Beko Çamaşır Makinesi Sorun Giderme

Beko Çamaşır Makinesi Sorun Giderme Çamaşır makinenizin neden su boşaltmayacağını veya neden çamaşırlarınızı karıştırmayacağını mı belirlemek istiyorsunuz? Güvenilir bir sorun giderme kılavuzuna mı ihtiyacınız var? Beko Çamaşır Makinesi Sorun Giderme Aşağıda bulacağınız tam olarak budur. Her belirti için bir açıklama ve onarım tavsiyesi vardır.

Beko Çamaşır Makinesi Sorunları Ve Çözümleri

SORUNÇÖZÜM
Gürültülü, titreşimli, dengesizYıkayıcı düz olmalıdır. Ön ve arka ayaklar zemine sıkı bir şekilde temas etmelidir. Kilit somunlarının sıkıldığını kontrol edin.
Esneyen veya düz olmayan zemin, çamaşır makinesinin gürültüsüne ve titreşimine katkıda bulunabilir. Yıkayıcının altındaki 3/4 “(1,9 cm) bir kontrplak parçası sesleri azaltacaktır.
En iyi performans için, giysileri sepet duvarının etrafına eşit şekilde dağılmış yığınlar halinde yükleyin. Sepetin paslanmaz çelik kısmının üzerine yüklemeyin.
Yükü yıkayıcı sepetine eşit olarak dağıtın ve yük yüksekliğinin sepetin paslanmaz çelik kısmının üst kısmını aşmadığından emin olun.
Tahrik sistemi değiştiğinde veya yıkayıcı sepeti döngüler arasında yerleştiğinde, önceki yıkayıcınızdan farklı sesler duyabilirsiniz. Bunlar normal yıkayıcı sesleridir.
Yıkayıcı boşaldığında, nihai su miktarı çıkarılırken pompa, periyodik lıkırdama veya dalgalanma sesleriyle sürekli bir uğultu çıkaracaktır. Bu normal.
Küçük çamaşırları yıkarken daha fazla sıçrama sesi duyacaksınız. Bu normal.
Bu normal.
Bu, yıkama işleminin bir parçasıdır.
Sepete metal nesnelerin dokunduğunu duyabilirsiniz. Bu normal.
Hacimli/Nevresim döngüsünü sadece yorganlar, yastıklar veya poli dolgulu ceketler gibi büyük boy, emici olmayan öğeler için kullanın. Diğer maddeler bu döngüde dengesiz bir yük oluşturacaktır.
Yıkayıcı sızıntıları
Her hortumun her iki ucunu da kontrol edin.
Tahliye hortumu yıkama kabininden çekilmeli ve tahliye borusuna veya çamaşır haznesine sabitlenmelidir.
Lavabo ve boşaltma borusu 17 galon taşıyabilmelidir. Dakikada (64 L) su. Lavabo veya tahliye borusu tıkalı veya yavaşsa, su tahliye borusundan veya lavabodan geri çıkabilir.
Yıkama yükü dengeli olmalı ve aşırı yüklenmemelidir. Yıkama yükü dengesiz veya aşırı yüklenmişse, gelen su yükten sapabilir.
Yıkayıcı düz olmalıdır. Ayaklar düzgün şekilde takılmalı ve somunlar sıkılmalıdır.
Bu çamaşır makinesi için normal veya elde yıkama deterjanları önerilmez. Yalnızca Yüksek Verimli (“HE”) deterjan kullanın.
Dağıtıcı işlemiDoğru dağıtıcıya doğru miktarda deterjan (toz veya sıvı), ağartıcı veya yumuşatıcı ekleyin.
Döngünün sonunda bir dağıtıcıda az miktarda su kalabilir. Bu normal.
Yıkayıcı kokusuÇamaşır makinenizi düzenli olarak temizlemek, koku oluşumuna neden olan kalıntıların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
HE olmayan deterjan kullanılması, çamaşır makinenizde ve yükünüzde kokuya neden olabilecek bir film kalıntısına neden olabilir.
Yıkama yükü kokusuYük boyutu için doğru miktar ve yükünüz için kir seviyesi için deterjan üreticisinin önerilerine uyun. Unutmayın, 2x veya üstü gibi konsantre deterjanlar, yük boyutuna bağlı olarak daha az deterjan kullanacaktır.
Uzun süreli nem koşullarından kaçınmak için durduğu anda yıkayıcıyı boşaltın.
Yıkama yüklerini kaldırmadan önce her zaman iyice kuru olduğundan emin olun.
Bazı topraklar ve lekeler yalnızca daha sıcak su ile çıkar. Giysilerde kalan kirler ve lekeler kokuya neden olabilir
Yıkayıcı doldurmayacak, durulamayacak veya çalkalamayacak; yıkayıcı dururGüç kablosunu topraklı 3 uçlu bir prize takın.
Uzatma kablosu kullanmayın.
Elektrik kaynağını kontrol edin veya elektrikçiyi arayın.
Döngü Kontrolü düğmesini hafifçe sağa çevirin.
Suyu kapatın ve giriş hortumlarını yıkayıcıdan çıkarın. Birikmiş film veya parçacıkları çıkarın. Hortumları yeniden takın, suyu açın ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
Suyu açın.
Hortumları düzeltin.
Otomatik Su Seviyesi özelliği, yükün boyutunu algılar ve yük boyutu için doğru miktarda su ekler. Bir döngü sırasında yıkama yükünün tamamen suya daldırılmadığını fark edebilirsiniz. Bu normaldir ve kıyafetlerin hareket etmesi için gereklidir.
Sigortayı değiştirin veya devre kesiciyi sıfırlayın. Sorun devam ederse, bir elektrikçi çağırın
Yıkayıcı belirli döngüler sırasında duraklayabilir. Döngünün devam etmesine izin verin.
Daha küçük çamaşırları yıkayın.
Mevcut döngüyü iptal edin. Yükü boşaltmak için RINSE / DRAIN & SPIN düğmesine basın. İstediğiniz döngüyü yeniden seçin ve BAŞLAT’a basın. Deterjan eklemeyin. Soğuk su kullanın.
Çalışma sırasında kapak kapatılmalıdır. Yıkayıcı, kapak açıkken çalışmayacaktır.
Yük ıslandığında, daha fazla eşya için yer görünebilir. Döngü başladıktan sonra 1 veya 2’den fazla giysi eklemeyin. En iyi sonuçlar için yük boyutunu yalnızca kuru çamaşırlarda belirleyin.
Yıkayıcı doldurmaya veya boşaltmaya devam ediyor veya döngü sıkışmış görünüyorTahliye hortumunun üst kısmı yerden en az 39 “(99 cm) yukarıda olmalıdır.
Boşaltma hortumu gevşek olmalı, ancak sağlam bir şekilde takılmalıdır. Boşaltma hortumunu bantla kapatmayın. Hortumun hava boşluğuna ihtiyacı var.
Yıkayıcı boşaltılmıyor veya dönmüyor; yıkayıcıda su kalıyor
Çalışma sırasında kapak kapatılmalıdır. Yıkayıcı, kapak açıkken çalışmayacaktır.
Daima deterjanı ölçün. Deterjan üreticisinin talimatlarını izleyin. Suyunuz çok yumuşaksa, daha az deterjan kullanmanız gerekebilir.

Yalnızca Yüksek Verimli (“HE”) deterjan kullanın. Unutmayın, 2x veya üstü gibi konsantre deterjanlar, yük boyutuna bağlı olarak daha az deterjan kullanacaktır.

Yıkama / Durulama sıcaklığıSıcak ve soğuk su giriş hortumları ters çevrilirse, yıkayıcı, döngünün sonunda bir “HC” hata kodu gösterecektir.
Yıkama sıklığınız arttıkça, sıcak ve ılık sıcaklıklar için su sıcaklığı düşebilir. Bu normal.
Yıkama suyu sıcaklıkları, önceki yıkayıcınızdan daha soğuk gelebilir. Bu normal.
Yıkama ilerledikçe, sıcak ve ılık yıkamalarda yıkama sıcaklığı biraz düşecektir. Bu normal.
Kırışmayı azaltmak için ılık durulama, ılık yıkamadan daha soğuk olacak şekilde düzenlenir.
Aşırı köpüklenmeBu çamaşır makinesi için normal veya elde yıkama deterjanları önerilmez. Yalnızca Yüksek Verimli (“HE”) deterjan kullanın. Unutmayın, 2x veya üstü gibi konsantre deterjanlar, yük boyutuna bağlı olarak daha az deterjan kullanacaktır.
Daima deterjanı ölçün. Deterjan üreticisinin talimatlarını izleyin. Suyunuz çok yumuşaksa, daha az deterjan kullanmanız gerekebilir.
Bir Kumaş Yumuşatıcı veya2. Durulama seçeneğinin seçilmesi, fazla köpüğün çamaşır makinenizden temizlenmesine yardımcı olacaktır.
Döngü Leke Muamelesi seçeneğini çalıştırmadıBir yıkama döngüsüne dahil edilebilmesi için Leke İşlem seçeneği seçilmelidir.
Leke İşlem seçeneği, Ağır Hizmet döngüsünde önceden belirlenmiş bir döngü ayarıdır ve diğer döngülere eklenebilir.
Çok ıslakDaha yüksek bir sıkma hızı seçin.
Soğuk durulamalar, yükleri sıcak durulamalardan daha ıslak bırakır. Bu normal.
Dengesiz büyük bir yük, döngünün sonunda sıkma hızının düşmesine ve çamaşırların ıslanmasına neden olabilir.

Yükü sepet duvarına eşit olarak dağıtın ve sepetin paslanmaz çelik kısmının üzerine yüklemeyin. Yükteki fazla suyu çıkarmak için Tahliye ve Sıkma’yı seçin.

Yükte kalıntı veya tüyEn iyi sonuçlar için, deterjanı çözmek üzere dağıtıcıyı kullanın.
Tiftik vericileri (havlu, şönil) tiftik toplayıcılardan (kadife, sentetikler) ayırın. Ayrıca renge göre sıralayın.
Yıkama yükü dengeli olmalı ve aşırı yüklenmemelidir. Giysiler serbestçe hareket etmelidir.

Aşırı yüklendiğinde çamaşır tiftiği veya toz deterjan yüke sıkışabilir. Daha küçük çamaşırları yıkayın.

Deterjan üreticisinin talimatlarını izleyin. Tüyleri suda tutmaya yetecek kadar deterjan kullanın
Eğer öyleyse, kıyafetlerde biraz tüy bırakmayı bekleyebilirsiniz. Bir kurutucunun hava hareketi ve yuvarlanması, tüyleri yükten uzaklaştırır.
60 ° F’den (15,6 ° C) daha soğuk yıkama suyu deterjanı tamamen çözmeyebilir.
Yıkama süresini (süresini) ve yıkama hızını azaltmak, tüy bırakmanın yollarıdır.
Ağır Hizmet, Normal ve Ekspres Döngüler, su verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için sprey durulama ile önceden ayarlanmıştır.

Kum veya tiftik gibi partikül içeren yükler için, partiküllerin, deterjan ve ağartıcı kalıntılarının giderilmesine yardımcı olmak için tüm programlara 2. Durulama seçeneği eklenebilir.

Yük kırışmış, bükülmüş veya dolaşmışYıkayıcıyı durur durmaz boşaltın.
Kırışma, dolaşma ve bükülmeyi azaltmak için Hassas / Elde Yıkama veya Günlük / Kırışıksız gibi düşük yıkama hızlarına sahip bir program seçin veya daha düşük bir sıkma hızı seçin
Yıkama yükü dengeli olmalı ve aşırı yüklenmemelidir.

Kırışmayı, dolaşmayı ve bükülmeyi azaltmak için yıkama sırasında yükler serbestçe hareket etmelidir.

Yük için güvenliyse, ılık veya sıcak yıkama suyu kullanın. Soğuk durulama suyu kullanın.
Sıcak ve soğuk su hortumlarının doğru musluklara bağlandığını kontrol edin.

Sıcak ve soğuk su giriş hortumları ters çevrilirse, yıkayıcı, döngünün sonunda bir “HC” hata kodu gösterecektir. Sıcak durulama ve ardından sıkma kırışmaya neden olur.

Lekeler, gri beyazlar, kirli renklerBoya aktarımı, bir yükte beyazlar ve renkler karıştırıldığında meydana gelebilir. Koyu renkli kıyafetleri beyazlardan ve ışıklardan ayırın.
Yük için güvenliyse sıcak veya ılık yıkama kullanın. Sıcak su sisteminizin sıcak suyla yıkama sağlamak için yeterli olduğundan emin olun.
Soğuk veya sert suda ağır kirleri yıkamak için daha fazla deterjan kullanın. Sabunun çözünmesi ve düzgün çalışması için su sıcaklığı en az 60 ° F (15,6 ° C) olmalıdır. En iyi performans için, deterjan üreticisinin önerdiği miktarları kullanın.
Deterjan ve yumuşatıcıyı ölçün. Kiri çıkarmak ve süspansiyon halinde tutmak için yeterli miktarda deterjan kullanın. Yumuşatıcıyı sulandırmayın.
Demir filtre takmanız gerekebilir.
En iyi sonuçlar için, deterjanı çözmek üzere dağıtıcıyı kullanın.
Yumuşatıcı dağıtıcınızı kullanın. Yumuşatıcıyı giysilere damlatmayın.
Yıkayıcıyla birlikte verilen yumuşatıcı gözünü kullanın. Dağıtım topları bu yıkayıcıyla doğru şekilde çalışmayacaktır.
Boya transferini önlemek için durduğu anda yıkayıcıyı boşaltın.
Yıkayıcıyı başlatmadan önce dağıtıcılara deterjan, klorlu ağartıcı ve yumuşatıcı eklenmelidir.
Ekspres Yıkama, en iyi sonuçlar için yalnızca birkaç öğeyi yıkamak üzere tasarlanmıştır.
Çok kirli giysiler için, lekelerin, kirlerin ve deterjanların yükten iyice durulanmasını sağlamak için Ekstra Durulama seçin.
Giysiler hasar gördüYükün takılmasını ve yırtılmasını önlemek için yıkamadan önce cepleri, fermuarları, çıtçıtları veya çengelleri boşaltın.
Kayışlar ve kordonlar yüke kolayca dolanarak
dikişlerde gerilmeye ve yırtılmaya neden olabilir.
Yıkamadan önce dikişlerdeki yırtık ve kırık iplikleri onarın.
Yıkama yükü dengeli olmalı ve aşırı yüklenmemelidir. Yıkama sırasında yükler serbestçe hareket etmelidir. Sepetin paslanmaz kısmının üzerine yüklemediğinizden emin olun
Klorlu ağartıcıyı doğrudan yükün üzerine dökmeyin. Çamaşır suyu dökülmelerini silin. Seyreltilmemiş çamaşır suyu kumaşlara zarar verecektir.

Yıkayıcıyı yüklerken ve boşaltırken (bazı modellerde) çamaşır suyu dağıtıcısının üstüne eşya koymayın. Tam yük için üreticinin önerdiği miktardan fazlasını kullanmayın. Seyreltmeyin.

Giysi üreticisinin bakım etiketi talimatlarını takip ettiniz mi?
Yük durulanmamışBu çamaşır makinesi için normal veya HE olmayan el yıkama deterjanları önerilmez. Yalnızca Yüksek Verimli (“HE”) deterjan kullanın
Deterjanı ve yumuşatıcıyı daima dikkatlice ölçün. Deterjan üreticisinin talimatlarını izleyin. Suyunuz çok yumuşaksa, daha az deterjan kullanmanız gerekebilir.

Unutmayın, 2x veya üstü gibi konsantre deterjanlar, yük boyutuna bağlı olarak daha az deterjan kullanacaktır.
Bir Çamaşır Yumuşatıcı veya Ekstra Durulama seçeneğinin seçilmesi, fazla köpüğün çamaşır makinenizden temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Dağıtıcıya sıvı çamaşır yumuşatıcı eklenirse, Kumaş Yumuşatıcı seçeneği seçilmelidir.
Bu spreyle durulama, yükü durulamak için kullanılan suyu optimize eder. Cilt hassasiyetleri, çok köpüren bir deterjan veya yükteki kum ya da tiftik gibi partiküller nedeniyle ekstra durulama gerekirse Ekstra Durulama seçeneğini seçin.
SorunÇözüm
Yıkayıcı SızıntılarıTesisatı onarın.
Hortumları sıkın
Yıkayıcıları yeniden oturtun
Kelepçe tahliye hortumu
Tahliye tıkanıklıklarını giderin. Lavabo, dikey boru veya zemin gideri dakikada 17 gal (64 L) suyu kaldırabilmelidir.
Yıkayıcıyı başlatmadan önce küvetin ortalandığından emin olun.
Ön ayakların takılı olduğundan ve somunların sıkıldığından emin olun. Seviye yıkayıcı. Arka ayakları sıfırla
Yükü yeniden dağıtın.
Yük boyutunu azaltın.
Boşaltılmayacak /
Dönmeyecek /
Islak Yükler
Hortumu düzeltin veya fişini çekin
Bir yıkama veya durulamadan sonra, çamaşır makinesi sıkmadan boşalacaktır. Boşaltıldıktan sonra sıkma başlar.
Kapağı kapat.
Alt tahliye hortumu
Daha az deterjan kullanın.
Daha yüksek sıkma hızına sahip bir döngü seçin
Boşaltılmıyor /
Dönmüyor /
Islak Yükler
(devam)
Elektrik kaynağını kontrol edin veya elektrikçiyi arayın. Uzatma kablosu kullanmayın.
Soğuk durulamalar, yükleri sıcak durulamalardan daha ıslak bırakır. Bu normal.
Doldurmaya
Devam Ediyor / Boşaltmaya Devam Ediyor /
Döngü Sıkışmış
Tahliye hortumunu kaldırın
Boşaltma hortumunu gevşek oturacak şekilde ayarlayın
Drenaj hortumunu bantla kapatmayın. Tahliye hortumunun hava boşluğuna ihtiyacı var.
Yıkayıcı Gürültü YapıyorYükü yeniden dağıtın.
Seviye yıkayıcı. Arka ayakları sıfırla
Somunları sıkın
Kayışı kamalı pimlerle çıkarın
Yıkayıcının yerini değiştir
Bu normal.
Bu normal.
Yanlış SıcaklıkTemiz ekranlar.
Suyu açın.
Ters hortumlar
Hortumları düzeltin.
Zamanlayıcı düğmesini hafifçe sağa çevirin ve başlatmak için zıplayın.
Topraklanmış 3 uçlu bir prize takın.
Makine DururTopraklanmış 3 uçlu bir prize takın.
Elektrik kaynağını kontrol edin veya elektrikçiyi arayın.
Sigortayı değiştirin veya devre kesiciyi sıfırlayın. Sorun devam ederse, elektrikçiyi arayın.
Uzatma kablosu kullanmayın.
Zamanlayıcıyı hafifçe sağa çevirin ve başlamak için zıplayın.
Düğmeyi ayarlayın ve dışarı çekin.
Daha küçük çamaşırları yıkayın.
Karıştırıcı Çalışmıyor
Su Seviyesi Çok Düşük /
Tamamen Doldurulmuyor
Küvet EğriYıkayıcıyı başlatmadan önce küvetin ortalandığından emin olun.
Bu normal.
Ön ayakların takılı olduğundan ve somunların sıkıldığından emin olun. Seviye yıkayıcı. Arka ayakları sıfırla
Yükte TüylenmeTüy bırakanları tiftik alanlardan ve renge göre sıralayın.
Aşırı yüklendiğinde tiftik yükte sıkışabilir. Daha küçük yükleri yıkayın.
Yıkamadan önce cepleri temizleyin.
Suda tüy tutmaya yetecek kadar deterjan kullanın.
Otomatik Sıcaklık Kontrolü’nü (ATC) kullanın. ATC, yıkama suyu sıcaklığının 70 ° F’den (21 ° C) daha sıcak olmasını sağlar.
YırtılmaYıkama sırasında yükler serbestçe hareket etmelidir. Daha küçük çamaşırları yıkayın.
Klorlu ağartıcıyı doğrudan yük üzerine dökmeyin. Çamaşır suyu dökülmelerini silin.
Yıkamadan önce cepleri temizleyin. Yıkamadan önce fermuarlar.
Yıkamadan önce dikişlerdeki yırtık ve kırık iplikleri onarın.
Yükte LekelerULTRA CLEAN döngüsünü kullanırken sıvı çamaşır yumuşatıcı kullanmayın. Bunun yerine kurutucuda bir kumaş yumuşatıcı tabaka kullanın.

(2. DURULAMA döngüsüne seyreltilmiş yumuşatıcı eklenebilir.)

Demir filtre takın
Kiri çıkarmak ve süspansiyon halinde tutmak için yeterli miktarda deterjan kullanın.
Koyu renkli kıyafetleri beyazlardan ve açık renklerden ayırın.
Yıkayıcıyı durur durmaz boşaltın.
Yük BuruşukYıkayıcıyı durur durmaz boşaltın.
Kırışmayı azaltmak için soğuk durulamaları ve yavaş sıkma hızlarına sahip döngüleri kullanın.
Yıkama sırasında yükler serbestçe hareket etmelidir. Daha küçük çamaşırları yıkayın.
Yük Karışık /
Bükülmüş
Otomatik Sıcaklık Kontrolü’nü (ATC) kullanın. Kumaş için güvenliyse, 100 ° F (38 ° C) yıkama suyu kullanın. Soğuk durulama suyu kullanın.
Ters hortumlar
Yıkama sırasında yükler serbestçe hareket etmelidir. Daha küçük çamaşırları yıkayın.
Yıkayıcıyı yüklerken öğeleri karıştırıcının etrafına sarmayın.
Dispenser Tıkalı /
Çamaşır Sızıntısı /
Yanlış Yüklerde Ağartıcı
Renk açısından güvenli ağartıcıyı doğrudan sepete ekleyin. Klor ağartıcı dağıtıcısı kullanmayın.
Dağıtıcıya eklemeden önce daima ağartıcıyı ölçün. Dikkatlice dağıtıcıya dökün. Dökülen ağartıcıları silin.
OLUŞUMÇÖZÜM
“Tıklama” sesi.• Zamanlayıcı tarafından yapılan normal bir ses.
Yüksek “jet motoru” gürültüsü.• Sıkma döngüsü sırasında belirli bir miktar motor uğultusu normaldir.
Tıkırtı ve şakırtı sesi.• Madeni para veya çengelli iğne gibi yabancı nesneler varil veya pompa içinde olabilir. Yıkayıcıyı durdurun ve tamburu kontrol edin. Yıkayıcı yeniden başlatıldıktan sonra gürültü devam ederse, nesneler pompada olabilir. Yetkili servisinizi arayın.
• Kemer tokaları ve metal tokalar yıkama tamburuna çarpıyor. Gereksiz gürültüyü ve tamburun hasar görmesini önlemek için, bağlantı elemanlarını sıkın ve öğeleri ters çevirin.
Gıcırdayan ses veya sıcak lastik kokusu.• Yıkayıcı aşırı yüklenmiş. Yıkayıcıyı aşırı yüklemeyin. Yıkayıcıyı durdurun ve yükü azaltın.
Etkileyici ses.• Ağır yıkama yükleri çok büyük bir ses çıkarabilir. Bu genellikle normaldir. Ses devam ederse, yıkayıcı muhtemelen dengesizdir. Yıkayıcıyı durdurun ve yıkama yükünü yeniden dağıtın.
Titreşimli ses.• Çamaşır makinesi zemine sıkıca oturmuyor. Yıkayıcıyı zemine sıkıca oturacak şekilde hareket ettirin. Dengeleme ayaklarını ayarlayın ve kilit somunlarını sıkın.
• Kurulum sırasında nakliye cıvataları ve köpük blok çıkarılmamış.
• Yıkama yükü tambur içinde eşit olmayan şekilde dağılmıştır. Yıkayıcıyı durdurun ve yıkama yükünü yeniden düzenleyin.
ÇALIŞMA
Yıkayıcı başlamıyor.• Elektrik güç kablosu takılı olmayabilir veya bağlantı gevşek olabilir. Fişin prize sıkıca oturduğundan emin olun.
• Ev sigortası atmış, devre kesici atmıştır veya bir elektrik kesintisi meydana gelmiştir. Devre kesiciyi sıfırlayın veya sigortayı değiştirin. Sigorta kapasitesini artırmayın. Sorun devrenin aşırı yüklenmesi ise,
kalifiye bir elektrikçi tarafından düzeltilmesini sağlayın. Sorun elektrik kesintisi ise yerel elektrik şirketini arayın.
• Su kaynağı muslukları açılmamış. Su kaynağı musluklarını açın.
• Devir seçici doğru konumda değil. Göstergeyi saat yönünde hafifçe hareket ettirin. Topuzu dışarı çekin.
• Motor aşırı ısınmıştır. Yıkayıcı motoru aşırı ısınırsa duracaktır. 30 dakikaya kadar soğuma süresinden sonra otomatik olarak yeniden başlayacaktır (yıkayıcı manuel olarak kapatılmadıysa).
• Yıkayıcı kapağı tam olarak kapanmamış. Kapıyı tamamen kapatın.
Çamaşır makinesi dönmüyor.• Yük çok azdır. Yükü dengelemeye yardımcı olması için 1 veya 2 benzer öğe ekleyin.
Tamburda kalıntı kaldı.• Çok kirli çamaşırlar. Tamburu aşındırıcı olmayan bir ev temizleyicisiyle silin, ardından durulayın. Yıkamadan önce çamaşırlardaki fazla kiri ve kumu sallayın veya fırçalayın.
Çamaşır katkı maddeleri dağıtılmadı.• Dağıtıcı çekmecesi açık. Çamaşır katkı maddesinin çıkması için çekmece tamamen kapatılmalıdır.
SU
Su, çamaşır suyu ve yumuşatıcı bölmelerinde toplanır.• Bu, sifonlama eyleminin bir sonucudur ve yıkayıcının normal çalışmasının bir parçasıdır. Dağıtıcı çekmecesi çıkarılarak ve suyu boş tambura veya lavaboya boşaltarak su alınabilir.
Sıkma işleminden sonra yükü çok ıslak yıkayın.• Yıkayıcı aşırı yüklenmiş. Yıkayıcıyı aşırı yüklemeyin.
• Yük çok azdır. Yükü dengelemeye yardımcı olması için 1 veya 2 benzer öğe ekleyin.
• Yük dengesizdir. Düzgün döndürmeye izin vermek için yükü yeniden düzenleyin.
Su yıkayıcıya girmiyor veya yavaş giriyor.• Tahliye hortumu bükülmüş. Boşaltma hortumunu düzeltin.
• Bölgede su temini yeterli değildir. Evdeki başka bir musluğu kontrol edin. Su kaynağı ve basınç yükselene kadar bekleyin.
• Su kaynağı muslukları tamamen açık değil. Sıcak ve soğuk muslukları tamamen açın.
• Su evin başka bir yerinde kullanılıyor. Su basıncı en az 30 psi (260 kPa) olmalıdır. Çamaşır makinesi doldurulurken başka yere su akıtmaktan kaçının.
• Su giriş hortumları bükülmüş. Hortumları düzeltin.
Ilık veya sıcak su yeterince sıcak değil.• Sıcak su ısıtıcısı çok düşük ayarlanmış veya yıkayıcıdan uzakta. Şeker veya et termometresi ile yakındaki musluktaki sıcak su sıcaklığını ölçün. Su sıcaklığı en az 120 ° F (49 ° C) olmalıdır. Su ısıtıcısını gerektiği gibi ayarlayın.
• Evin başka yerlerinde sıcak su kullanılıyor. Çamaşır makinesini kullanmadan önce veya kullanım sırasında başka bir yerde sıcak su kullanmaktan kaçının.Düzgün temizlik için yeterli sıcak su olmayabilir. Sorun devam ederse, sıcak su sisteminiz bir seferde 1’den fazla kullanımı destekleyemeyebilir.
Yıkayıcıdaki su yavaşça boşalmıyor veya boşalıyor.• Tahliye hortumu katlanmış veya tıkanmış. Boşaltma hortumunu temizleyin ve düzeltin.
• Evin drenaj boruları tıkalı. Drenaj borularının tıkanıklığını açın. Gerekirse tesisatçı ile iletişime geçin.
Su sızıntısı.• Muslukta veya rondelada doldurma hortumu bağlantısı gevşek. Hortum bağlantılarını kontrol edin ve sıkın. Verilen lastik sızdırmazlık pullarını takın.
• Aşırı köpüklenme Daha az deterjan kullanın.
• Dağıtıcı çekmecesi açık. Çamaşır makinesi çalışırken çekmeceyi kapatın.
Yanlış yıkama ve durulama sıcaklıkları.• Sıcak ve soğuk su hortumları yanlış besleme musluklarına bağlanmıştır. Sıcak su hortumunu sıcak su musluğuna ve soğuk su hortumunu soğuk su musluğuna bağlayın.
Su yıkayıcıya giriyor ancak küvet dolmuyor.• Boşaltma hortumu dikey borusunun yüksekliği yanlış. Sifonlamayı önlemek için dikey boru minimum 23,6 “(60 cm) yüksekliğinde olmalıdır.
SORUNÇÖZÜM
Yıkayıcı doldurmuyor, durulamıyor veya yıkamıyorKarıştırıcının tepesi, en yüksek su seviyesinden çok daha yüksektir. Bu, çamaşır makinesinin tamamen dolmadığı algısını yaratır. Bu normal.
Aşağıdakileri kontrol edin:
Güç kablosu topraklı 3 uçlu bir prize takılı mı?
Fişte güç var mı? Elektrik kaynağını kontrol edin veya elektrikçiyi arayın.
Sıcak ve soğuk su muslukları açık mı?
Su giriş hortumu kıvrılmış mı?
Su giriş valfi süzgeçleri tıkalı mı?
Yıkayıcı dururAşağıdakileri kontrol edin:
Güç kablosu topraklı 3 uçlu bir prize takılı mı?
Sıcak ve soğuk su muslukları açık mı?
Su giriş hortumu kıvrılmış mı?
Su giriş valfi süzgeçleri tıkalı mı?
Elektrik kaynağını kontrol edin veya elektrikçiyi arayın.
Sorun devam ederse, elektrikçiyi arayın
Uzatma kablosu kullanmayın.
Yıkayıcı, kapak açıkken çalkalanmayacak veya dönmeyecektir.
Yıkayıcıyı çalıştırmak için Döngü Seçici Kontrol (Zamanlayıcı) düğmesini çevirin ve dışarı çekin. Yıkayıcı hala çalışmıyorsa, düğmeyi tekrar içeri itin, hafifçe sağa çevirin ve tekrar dışarı çekin.
Daha küçük çamaşırları yıkayın.
Çamaşır makinesi boşaltılmıyor veya dönmüyor
Çalışma sırasında kapak kapatılmalıdır. Yıkayıcı, kapak açıkken çalkalanmayacak veya dönmeyecektir.
Daima deterjanı ölçün. Üreticinin talimatlarını izleyin. Suyunuz çok yumuşaksa, daha az deterjan kullanmanız gerekebilir.
Elektrik kaynağını kontrol edin veya elektrikçiyi arayın. Uzatma kablosu kullanmayın.
Yıkayıcı doldurmaya veya boşaltmaya devam ediyor veya döngü sıkışmış görünüyorBoşaltma hortumu gevşek olmalı, ancak sağlam bir şekilde takılmalıdır. Boşaltma hortumunu bantla kapatmayın. Hortumun hava boşluğuna ihtiyacı var.
Yıkayıcı gürültü yapıyorYıkama yükü dengelenmelidir.
Yıkayıcı düz olmalıdır. Ön ayaklar uygun şekilde takılmalı ve somunlar sıkılmalıdır. Gerekirse arka dengeleme ayaklarını sıfırlayın.
Kendinden ayarlı arka ayaklar takılı mı? Püskürtme suyunu duyabiliyor musunuz?
Bu, yıkama işleminin bir parçasıdır.
Su yıkayıcıdan hızlı bir şekilde boşaltılırsa, pompadan hava çekildiğini duyabilirsiniz. Bu, boşaltmanın sonunda olur. Bu normal.
Döngü, yıkamadan boşaltmaya veya sıkmaya geçtiğinde, tahrik sistemi hareket ederken bir ses duyabilirsiniz. Bu normal.
Sepete metal nesnelerin dokunduğunu duyabilirsiniz. Bu normal.
Küçük çamaşırları yıkarken daha fazla sıçrama sesi duyacaksınız. Bu normal.
Yıkayıcı sızıntılarıAşağıdakileri kontrol edin: Doldurma hortumları sıkı mı? Doldurma hortumu rondelaları düzgün oturtulmuş mu? Drenaj hortumu kelepçesi düzgün takılmış mı?
Lavabo, yer süzgeci ve dikey boru 17 galon kaldırabilmelidir. Dakikada (64 L) su.
Yıkama yükü dengeli olmalı ve aşırı yüklenmemelidir. Aksi takdirde, doldurma veya sprey durulamaları yükten sekebilir.
Yıkayıcı düz olmalıdır. Ön ve arka ayaklar uygun şekilde takılmalı ve somunlar sıkılmalıdır. Gerekirse kendinden ayarlı arka ayakları sıfırlayın.
Ev tesisatını sızıntılara karşı kontrol edin.
Çamaşır sepeti eğriYıkama yükü dengelenmelidir.
Yıkayıcı düz olmalıdır. Ön ayaklar uygun şekilde takılmalı ve somunlar sıkılmalıdır. Arka dengeleme ayaklarını sıfırlayın. gerekirse.
Dağıtıcılar tıkalı veya sızdırıyorDoğru dağıtıcıya doğru miktarda klorlu ağartıcı veya yumuşatıcı ekleyin. Çamaşır suyu dağıtıcısında sadece sıvı klorlu ağartıcı kullanın.
Çok ıslak yükleDaha yüksek sıkma hızına sahip bir kontrol ayarı seçin.
Soğuk durulamalar, yükleri sıcak durulamalardan daha ıslak bırakır. Bu normal.
Yükte kalıntı veya tüyTiftik vericileri (havlu, şönil) tiftik toplayıcılardan (kadife, sentetikler) ayırın. Ayrıca renge göre sıralayın.
Yıkama yükü dengelenmelidir. Aşırı yüklenirse tiftik yükte sıkışabilir. Daha küçük çamaşırları yıkayın.
Ceplerde kağıt veya doku kaldı mı?
Üreticinin talimatlarını izleyin. Tüyleri suda tutmaya yetecek kadar deterjan kullanın.
70 ° F’den (21 ° C) daha soğuk yıkama suyu, deterjanı tamamen çözmeyebilir.
Elde Yıkama, Günlük veya Narin gibi düşük hızlı döngüler için sıvı deterjan kullanmayı düşünün.
Yükte lekelerKiri çıkarmak ve süspansiyon halinde tutmak için yeterli miktarda deterjan kullanın. Üreticinin tavsiye ettiği miktarları ekleyin.
Yumuşatıcı dağıtıcınızı kullanın. Yumuşatıcıyı giysilerin üzerine damlatmayın.
Demir filtre takmanız gerekebilir
Koyu renkli kıyafetleri beyazlardan ve ışıklardan ayırın
Boya transferini önlemek için durduğu anda yıkayıcıyı boşaltın.
Yıkayıcıyla birlikte verilen yumuşatıcı gözünü kullanın. Dağıtım topları bu yıkayıcıyla doğru şekilde çalışmayacaktır.
Sıvı deterjan kullanmayı düşünün.
Giysileri yüklemeden önce çamaşır makinenize deterjan ekleyin. Yıkayıcıya başlamadan önce dağıtıcılara klorlu ağartıcı ve yumuşatıcı eklenmelidir.
Yük kırışıkYıkayıcıyı durur durmaz boşaltın.
Kırışmayı azaltmak için Hassas programı veya düşük sıkma hızına sahip başka bir programı kullanın.
Yıkama yükü dengeli olmalı ve aşırı yüklenmemelidir. Yıkama sırasında yükler serbestçe hareket etmelidir.
Sıcak ve soğuk su hortumlarının doğru musluklara bağlandığından emin olmak için kontrol edin.
Yük dolaşmış veya bükülmüşYıkama sırasında yükler serbestçe hareket etmelidir.
Gri beyazlar, kirli renklerBir yükte beyazlar ve renkler karıştırıldığında boya aktarımı meydana gelebilir. Koyu renkli kumaşları beyazlardan ve açık renklerden ayırın.
Yük için güvenliyse sıcak veya ılık yıkama kullanın. Sıcak su sisteminizin sıcak suyla yıkama sağlamak için yeterli olduğundan emin olun.
Soğuk veya sert suda ağır kirleri yıkamak için daha fazla deterjan kullanın. Sabunun çözünmesi ve düzgün çalışması için su sıcaklığı en az 70 ° F (21 ° C) olmalıdır.
Giysi hasarıAşağıdakileri kontrol edin:
Yıkamadan önce ceplerdeki keskin nesneler çıkarıldı mı? Yıkamadan önce cepleri, fermuarları, çıtçıtları veya kopçaları boşaltın.
Dolaşmayı önlemek için ipler ve kuşaklar bağlanmış mıydı?
Çamaşırlar yıkamadan önce hasar gördü mü? Yıkamadan önce dikişlerdeki yırtık ve kırık iplikleri onarın.
Klorlu ağartıcıyı doğrudan yük üzerine dökmeyin. Sıvı klor ağartıcı dağıtıcınızı kullanın. Çamaşır suyu dökülmelerini silin. Seyreltilmemiş çamaşır suyu kumaşlara zarar verecektir. Çamaşır makinesini yüklerken ve boşaltırken çamaşır suyu dağıtıcısının üstüne eşya koymayın.
Üreticinin bakım etiketi talimatlarını takip ettiniz mi?
Yıkama sıcaklığı seçtiğim gibi değilYıkama ilerledikçe, sıcak ve ılık yıkamalarda yıkama sıcaklığı biraz düşecektir. Bu normal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi