Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Kurutmuyor ?

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Kurutmuyor ? Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra bulaşık makinenizi açıp hala nemli olan bulaşıkları bulmak sinir bozucu olabilir. Bulaşık makinelerinin düzgün şekilde kurumasını engelleyebilecek faktörler arasında bulaşıkların raflara yerleştirilmesi veya arızalı bulaşık makinesi parçaları sayılabilir . Bu kılavuz, bulaşık makinenizin kurumamasının başlıca nedenlerini gözden geçirir ve sorunu çözmenin yollarını öneririz.

Bulaşık Makinesi Düzgün Kurutmuyor mu?

 • Bulaşık makinesi ıslak bırakıyor neden?
 • Bulaşık makinesi bulaşıkları nasıl kurutuyor?
 • Bulaşık makinesi bulaşıkları neden kireçli bırakıyor?
 • Bulaşık makinesi neden bulaşıkları deterjanlı bırakıyor?

Bulaşık makinesi kurutmuyor mu? Bulaşık makinenizdeki kurutma döngüsünün çalışmadığını varsaymadan önce, ünitenin içine neyi ve nereye yerleştirdiğinizi düşünün.

Bulaşıkları Kontrol Edin

 • Cam ve seramik gibi bazı malzemeler diğerlerinden daha hızlı ve verimli kurur. Fazla su ve nem, plastikten yapılmış tabaklara ve mutfak eşyalarına yapışma eğilimindedir.
 • Bulaşık yerleşimini gözden geçirin: Kurutma döngüsü sırasında hava akışını desteklemek için bulaşıklarınız arasında yeterli boşluk olmalıdır. Kaseler veya kaşıklar gibi birden fazla öğeyi üst üste istiflemek veya “iç içe yerleştirmek”, hava sirkülasyonunu kötüleştirir ve bazı öğeleri nemli bırakırken, diğerleri tamamen kurumasına neden olabilir.

Bulaşık makinesinin aşırı yüklenmesi ve yanlış yüklenmesi, bir bulaşık makinesinin etkili bir şekilde kurumamasının en yaygın nedenlerinden ikisidir. Her bir parça arasında hava dolaşımı için yeterli boşluk bırakarak aşırı yüklemeden kaçının. Ayrıca, daha iyi bir kurutma işlevi için bu raftan rafa yükleme ipuçlarını öneriyoruz:

 • Üst Raf : Daha iyi durulama için bardakları ve kaseleri baş aşağı yerleştirin, bu da daha hızlı ve daha etkili kuruma sağlar.
 • Alt Raf : Daha iyi durulama ve hava sirkülasyonu için bulaşıkların birbirine değmediğinden ve içe dönük olduğundan emin olun.
 • Metal eşya sepeti : Kaşık, çatal ve bıçakları yan yana değiştirerek iç içe yerleştirmekten kaçının. Çatal bıçak sepetinde özel bölmeler varsa, her bölmeye bir parça koyun.

Bulaşık Makinem Neden Bulaşıklarımı Kurutmuyor?

Bulaşık Makinesi Döngülerinizi İnceleyin

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Kurutmuyor ? Her bulaşık makinesi kendi döngü ve özellikleriyle donatılmıştır. Bazılarında, yıkanan bulaşıkların hacmine göre ayarlanabilen çoklu kurutma ayarları vardır.

 • Ünitenizde ısıtmalı kurutma seçeneği varsa, daha fazla enerji kullanmasına rağmen kurutma performansını iyileştirmek için bu ayarı kullanın.
 • Ek olarak, birçok bulaşık makinesi, son durulama döngüsü sırasında kurutmayı iyileştirmek ve su tahliyesini desteklemek için bir parlatıcı ürünü kullanmak üzere tasarlanmıştır.
 • Bir durulama maddesi, aksi takdirde çizgiler veya küçük noktalar halinde kuruyan su damlacıklarının birikmesini de önleyebilir. Parlatıcı haznesini kontrol edin ve sıvıyı dağıtmak için kapağın doğru açılıp kapandığından emin olun.

Bulaşık Makineniz Neden Bulaşıkları Islak Bırakıyor

Havalandırmayı Kontrol Edin

Yerleştirmeyi ayarladıktan ve döngü seçeneklerini gözden geçirdikten sonra bulaşık makineniz hala bulaşıkları kurutmuyorsa , sorunun kaynağı cihaz parçaları olabilir.

 • Birçok bulaşık makinesi, durulama döngüsü sırasında üretilen sıcak, buharlı havayı serbest bırakmak için bir havalandırma kullanır. Havalandırma düzgün açılmazsa, bulaşık makinesi bulaşıkların üzerinde nem bırakacaktır. Düzgün çalıştığından emin olmak için havalandırmayı kontrol edin.
 • Havalandırma kapısı kapalı konumda sıkışmışsa veya tam açılmıyorsa, onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir.
 • Havalandırma ayrıca bir fan motoru ile donatılmış olarak gelebilir. Havalandırma motorunun nasıl test edileceğine ilişkin özel talimat için bulaşık makinesi kılavuzuna bakın. Düzgün çalışmıyorsa, üreticinin garantisi kapsamında bir değiştirme olup olmadığına bakın.

Isıtma Elemanını Kontrol Edin

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Kurutmuyor ? Isıtma elemanı, kuru döngü sırasında bulaşıkların ısıtılmasından sorumludur. İç mekanı 110 ila 170 derece Fahrenheit arasında herhangi bir yere ısıtabilir. Hasarlı veya kırılmış bir eleman, bulaşık makinesi kurutma makinesinin düzgün çalışmasını engelleyebilir.

 • İlk olarak, bulaşık makinesinin güç kaynağının fişini çekin veya kapatın ve ısıtma elemanında kırık veya yanmış alanlar olup olmadığını görsel olarak inceleyin.
 • Sürekli bir elektrik yolu olan süreklilik için ısıtma elemanını test etmek için bir multimetre kullanmanız gerekebilir . Isıtma elemanı genellikle alt panelin arkasında, küvetin altında bulunur. Elemanın nasıl bulunacağına ilişkin özel talimatlar için bulaşık makinenizin kılavuzuna bakın.

İpucu: Bulaşık makinesi çalışmıyorken ısıtma elemanının onarılması veya değiştirilmesi gerekiyorsa bir uzmana danışmayı düşünün.

İpucu: Durulama işlemi tamamlandığında bulaşık makinenizin kapağını açın. Bu, kurutma işlemine yardımcı olur ve kalan suyun buharlaşmasına yardımcı olur.

Bulaşık Makinenizin Kurumamasının En Önemli Nedenleri

Havalandırma

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Kurutmuyor ? Havalandırma düzgün açılmıyor olabilir. Bulaşıklar kururken, birçok bulaşık makinesi durulama döngüsü sırasında oluşan sıcak, buharlı havayı dışarı atmak için bir havalandırma deliği kullanır. Havalandırma düzgün bir şekilde açılmazsa, bulaşık makinesi bulaşıkların üzerinde nem bırakacaktır. Düzgün açıldığından emin olmak için havalandırmayı kontrol edin.

Havalandırma Fan Motoru

Bazı bulaşık makineleri, programın sonunda bulaşıkları kurutmaya yardımcı olmak için bir havalandırma fanı motoru kullanır. Fan motoru çalışmıyorsa, bulaşık makinesi bulaşıkları düzgün şekilde kurutmaz. Fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için motoru süreklilik açısından test edin. Ayrıca, serbestçe döndüğünden emin olmak için fan kanadını elle çevirmeyi deneyin. Fan motoru yanmışsa veya fan kanadı düzgün bir şekilde dönmüyorsa, havalandırma fanı motorunu değiştirin.

Isıtma Elemanı

Bazı bulaşık makineleri, kurutma döngüsü sırasında bulaşık makinesini ısıtmak için bir ısıtma elemanı kullanır. Isıtma elemanı arızalanırsa, bulaşık makinesi bulaşıkları düzgün şekilde kurutmaz. Isıtma elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Isıtma Elemanı Montajı

Bazı bulaşık makineleri, kurutma döngüsü sırasında bulaşık makinesini ısıtmak için bir ısıtma elemanı kullanır. Isıtma elemanı tertibatı başarısız olursa, bulaşık makinesi bulaşıkları düzgün şekilde kurutmaz. Isıtma elemanı tertibatının yanıp yanmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı tertibatının sürekliliği yoksa, değiştirin.

En İyi Bulaşık Makinesi Kurutma İpuçları

Bulaşık makinesinde kurutma ve bulaşık makinesinin nasıl onarılacağıyla ilgili bu ipuçlarını deneyin.

 • Evinizin su ısıtıcısının en az 120 dereceye ayarlandığından emin olun.
 • Bulaşık makinesinin devirleri tamamlandığında, kapağı birkaç inç açın ve boşaltmadan önce kalan buharın 5 ila 10 dakika dışarı çıkmasına izin verin.
 • Önce alt rafı boşaltın. Aksi takdirde, üst raftaki bardak veya bardaklarda kalan su alttaki bulaşıkların üzerine sıçrayabilir.
 • Kontrol panelini çok uçlu bir tornavida ile çıkararak makinenin kurutma fanına erişebilirsiniz . Fanın düzgün dönmesini bir pisliğin engelleyip engellemediğini kontrol edin. Bunun performansı artırıp artırmadığını görmek için fanı ve kanatları temizlemeyi deneyin.
 • Isıtma elemanlarına sahip bazı üniteler, ünite çok ısındığında devreye giren limit anahtarları ile tasarlanmıştır. Arızalı bir anahtar, elemanın ısınmasını tamamen önleyebilir. Anahtarı bir multimetre ile test edin.

İpucu: Bulaşık makinesinde sorun giderirken daima gücü kesin.

Bulaşık Makinesinde Kurutma Yöntemleri

Bulaşık makineleri kurutma için iki yöntem kullanır: ısıtmalı ve yoğuşmalı kurutma.

 • Isıtmalı kurutma, bulaşık makinesindeki hava sıcaklığını yükseltmek için bir ısıtma elemanının kullanılmasını içerir. Bulaşık makinesi fanı, ünitenin içindeki nemi çeker ve havalandırmadan gönderir.
 • Yoğuşmalı kurutma, sıcak su ve paslanmaz çelik bulaşık makinesi teknesinin özelliklerini birleştirir. Yıkayıcıdaki nemli hava, paslanmaz çelik yüzey üzerinde su damlacıkları halinde yoğunlaşır ve ardından boşalır. Yoğuşmayla kurutma, açıkta kalan bir ısıtma elemanı içermediğinden, alt raftaki plastik parçalar erime riski taşımaz.

Bulaşık makinenizin çalışmamasının mekanik arızalar ve verimsiz yükleme ve yerleştirme prosedürleri gibi çeşitli nedenleri olabilir. En iyi uygulamaları izleyin ve bulaşık makinesini nasıl tamir edeceğinizi ve bulaşıklarınızın kurumasını sağlamayı öğrenmenin bir parçası olarak tüm bulaşık makinesi aksesuarlarının düzgün çalıştığından emin olun.

Bulaşık Makinenizin Kurumasını Artırmanın 5 Yolu

Bulaşık makinenizde şık kurutma seçenekleri olmasa bile kurutma performansını artırmak için atabileceğiniz adımlar vardır. İşte bulaşık makinesi uzmanlarımızın tavsiyeleri.

1. Bulaşıklar arasında boşluk bırakın.  Dokunmamalılar ve makineniz aşırı yüklenmemelidir. Buradaki fikir, kurumayı iyileştiren su ve havanın dolaşımını iyileştirmektir.

2. Parlatıcı kullanın. Lekelenmeyi önler ve kurumayı artırır. Parlatıcı, su molekülleri ve bulaşıklar arasındaki bağı kırarak, suyun bulaşıklarınızdan ayrılmasına neden olur.

3. Isıtma özelliğini kullanın. Daha fazla ısı, daha iyi kurutma. Bulaşık makinenize bağlı olarak, yıkama, durulama veya kurutma döngüsü sırasında ısı ekleme seçeneğiniz olabilir.

4. Döngü biter bitmez bulaşık makinesinin kapağını birkaç inç açın . Bu, sıkışmış nemli havanın kaçmasına izin verir.

5. Önce alt rafı boşaltın.  Kupalar ve bardaklar gibi üst rafta ters duran içbükey yüzeylerde su birikir. Alt rafın içeriğine su dökülmesini önlemek için önce alt rafı boşaltın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi