Buhar Kazanlı Ütü Su Sızdırıyor
Buhar Kazanlı Ütü Su Sızdırıyor

Buhar Kazanlı Ütü Su Sızdırıyor ?

Buhar Kazanlı Ütü Su Sızdırıyor ? Buharlı ütü istasyonu, çamaşırları düzleştirmek ve ütülemek için kullanılır. Bu amaçla cihaz yüksek basınçta buhar üretir. Su buharı kumaş liflerine nüfuz eder ve onları açar. Sık kullanımda buhar kazanlı ütü bazen su kaybeder. Şimdi size bunun olası nedenlerini açıklayacağız.

Buhar Ütü Neden Su Sızdırır ?

TERMOSTAT YANLIŞ AYARLANMIŞ

Termostat yanlış ayarlanmış Termostat çok düşük ayarlanmışsa olur. Taban plakasından su sızıyor. Sıcaklık çok düşük ayarlanırsa su yeterince ısıtılmaz ve bu nedenle buharlaşamaz. Bu durumda, termostatın sıcaklığını artırmanız gerekir. Bazı cihazlarda, “damla durdurma işlevini” etkinleştirirseniz veya “buhar” işlevini kapatırsanız daha düşük bir sıcaklık ayarı da mümkündür. Bu, daha hassas kumaşları, tabandan su damlamadan uygun bir sıcaklıkta ütülemenizi sağlar. Termostat arızalıysa değiştirilmelidir.

TABAN TIKALI

Taban, buhar kazanlı ütünüzün çamaşırla doğrudan temas eden kısmıdır. Kireç birikmesi nedeniyle taban tıkanırsa, deliklerinden su ve yanmış kireç sızmasına neden olur. Cihazı kireçten arındırmayı denemelisiniz. Bunu yapmak için ev sirkesini küçük bir kaseye dökün ve tabanı içine daldırın.

BUHAR KAZANLI ÜTÜNÜN KABLOSU KOPUK

Buharlı ütü istasyonunuzun kablosu birkaç elektrik kablosu ve bir su hortumu ile donatılmıştır. Sık kullanımda kablo hasar görebilir veya kesilebilir ve bu da suyun dışarı sızmasına neden olabilir. Ardından kabloyu değiştirmeniz gerekir.

DEKLANŞÖR HASARLI

Kilit-hasarlı Sızdırmaz kapak, içinde basıncın oluşturulduğu cihazın su deposunu hava geçirmez şekilde kapatır. Sızdırmaz kapak veya conta arızalıysa ve bu nedenle su deposu sızdırıyorsa, sızdırmaz kapak veya conta hızlı bir şekilde değiştirilmelidir.

SELENOİD VALF ARIZALI

Solenoid-valf-arızalı Solenoid valf, bazı buharlı ütü istasyonlarında yerleşik olarak bulunan ve ısıtma elemanına su veya buhar beslemesine izin veren veya kapatan bir elektrikli valftir. Solenoid valf arızalıysa, beslemeyi gerçekten engellemesi gerekse bile suyun akmasına izin verir. Bu durumda, tabandaki deliklerden su damlamaya devam eder. Bunu önlemek için önce su devresinin kirecini temizleyin, ardından tekrar deneyin. Bu hiçbir şeyi değiştirmezse, solenoid valfi değiştirmeyi düşünün.

ISITMA ELEMANININ SICAK SU DEVRESİ KİREÇLENİR

Direnç-kireçlenir Isıtma elemanı buhar kazanlı ütünün en önemli parçasıdır. Zamanla, su döngüsünde kireç birikerek tıkanmaya ve aşırı ısınmaya neden olabilir veya çatlaklar ortaya çıkabilir. Bu durumda buhar kazanlı ütünüz su sızdırmaya başlayacaktır. Bunun olmasını önlemek için cihazınızın kirecini düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Isıtma elemanı veya devresi arızalıysa, değiştirmelisiniz.

KONTROL TERMOSTATI ARIZALI

Kontrol termostatı arızalıKontrol termostatı arızalıysa, buharlı ütü istasyonundan buhar yerine su çıkar ve tabanın damlamasına neden olur. Termostat çalışmıyorsa cihaz istenilen sıcaklığa ulaşamayacaktır. Bu durumda sıcaklık çok düşüktür ve buhar üretilemez. Termostatın gerçekten arızalı olup olmadığını test etmek için, buharın çıkıp çıkmadığını görmek için mümkün olduğu kadar yükseltin. Aksi takdirde, cihaz termostatını değiştirmeniz gerekecektir.

SU HAZNESİNDE ÇATLAK VAR

Su tankında-çatlak var Su deposu sızdırıyorsa, mutlaka bir çatlak veya delik vardır. Mümkünse kabı cihazdan çıkararak bunu kontrol edin. Aksi halde buhar kazanlı ütüden çıkarmadan denemeyi deneyiniz. Su deposu sızdırıyorsa değiştirilmelidir. Ağzına kadar doldurduğunuz için kaptan su sızıyor olabilir. Aşmamanız gereken en yüksek su seviyesi genellikle tankın üzerinde işaretlenir. Su seviyesi bu işaretin üzerine çıkarsa, su seviyesi tekrar işaretin altına düşene kadar biraz su boşaltın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi