinesinin yedek parçalarını çevrimiçi olarak veya yerel donanım mağazanızdan bulmak nispeten kolaydır. Ancak, daha eski bir modeliniz varsa, ihtiyacınız olanı bulmakta zorlanabilirsiniz. En iyi seçeneğiniz, ürününüzün üreticisiyle iletişime geçmek olacaktır.

Bulaşık Makinesi Deterjan Gözü Bazen Açılmıyor ?

Parlatıcı Kapağı

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Çalışmıyor ? Parlatıcı kapağı, bulaşık makinenizin Deterjan dağıtmamasının yaygın bir nedenidir. Yani, ya gevşektir ya da sürekli sıcak suya maruz kalmaktan zaten zarar görmüştür. Neyse ki, biraz sorun giderme bunu doğrulayabilir. Yapması son derece kolaydır ve herhangi bir alet veya sökme gerektirmez.

Bulaşık makinesi parlatıcı kapağı nasıl kontrol edilir:

 1. Parlatıcı kapağını arayın. Çoğu bulaşık makinesi modelinde iç kapı panelinde bulunur.
 2. Kontrol etmek için kapağı dikkatlice çıkarın. Herhangi bir bükülme, erime, çatlama veya renk değişikliği belirtisi olup olmadığına dikkat edin.
 3. Herhangi bir hasar belirtisi bulursanız, yedek bir parlatıcı kapağı satın almanız gerekecektir.

Deterjan Dispanseri

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Çalışmıyor ? Adından da anlaşılacağı gibi, dağıtıcı, temizleme döngüsü sırasında bulaşık makinesine Deterjan boşaltmak içindir. Tipik olarak, sırasıyla ön yıkama ve ana yıkama döngüsü için kullanılan sızdırmaz ve sızdırmaz iki bölme ile birlikte gelir. Zamanla, dağıtıcı tekrarlanan kullanımda hasar görebilir. Ayrıca Deterjan ve diğer kalıntılarla tıkanarak düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Bulaşık makinesi deterjan dağıtıcısı nasıl kontrol edilir:

 1. Her şeyden önce, önce bulaşık makinesini güç kaynağından ayırdığınızdan emin olun.
 2. Deterjan bulun. Bu menteşeli bölme genellikle bulaşık makinesi deterjan kapağının iç tarafında bulunur.
 3. Bulaşık makinesi dağıtıcısını inceleyin ve çatlama ve renk bozulması da dahil olmak üzere herhangi bir açık hasar belirtisi olup olmadığına bakın. Deterjan veya başka kalıntılarla kaplıysa, incelemeyi kolaylaştırmak için nemli bir mikrofiber bezle silerek temizleyin.
 4. Dağıtıcı hasarlı görünüyorsa, onu yeni bir bileşenle değiştirmeniz gerekecektir.

Deterjan Kapı Yayı ve Menteşe Pimi

Deterjan iyi durumdaysa, dağıtıcı kapağındaki yay ve menteşe piminde bazı sorunlar olabilir. Menteşe, her ikisi de kapının doğru zamanda açılmasından sorumlu olan küçük bir yay ve bir mandal tarafından çalıştırılır. Bu parçalardan herhangi biri kapanmışsa, deterjan kapağı düşebilir veya yaya güvenmek yerine manuel olarak kaldırmanız gerekebilir.

Bir bulaşık makinesi Deterjan kapı yayı ve menteşe pimi nasıl incelenir:

 1. Yay ve menteşe pimini arayın. Genellikle bulaşık makinesi kapağının iç tarafında bulunurlar. Bazı modellerde deterjan gözünün bazı bölümlerinin altına gömülebilirler. Eğer öyleyse, önce bu parçaları çıkarmanız gerekecek.
 2. Yayı ve menteşe pimini inceleyin. Kırılırlar, aşınırlar, bükülürler veya hasar görürlerse daha yeni bileşenlerle değiştirilmeleri gerekir.
 3. İyi ve hasarsız görünüyorlar mı? Eğer öyleyse, açmaları gereken sinyali alıp almadıklarını kontrol etmeniz gerekecektir. Bir kapının yayı ve menteşe pimi, bi-metal serbest bırakma, zamanlayıcı veya mum motoru ile çalıştırılabilir. Bununla birlikte, belirli bulaşık makinesi modelinizin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanıcı kılavuzuna bakın.
 4. Deterjan kapağının açılmasından hangi parçanın sorumlu olduğunu bulduktan sonra, o parçanın hala çalışıp çalışmadığını kontrol etmek isteyeceksiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kapak Motoru

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Çalışmıyor ? Daha yeni bulaşık makinesi modelleri, dağıtıcı kapı menteşesinin açılmasını tetiklemek için genellikle bir mum motoru kullanır. Ağda motoru arızalıysa, bulaşık makinesi Deterjan kapısı açılmaz ve kirli bulaşıkları deterjanla püskürtmez. Motorun olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için, bir multimetre kullanarak mum motorunu süreklilik açısından test etmeniz gerekecektir.

Bir multimetre kullanarak bir mum motorunun sürekliliği nasıl test edilir:

 1. Başlamadan önce, bulaşık makinesini güç kaynağından ayırın.
 2. Balmumu motorunu test etmek için önce onu cihazınızdan ayırmanız gerekir. Çoğu durumda, cila motoruna erişmek için kapı panelini (deterjan dağıtıcı kabının yakınında bulunur) ayırmanız gerekebilir. Her durumda, bulaşık makinenizin modeliyle ilgili özel talimatlar için kılavuza bakın.
 3. Multimetreyi RX1 ölçeğine ayarlayın ve probu her bir terminale bağlayın. Sonsuzluk okuması alırsanız, mum motorunun maalesef arızalı olduğunu gösterir. Eğer öyleyse, bir yedek satın almanız gerekecektir.

Bi-Metal Serbest Bırakmaz

Birçok eski bulaşık makinesi modelinde, dağıtıcı kapı mandalını harekete geçirmek için bir mum motoru yerine bir bi-metal ayırma kullanılır. Esasen, bulaşık makinesi kapı yayını ve menteşesini serbest bırakmak için elektrik akımına dayanan mekanik bir cihazdır. Düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için, bir multimetre kullanımıyla sürekliliği olup olmadığını kontrol etmek istersiniz.

Bir multimetre ile bi-metal serbest bırakma nasıl test edilir:

 1. Bulaşık makinesini güç kaynağından ayırarak başlayın.
 2. Bi-metal salınımını bulun. Tipik olarak kapı tertibatının içinde bulunur ve deterjan dağıtıcısına çok yakındır. Balmumu motoruna benzer şekilde, bi-metal ayırmayı tutmak için iç veya dış kapı panelini de çıkarmanız gerekebilir. Nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı talimatlar için ürünün kılavuzuna bakın.
 3. Bimetal serbest bırakma yerinin yerini belirledikten sonraki adım, hizalamasını kontrol etmektir. Dağıtıcı kapağı açıksa, önce kapatın. Daha sonra, uygun tornavidayı kullanarak dağıtıcı bardağı kapağı açılana kadar serbest bırakmaya bastırın. Çoğu durumda, bi-metal ayırmayı tekrar işlevsel hale getirmek için ihtiyacınız olan tek şey küçük bir ayardır.
 4. Bulaşık makineniz hala Deterjan dağıtmıyorsa, bi-metal salınımını bir multimetre ile test etmenin zamanı gelmiştir. Cihazınızı RX1’e ayarlayın. Probları her bir terminale dikkatlice dokundurun. Multimetre bir sonsuzluk okuması gösteriyorsa, serbest bırakmanız bozuldu. Eğer öyleyse, değiştirilmesi gerekecektir.

Zamanlayıcı

Bazı bulaşık makinesi modelleri ayrıca deterjan mandalını mekanik olarak serbest bırakır – ancak serbest bırakma yerine bir zamanlayıcı kullanarak. Temizleme döngüsü sırasında bir süre, bulaşık makinesi zamanlayıcısı bir kolu etkinleştirerek kapı yayının ve menteşenin serbest bırakılmasını sağlar. Bulaşık makinesi zamanlayıcısı ile kapı menteşesi arasında uygun bir bağlantı yoksa, serbest bırakma mekanizması düzgün çalışmayacaktır. Yine, hızlı bir multimetre testi, zamanlayıcınızın hala çalışır durumda olup olmadığını onaylayacaktır.

Bir multimetre kullanarak bir zamanlayıcı nasıl değerlendirilir:

 1. Her zaman olduğu gibi, testi gerçekleştirmeden önce ünitenizi güç kaynağından ayırın.
 2. Bulaşık makinesi zamanlayıcısını arayın. Genellikle cihazın kontrol panelinde bulunur. Zamanlayıcıya erişmek için kabinin bazı (veya tüm) parçalarını çıkarmanız gerekebileceğini unutmayın.
 3. Zamanlayıcıyı dikkatlice üniteden çıkarın.
 4. Zamanlayıcınızın birden fazla kişisi var mı? Eğer öyleyse, hangi elektrik kontaklarını test etmeniz gerektiğini belirlemek için önce kablo şemasına bakın.
 5. Multimetrenizi RX1000’e ayarlayın ve probları zamanlayıcının kontaklarına veya kablolarına değdirin. Bir bulaşık makinesi zamanlayıcısı için ideal okuma, 2000 ile 3500 ohm arasında herhangi bir yere düşmelidir. Bununla birlikte, önerilen aralık bir modelden diğerine değişecektir, bu nedenle emin olmak için kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.
 6. Önerilen değerin dışında bir okuma alırsanız, zamanlayıcıyı değiştirmeniz gerekecektir.

Bi-Metal

Bi-metal aktüatör, dağıtıcı kapısı için bir mandal görevi gören metal bir halkadır. Bi-metale elektrik uygulandıkça deforme olur ve mandaldan uzağa doğru eğilerek onu serbest bırakır. Bi-metal yanarsa, dağıtıcı kapısını açmaz. Bi-metalin yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Bi-metal sürekliliğe sahip değilse değiştirin. Ayrıca, bulaşık makinesinin yeterince su aldığından emin olun. Su seviyesi çok düşükse, öncek motoru bimetalin içinden yeterince akım çekmeyebilir ve bu da bimetalin düzgün çalışması için yeterince bükülmemesine neden olabilir.

Bulaşık Makinesi Deterjan Gözü Açılmadığında Ne Yaparsınız?

Deterjan Kabı

Bulaşık makinesi deterjan kabını hasar açısından inceleyin. Deterjan kabı kırılmış veya hasar görmüşse değiştirin.

Deterjan Bölmesi

Bir dağıtıcı parçası kırılmışsa ve parçayı değiştirmek için deterjan dağıtıcısını sökmek istemiyorsanız, dağıtıcının tamamını değiştirebilirsiniz.

Deterjan Bölmesi Kapağı

Dağıtıcı kapağını hasar açısından inceleyin. Dağıtıcı kapağı kırılmışsa değiştirin.

Deterjan Dağıtıcısı

Bir parçayı değiştirmek için dağıtıcıyı sökmek istemiyorsanız, dağıtıcının tamamını değiştirebilirsiniz. Ek olarak, dağıtıcı çalışmıyorsa ve dağıtıcının tamamı yıpranmışsa, dağıtıcıyı değiştirin.

Dağıtıcı Çalıştırıcı

Dağıtıcı çalıştırıcı arızalıysa, dağıtıcı düzgün açılmaz veya kapanmaz. Dağıtıcı çalıştırıcıda hasar olup olmadığını kontrol edin. Dağıtıcı çalıştırıcı hasarlıysa değiştirin.

Dağıtıcı Kapı Pimi

Dağıtıcı kapı pimi arızalıysa, dağıtıcı düzgün açılmaz veya kapanmaz. Dağıtıcı kapı piminin hasar görüp görmediğini inceleyin. Pim hasarlıysa değiştirin.

Dağıtıcı Kapak Yayı

Dağıtıcı kapı yayı arızalıysa, dağıtıcı yıkama döngüsü sırasında açılmayabilir. Dağıtıcı kapı yayında hasar olup olmadığını kontrol edin. Eğilmiş, kırılmış veya herhangi bir şekilde hasar görmüşse değiştirin.

Dağıtıcı Mandalı

Dağıtıcı mandalı arızalıysa, dağıtıcı düzgün açılmaz veya kapanmaz. Dağıtıcı kapı mandalında hasar olup olmadığını kontrol edin. Mandal hasarlıysa değiştirin.

Dağıtıcı Kolu

Bulaşık makinesi dağıtıcı kolu kırılırsa, dağıtıcının düzgün bir şekilde açılmamasına veya kapanmamasına neden olabilir. Dağıtıcı kolunda hasar olup olmadığını inceleyin. Kol kırıksa değiştirin.

Dağıtıcı Kapağı

Kapağın hasar görüp görmediğini kontrol edin. Dağıtıcı kapağı kırılmış veya hasar görmüşse değiştirin.

Dağıtıcı Onarım Seti

Hangi parçanın kusurlu olduğundan emin değilseniz ve tüm dağıtıcıyı değiştirmek istemiyorsanız, dağıtıcı onarım kitini değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Dağıtıcı Kaydırağı

Dağıtıcı kızağı hasar görmüşse, dağıtıcı düzgün açılmaz veya kapanmaz. Sürgü kırılmış veya hasar görmüşse değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu, bulaşık makinesinin neredeyse her bileşenine güç sağlar. Ana kontrol panosuyla ilgili bir sorun varsa, deterjan dağıtıcısına voltaj göndermeyebilir ve dağıtıcının açılmasını engelleyebilir. Ancak, durum böyle değil. Kontrol panoları sıklıkla yanlış teşhis edilir, ana kontrol kartını değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi