• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Bulaşık Makinesi Çok Uzun Süreli Yıkıyor ? Bulaşık makinenizin neden normalden daha uzun çalıştığını belirlemeden önce, cihazınız için tipik yıkama döngüsünün ne olduğunu bulmanız gerekir. Şaşırtıcı bir şekilde, bugünün bulaşık makinelerinin kirli bulaşıkları temizlemesi, 10 yıl önceki modellere göre daha uzun sürüyor. Bir ev bulaşık makinesinde ortalama döngü 1,5 ila 2,5 saat sürer.

Bulaşık Makinesi Çok Uzun Süre Çalışıyor?

 • Bulaşık makinesi uzun yıkama sebebi nedir?
 • Bulaşık makinesi neden uzun yıkıyor?
 • Normal bir bulaşık makinesi kaç saatte yıkar?
 • Bulaşık makinesi yoğun yıkama kaç dakika sürer?

Bulaşık Makinesi Çok Uzun Süreli Yıkıyor ? Her yıkama döngüsünün farklı çalışma süreleri vardır. Bulaşık makinenizi genellikle hangi döngüye ayarlarsınız? Döngülerin neden bu kadar uzun sürdüğünü bu makalenin aşağıdaki bölümünde öğrenebilirsiniz. Ayrıca, kendinizinkini hızlandırmanıza yardımcı olabilecek bazı kullanışlı ipuçları da gösterecek!

Bulaşık Makinesinin Bitirmesi Ne Kadar Sürer?

Bulaşıklar Çok Kirli

Modern bulaşık makinelerinde sensörler bulunur. Bu sensörler, içeriğin hala kirli olduğunu algılarlarsa yıkama döngüsünü uzatacaktır. Bu, bulaşıklar ne kadar kirliyse, döngü o kadar uzun demektir. 

Bulaşık Makinesi Çok Uzun Süreli Yıkıyor ? Bulaşık makineniz kahvaltı ve öğle yemeğinden kalan tabaklarla dolu mu? Daha sonra sadece tereyağı, süt ve sandviç kırıntıları ile yağlanabilirler. Bu durumda bulaşık makinesi sensörleri varsayılan olarak daha kısa bir bulaşık makinesi döngüsüne geçebilir.

Peki ya bulaşık makineniz ütülenmiş spagetti bolonez lekeleriyle doluysa veya yağlı tencere ve tavalarla doluysa? Daha sonra modern bir bulaşık makinesinin sensörleri bu bulaşıkları daha uzun bir döngüde patlatacaktır. Kirin ne kadar kökleşmiş olduğuna bağlı olarak, gün doğumuna kadar bu plakaları bir daha göremeyebilirsiniz.

Bulaşık makinesi döngünüzü kısaltmak için ne yapabilirsiniz? Aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın.

 • Bulaşıklarınızı bulaşık makinesine koymadan önce iyice kazıyın.
 • Bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce durulayın
 • Tabaklar çok kirli olduğunda bulaşıklarınızı “ağır” veya “yoğun” bir yıkama döngüsüne koyun.

Su Yavaş Yavaş Isınıyor

Ortalama bulaşık makinesi döngüsü, 70 derece kadar sıcaklıklara ulaşır. Bulaşık makinenizin bu sıcaklığa ulaşmasının ne kadar süreceği aşağıdakilere bağlıdır:

 • Su ısıtıcısının hızı
 • Makineye giren suyun sıcaklığı

Bazı bulaşık makinelerinde Otomatik Sıcak Başlatma döngüsü vardır. Bu döngü, yıkamaya hazır suyu ısıttığı için bulaşık makinenizin çalışma süresini 20 dakikaya kadar uzatabilir.

Peki, bulaşık makinenizi nasıl daha hızlı çalıştırabilirsiniz? 

 • “Otomatik Sıcak Başlatma” gibi programları kullanmaktan kaçının. Normal bir bulaşık yıkama çevrimi, çevrim ilerledikçe suyu ısıtır.
 • Bulaşık makinesini çalıştırmadan önce sıcak suyu lavaboda 2 ila 3 dakika çalıştırın. Bu, bulaşık makinesine biraz sıcak su ile bir başlangıç ​​yapacak ve döngüyü kısaltacaktır.

Bulaşık Makinesi Enerji Tasarrufludur

Enerji tasarruflu bir bulaşık makinesi satın almayı mı düşünüyorsunuz? Enerji açısından verimli elektronikler satın almak, gezegen için üzerimize düşeni yapmamıza yardımcı olur. Sadece bu değil, aynı zamanda ceplerimiz için de bir dünya iyiliği var. Ancak modern, enerji tasarruflu bulaşık makinelerinin normal bulaşık makinelerinden daha yavaş yıkadığını unutmayın. 

Çevre dostu bulaşık makineleri ve bulaşık yıkama döngüleri aşağıdakileri yapar:

 • Daha az su ile yıkanırlar
 • Daha düşük sıcaklıklarda yıkarlar

Su azaltma ve düşük sıcaklıklar harika. Ama tabii ki, su miktarını ve sıcaklığını azalttığınız zaman bir şeyler vermek zorunda. Ve bu durumda, hızlı yıkama süresi.

Ama iradenin olduğu yerde bir yol vardır. İşte bulaşık makinenizin döngüsünü hızlandırabilecek yapabileceğiniz birkaç şey.

 • Döngüye başlamadan önce tabaklarınızı iyice kazıyın
 • Bulaşık makinesini çalıştırmadan önce tabakları durulayın
Eski Bulaşık Makineleri Yeni Bulaşık Makineleri
Modern bulaşık makinelerinden daha az süre çalışırlar.

Normal bir döngü için ortalama çalışma süreleri 1 saattir.

Daha fazla elektrik ve su kullanırlar.

Eski bulaşık makinelerinden daha uzun süre çalışırlar.

Normal bir döngü için ortalama çalışma süreleri 2 saatin üzerindedir.

Daha az elektrik ve su kullanırlar.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Çalışır Neden Bu Kadar Uzun?

İlk kez yeni bir bulaşık makinesi kullanma

Bulaşık Makinesi Çok Uzun Süreli Yıkıyor ? İlk döngüsünü yeni tamamladıysa ve bunun biraz zaman aldığını düşündüyseniz, endişelenmenize gerek yok. Daha önce hiç kullanılmamış yeni bulaşık makineleri, bazen kendilerini kalibre etmek ve ‘yatmak’ için birkaç devir alır. Bir döngünün olması gerekenden daha uzun sürmesi tamamen doğaldır ve makine bu noktada öğreniyor olduğundan bu döngüyü durdurmaya çalışmamalısınız. Aşırı uzun döngüler devam ederse, aşağıdaki nedenleri göz önünde bulundurmalısınız.

Modern bulaşık makinesi

Belki de bulaşık makineniz modern olduğu için beklediğinizden daha uzun sürüyor. Kulağa aptalca geldiğini biliyorum ama bunu açıklarken bizimle kal.

Modern bulaşık makinesi sahnesinde yeniyseniz, eski mutfak cihazınızı satın aldığınızdan bu yana birkaç şeyin değiştiğini bilmek sizi şaşırtabilir. Özetle, birçok insanın bulaşık makinesini kullanırken su tasarrufu yapmak istediği, oldukça teknoloji odaklı bir çağda yaşıyoruz. Bulaşık makinesi üreticileri, ürünlerini bu yeni çağa ve düşünce tarzına uyacak şekilde dinlediler ve uyarladılar ve bunu yaparken de enerji tasarruflu bulaşık makineleri ürettiler.

Bu modern bulaşık makineleri, tüm akıllı teknolojilere sahiptir ve çok fazla su kullanmazlar. Ancak bu yeni özellikler nedeniyle modern bulaşık makinelerinin bir döngüyü tamamlaması daha uzun sürer. Kulağa mantıksız geliyor, ancak modern bulaşık makineleri aslında çok verimli çalışıyor, sadece biraz daha uzun sürüyor, hepsi bu. Ve bu yüzden normalden daha uzun döngüler yaşıyor olabilirsiniz.

Yanlış program seçimi

Bazen acelemiz olduğunda, cihazlarımızdaki yanlış ayarlara tıklıyoruz. Bu nedenle, bulaşık makinenizin bitmesi daha uzun sürüyorsa, başlamak için gerçekten doğru programı seçtiğinizden emin olun. Hem eski hem de yeni modellerde gerçekten yaygın bir hatadır, ancak gelecekte hangi döngünün seçildiğini iki kez kontrol ederek önlenebilir.

‘Otomatik’ veya ‘Sensör yıkama’

Çok modern bir bulaşık makineniz varsa , üstte ‘Otomatik’ veya ‘Sensör yıkama’ yazan bir düğme fark etmiş olabilirsiniz . Bu düğmeye basarsanız harika şeyler olmaya başlar!

Temel olarak, bulaşık makinenizdeki ‘Otomatik’ veya ‘Sensör yıkama’ düğmesine basarsanız, bulaşık makineniz bulaşıklarınızın ne kadar kirli olduğunu otomatik olarak kontrol edecek ve sizin için en uygun yıkama programını seçmeye devam edecektir.

Bu, bulaşık makinesinin bir döngünün ne kadar süreceğini, ne kadar suya ihtiyaç duyacağını ve bulaşıklarınızı derinlemesine temizlemek için suyun ne kadar sıcak olması gerektiğini seçtiği anlamına gelir. Çok fazla zaman, para ve stres tasarrufu sağlayan çok akıllı bir ayardır. Özetle, insanların bu ayara bastığı ve bunun ne anlama geldiğini gerçekten anlamadığı bazı durumlar vardır. Böylece, bulaşık makinesinin bitmesinin uzun sürdüğünü düşünürler.

Gerçekte, bulaşık makinesi yalnızca daha uzun bir döngü yapıyor çünkü bulaşıkların daha uzun süre yıkanması gerektiği düşünülüyor. Aslında bulaşık makinesinde bir sorun yok, sadece yapması gerekeni yapıyor. Bir düşünün, bulaşık makinenize bir yığın yağlı tencere ve tava doldurduysanız, “Otomatik” veya “Sensörlü yıkama” kiri algılar ve kapları temizlemek için en uygun yıkamayı başlatır. Döngüyü geçmek biraz zaman alacaktır.

Kapak tarafında, genel kirleri temizlemek için ‘Otomatik’ veya ‘Sensör yıkama’ kullanırsanız, bulaşık makinesinin beklediğinizden çok daha hızlı bittiğini görebilirsiniz. Bu ‘Otomatik’ veya ‘Sensör yıkama’ ayarının oldukça yeni olduğunu belirtmek isterim, bu nedenle daha eski bir bulaşık makineniz varsa muhtemelen bu ayara sahip değilsiniz.

Kir ve kireç birikmesi

Bulaşık makinenizin temizlenmesi gerekiyor ve düzgün temizlemezseniz makinenin içinde kir ve kireç birikmeye başlar. Bazı durumlarda temizleme sensörü kirlenir ve bu daha sonra makine bulaşıklarda hala kir olduğunu düşündüğü için daha uzun bir döngü tetikler. Ancak gerçekte sensör kirli ve bulaşıklar temiz. Bulaşık makinesi temizleyicisiyle hızlı bir temizlik işi halledebilir.

Su yeterince sıcak değil

Bulaşık makinesindeki suyun, bulaşıklardaki tüm kiri temizlemeye yetecek kadar sıcak olması gerekir. Bununla birlikte, su yeterince sıcak değilse, bulaşık makinesinin daha uzun süre açık kalması gerekir, bu nedenle bulaşıkları düzgün bir şekilde temizlemek için su ısınır, dolayısıyla daha uzun döngü.  İstenen sıcaklık genellikle 130-140 °F (54-60 °C) civarındadır .

Sonrası için ipuçları:

 • Bulaşık makinesinin soğuğa değil, sıcak su kaynağına bağlı olduğundan emin olun.
 • Sıcak suyun bulaşık makinesine daha hızlı girmesini sağlamak için bulaşık makinesinin yanındaki musluğu çalıştırın.
 • Bulaşık makinesindeki yalıtımın olması gerektiği gibi çalıştığından emin olun. Değilse, ısı yayar ve bu bulaşık makinesi için iyi değildir.
 • Olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını görmek için ısıtma elemanını kontrol edin. Gerekirse düzeltilebilir.

Yukarıdaki noktalarda belirtilen herhangi bir şeyi düzeltmeniz gerekirse, profesyonel yardım çağırmanız gerekebilir veya sorunu kendiniz çözmeyi deneyebilirsiniz.

Su basıncı yetersiz

Bulaşık makinenizi çalıştırmak için yeterli su basıncına ihtiyacınız var. İlk etapta cihaza giren yeterli su basıncına sahip değilseniz, momentum oluşturmak için etrafta beklemesi gerekir. Daha sonra bir döngünün tamamlanması daha uzun sürer. 20-120 psi arasında bir su basıncı kaynağına ihtiyacınız var .

Tıkanmalar

Bulaşık makinelerinin bakımı ve temizliği yapılmazsa, tıkanırlar. Yiyecek parçalarından yağa ve saça kadar her şey bulaşık makinesini tıkayabilir. Tıkanmalar, suyun bulaşık makinesine düzgün bir şekilde girip çıkmasını engeller. Bu, suyun makineye girip çıkmasının daha fazla zaman almasına ve dolayısıyla daha uzun döngüye neden olur. Tıkanıklığı nerede arayacağınızdan emin değilseniz, şu alanlara göz atın:

 • Drenaj hortumu
 • Filtreler

Kendi kendini temizleyen bir bulaşık makineniz olsa bile bu alanların temizlenmesi önemlidir, çünkü bu alanlarda tıkanıklıklar birikebilir ve ileride daha da büyük sorunlara neden olabilir.

Yıkaması Çok Uzun Süren Bir Bulaşık Makinesinde Sorun Nasıl Giderilir?

Isıtma Elemanı

Isıtma elemanı, yıkama / durulama döngüsü sırasında bulaşık makinesindeki suyun sıcaklığını yükseltmek için kullanılabilir. Bazı döngülerde, ısıtma elemanı suyu yeterince ısıtmazsa döngü ilerlemeyecek ve bulaşık makinesinin birkaç saat çalışmasına neden olacaktır. Isıtma elemanı tertibatının yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı tertibatının sürekliliği yoksa, değiştirin.

Su Giriş Valfi

Su giriş valfi, suyun bulaşık makinesine girmesine izin vermek için açılır. Valf tıkalı veya arızalıysa, bulaşık makinesi bulaşıkları düzgün bir şekilde temizlemek için yeterli su almayacaktır. Isıtılacak su eksikliği de bulaşık makinesinin birkaç saat çalışmasına neden olabilir. Su giriş vanası tıkalıysa değiştirin. Su giriş valfini temizlemeye çalışmayın – valfin temizlenmesi, arızalanma olasılığını artırabilir.

Kontrol Panosu

Kontrol panosu, bulaşık makinesinin neredeyse her bileşenine güç sağlar. Ana kontrol panosu ile ilgili bir sorun varsa, düzgün ilerlemeyebilir ve ünitenin saatlerce çalışmasına neden olabilir. Ancak, durum böyle değil. Kontrol panoları sıklıkla yanlış teşhis edilir – ana kontrol kartını değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu, bulaşık makinesinin neredeyse her bileşenine güç sağlar. Ana kontrol panosu ile ilgili bir sorun varsa, düzgün ilerlemeyebilir ve ünitenin saatlerce çalışmasına neden olabilir. Ancak, durum böyle değil. Kontrol panoları sıklıkla yanlış teşhis edilir, ana kontrol kartını değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Zamanlayıcı

Zamanlayıcı, bulaşık makinesinin neredeyse her bileşenine güç sağlar. Zamanlayıcı ile ilgili bir sorun varsa, doğru ilerlemeyebilir ve ünitenin saatlerce çalışmasına neden olabilir. Ancak, durum böyle değil. Zamanlayıcılar genellikle yanlış teşhis edilir, zamanlayıcıyı değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687