Bulaşık Makinesi Çalışmıyor ?

Bulaşık Makinesi Çalışmıyor ? Bulaşık makineniz çalışmıyorsa ve kontrol paneli yaşam belirtisi göstermiyorsa, birkaç hızlı ve kolay kontrolle sorun çözülebilir. bulaşık makinenizi yeniden şekillendirmenize yardımcı olmak için, burada bazı yaygın sorunlar ve çözümler bulunmaktadır.

Bulaşık Makinesi Neden Çalışmaz ?

Bulaşık makinenizde sorun gidermeye başlamadan önce ve bulaşık makinenizde süreklilik olup olmadığını kontrol ettiğinizde, elektrik çarpmasını önlemek için bulaşık makinesinin fişini prizden çektiğinizden ve cihazın gücünün kapalı olduğundan daima emin olun.

 1. Bulaşık makinenizin prize takılı olduğundan emin olun – Bazen, bulaşık makineniz prize takılı olmadığı veya devre kesicide bir sorun olduğu için başlamaz. Bulaşık makinenizin prize güvenli bir şekilde takıldığından ve devre kesici anahtarlarının açılmadığından emin olun.
 2. Çocuk kilidinin açık olmadığından emin olun – Bazı bulaşık makinesi modellerinde bulaşık makinesinin çalışmasını önlemek için çocuk kilidi özelliği bulunur . Kullanım kılavuzunuzu kontrol edin ve çocuk kilidi ayarlarının kapalı olduğundan emin olun.
 3. Bulaşık makinesini sıfırlayın — Bulaşık makineniz çalışmıyorsa ancak ışıklar yanıyorsa, başlat düğmesine birden fazla basılmış olabilir. Başlat düğmesine bir kez basıldığında döngü başlar, tekrar basıldığında bulaşık makinesi sıfırlanır ve 90 saniye boyunca bir boşaltma döngüsü çalıştırılır. Boşaltma döngüsü tamamlanana kadar bekleyin ve bulaşık makinenizi çalıştırmayı deneyin.
 4. Kapı mandalının düzgün çalıştığından emin olun – Kapı mandalı tertibatı, suyun sızmasını önlemek için yıkama döngüsü sırasında kapağı kapalı tutar. Ayrıca, bulaşık makinesi kontrollerine güç sağlayan kapı mandalı anahtarını da barındırır. Bulaşık makinesinin kapağı düzgün kapatılmazsa, bulaşık makinesi bir yıkama döngüsünü tamamlamak için güç almaz. Bulaşık makinesi kapağının üst kısmındaki kapı anahtarını bulun ve kapı kapandığında her iki anahtarın da mekanik olarak etkinleştirildiğini kontrol edin. Sürekliliği kontrol etmek için bir multimetre de kullanabilirsiniz , ancak bulaşık makinesinin gücünün kapalı olduğundan emin olun.
 5. Zamanlayıcıyı ve elektronik kontrolü değerlendirin — Kapının düzgün bir şekilde kilitlendiğinden emin olduktan sonra zamanlayıcıya veya elektronik kontrole bakın . Bu parçalar, bir yıkama döngüsü sırasında bulaşık makinenizin tahliye pompası, ısıtma devresi ve su giriş valfi gibi her bir bileşenine ne kadar güç gönderildiğinden sorumludur. Bu parçalar ihtiyaç duydukları gücü alamazlarsa düzgün çalışmazlar. Zamanlayıcıyı veya bir multimetre ile elektrik kontrolünü kontrol etmeden önce gücü kapatın.
 6. Seçici anahtarı kontrol edin —Seçici anahtar , bir yıkama çevrimi için farklı yıkama, kurutma ve ısıtma seçeneklerini seçmenize olanak tanır. Arızalıysa veya doğru şekilde basılmamışsa, bulaşık makinenizin çalışmamasının nedeni seçici anahtar olabilir . Kontrol panelindeki seçici anahtarı bulun ve ayarlar arasında takılı kalmadığından emin olun. Aynı anda birden fazla düğmeye basılıp basılmadığını kontrol edin – birden fazla düğmeye basılmışsa, bu, anahtarınız için bir süreklilik durumu oluşturmayacak ve bu kontrollere güç sağlamayacaktır.
 7. Motor çalıştırma rölesini kontrol edin – Bulaşık makineniz açılmıyorsa ve elektrik geldiğini doğruladıysanız, motor çalıştırma rölesi arızalı olabilir. Motorun yanındaki parçayı bulun ve sürekliliği kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Rölenin bobin kısmı her zaman süreklilik göstermeli, anahtar kontak kısmı ise sadece etkinleştirildiğinde süreklilik göstermelidir.
 8. Termal sigortayı değerlendirin— Termal sigorta arızalandığında kontrol panosuna güç gelmez ve bulaşık makinesi çalışmaz. Erişim kapısı panelini açın ve devre kartının üstündeki termal sigortayı bulun; ona bağlı iki kablo olacaktır. Bir multimetre ile sürekliliği kontrol edin. Eğer termik sigorta üflenir , değiştirilmesi gerekecektir.
 9. Yıkama motorunuzu değiştirin — Bulaşık makinesi tahrik motoru, bir devir sırasında eşyaları temizlemek için bir yıkama devri sırasında suyu dolaştırır. Başlatma rölesi motora güç gönderdikten sonra bulaşık makinesi başlamazsa, tahrik motorunuz arızalı olabilir. Önceki yıkama döngüleri sırasında motordan yüksek uğultu sesleri geldiğini fark ettiyseniz, bu, motorun arızalandığını gösterir. Motorunuzu mümkün olan en kısa sürede değiştirmelisiniz.

Çalışmayan Bir Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır?

Güç Kaynağını Kontrol Edin

Bulaşık makinesinin veya diğer mutfak aletlerinin titreşimleri nedeniyle bulaşık makinesi tapaları yerinden çıkabilir. Fişin içinde bir sigorta da atabilir.

 • Düzgün takıldığını kontrol edin.
 • Başka bir cihazı prize takarak ve elektrik olup olmadığına bakarak elektrik prizini kontrol edin.

Bazı bulaşık makineleri, doğrudan duvardan bağlantı kutusundaki kablolara bağlanır. Bulaşık makinesinin altındaki bağlantı kutusuna erişerek güç kaynağını kontrol edebilirsiniz. Bir multimetre ile test etmeden önce, elektrik panelinizin içinden gücün kapatıldığından emin olun.

Sigortasını Kontrol Edin

Bazı modeller, bulaşık makinesinin açılması için ek bir duvar anahtarı gerektirir. Genellikle bu anahtar, çöp atma veya mutfak ışık anahtarlarının yanında bulunur.

 • Bulaşık makinesinin açılması için ek bir anahtar gerektirmediğini kontrol edin.

Elektrik Panonuzu Kontrol Edin

Güç bağlantısının hatalı olmadığını onayladıktan sonra, bir devre kesicinin açılıp açılmadığını kontrol edin.

 1. Elektrik panosunu kontrol edin.
 2. Bir devre kesici atmışsa, sıfırlayın.
 3. Bir sigorta atmışsa, değiştirin.

Kapı Mandalını Kontrol Edin

Bulaşık makinesi kapağı düzgün kapatılmazsa çoğu bulaşık makinesi çalışmayacaktır. Kapı düzgün kapanmıyorsa, parçayı kontrol etmek için etrafındaki paneli sökmeniz gerekebilir.

 1. Bulaşık makinesi kapağının düzgün kapanıp kapanmadığını kontrol edin.
 2. Modele bağlı olarak, soruna neden olan metal bir mandal görebilirsiniz. Eğilmişse, mandalı düzeltmek ve sabitlemek için pense kullanabilirsiniz. Önce gücü kestiğinizden emin olun ve kırmamaya dikkat edin.
 3. Mandalı tamir edemiyorsanız, değiştirin.

Kapı Anahtarını Kontrol Edin

Mandal doğru şekilde kilitleniyorsa, kapı anahtarında elektrik arızası olabilir. Kapı anahtarı, bulaşık makinesine yalnızca kapı düzgün şekilde kapatıldığında güç sağlar. Bazen kapı anahtarı gevşer veya su içeri girip ona zarar verebilir.

 1. Bulaşık makinesini güç kaynağından ayırın.
 2. Çoğu modelde, bulaşık makinesi anahtarına kontrol panelinin vidaları açılarak erişilebilir. Diğer modellerde, erişmek için bulaşık makinesi ön panelinin çıkarılması gerekir.
 3. Kapı anahtarı bağlı değilse, prize takmak güç sorununu çözmelidir.
 4. Kapı anahtarının arızalı olup olmadığını kontrol etmek için bulaşık makinesinden ayırın ve sürekliliği kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Onu bağlayan birden fazla kablo varsa, her bir kablonun nereye gittiğine dikkat edin.
 5. Multimetre testini geçemezse, kapı anahtarını değiştirin.

Kablo Demetini Kontrol Edin

Kablo tesisatı veya kablo tesisatı, bulaşık makinesinin çeşitli parçalarına bağlanan çeşitli tellerden oluşur. Çoğu modelde, kablo demeti kontrol paneli ile bulunabilir. Aşırı ısı bazen kablo demetine zarar verir veya teller eriyip bulaşık makinesine yapışabilir.

 • Yukarıdaki sorunlardan herhangi biri için kablo demetini inceleyin.
 • Kablo demetini değiştirmek zordur ve yalnızca profesyoneller tarafından denenmelidir. Bu, özellikle birden fazla kablonun değiştirilmesi gerektiğinde geçerlidir. Bir hata muhtemelen maliyetli ve tehlikeli olacaktır.
 • Kolayca erişilebilen birkaç kabloyu değiştirmek biraz daha kolaydır, ancak yine de bir profesyonel tarafından onarılması en iyisidir.

Elektrik Kontrol Panosunu Kontrol Edin

Bulaşık makinesinin güç sorununu çözmek, kontrol panosunu incelemek kadar basit olabilir.

 • Kontrol kartındaki tüm bağlantıların bağlı olduğunu kontrol edin, sıkı bir şekilde takıldıklarından emin olun.
 • Kontrol panosunda herhangi bir korozyon, yanık izi veya pano ve kablolarda başka hasar olup olmadığını kontrol edin.
 • Herhangi bir hasar fark ederseniz, bu sorunun ne olduğunu gösterebilir.

Kontrol panosunu test etmek zordur, bu nedenle en iyi şekilde bir profesyonel tarafından kontrol edilir. Emin değilseniz, kontrol kartını değiştirmeden önce bu listedeki tüm adımları kontrol etmeniz akıllıca olacaktır.

Dokunmatik Yüzeyi veya Düğmeleri Kontrol Edin

Bulaşık makinesi kontrollerinizle ilgili bir arıza, en yaygın olarak bazı düğmeler çalışırken diğerleri çalışmadığında bulunur. Devam etmeden önce bulaşık makinesinin elektrik bağlantısının kesildiğinden emin olun.

 • Dokunmatik yüzey genellikle kontrol panelinin bir parçasıdır. Dokunmatik yüzey ve kontrol panosu arasındaki bağlantıyı kontrol edin.
 • Herhangi bir korozyon belirtisi olup olmadığına bakın ve yumuşak bir kurşun kalem silgisiyle temizleyin.
 • Mekanik seçici anahtarlı bulaşık makineleri, bir multimetre ile süreklilik açısından test edilebilir. Bağlantı şemasına başvurmak bu testte yardımcı olacaktır.

Zamanlayıcıyı Kontrol Edin

Manuel zamanlayıcılı bulaşık makineleri, bazen hatalı bir zamanlayıcı nedeniyle çalışmayı durdurur.

 1. Bulaşık makinesinin elektrik bağlantısının kesildiğinden emin olun.
 2. Bulaşık makinesi zamanlayıcısını bulun. Zamanlayıcı genellikle kontrol panelinin bir parçasıdır, ancak bazen alt tekme plakasının arkasında bulunabilir.
 3. Zamanlayıcıyı bir multimetre ile test edin. Hangi kabloların test edileceğini belirlemek için kablo şemasına bakın.
 4. Multimetre testinde başarısız olursa, zamanlayıcıyı değiştirin.

Termal Sigortayı Kontrol Edin

Termal sigorta, bulaşık makinesi aşırı ısındığında kontrol paneline giden gücü kesen bir güvenlik cihazıdır. Çoğu modelde, termik sigorta kontrol paneli alanındadır. Ancak, diğer modellerde, tankın dibine yakın bir yerde bulunabilir.

 1. Güç bağlantısının kesildiğinden emin olun.
 2. Termal sigortayı bulun.
 3. Termal sigortayı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın.
 4. Multimetre testinde başarısız olursa, termik sigortayı değiştirin.

Bulaşık Makineniz Açılmadığında Ne Yaparsınız?

Kapı Anahtarı

Kapı anahtarı, kapı açıkken bulaşık makinesinin çalışmasını engeller. Kapı anahtarı arızalıysa, anahtar, kapı kapalıyken bile bulaşık makinesinin çalışmasını önleyecektir. Kapı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, anahtarı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Anahtarın sürekliliği yoksa değiştirin.

Termik Sigorta

Termal sigorta, aşırı ısınırsa bulaşık makinesine giden gücü keser. Termal sigorta atarsa, bulaşık makinesinin çalışmasını engelleyecektir. Termal sigortanın arızalı olup olmadığını belirlemek için, sigortayı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Termik sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin.

Kapı Mandalı (Kilit)

Kapı mandalı, bulaşık makinesinin kapı kilitlerinin kapanmasını sağlar. Kapak düzgün kilitlenmezse, kapı anahtarı bulaşık makinesinin çalışmasını engelleyebilir. Kapı mandalı kırılmışsa değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu, bulaşık makinesinin neredeyse her bileşenine güç sağlar. Ana kontrol panosuyla ilgili bir sorun varsa, bulaşık makinesine voltaj göndermeyebilir ve bulaşık makinesinin başlamamasına neden olabilir. Kontrol panoları sıklıkla yanlış teşhis edilir, ana kontrol kartını değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Dokunmatik Yüzey (Fonksiyon Tuşları)

Dokunmatik yüzeyin hatalı olup olmadığını belirlemek için dokunmatik yüzeyde çeşitli düğmelere basmayı deneyin. Bazı düğmeler yanıt vermiyorsa, dokunmatik yüzey bozuk olabilir. Dokunmatik yüzey düzgün çalışmıyorsa değiştirin. (Bazı üreticiler dokunmatik yüzeyi kontrol panelinden ayrı olarak satarlar. Diğer üreticiler dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini birlikte satın almanızı gerektirir. Dokunmatik yüzeyi tek tek değiştiremiyorsanız, dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini değiştirin.)

Dokunmatik Yüzey ve Kontrol Paneli

Dokunmatik yüzeyin hatalı olup olmadığını belirlemek için dokunmatik yüzeyde çeşitli düğmelere basmayı deneyin. Bazı düğmeler yanıt vermiyorsa, dokunmatik yüzey bozuk olabilir. (Bazı üreticiler dokunmatik yüzeyi kontrol panelinden ayrı olarak satarlar. Diğer üreticiler dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini birlikte satın almanızı gerektirir. Dokunmatik yüzeyi tek tek değiştiremiyorsanız, dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini değiştirin.)

Zamanlayıcı

Zamanlayıcı, gücün uygun zamanlarda uygun parçalara akmasına izin verir. Zamanlayıcı düzgün çalışmıyorsa, bulaşık makinesine voltaj göndermeyebilir ve başlamamasına neden olabilir. Zamanlayıcılar genellikle yanlış teşhis edilir, zamanlayıcıyı değiştirmeden önce daha yaygın olarak arızalı parçaları kontrol ettiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi