• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Beko Buzdolabı Sorun Giderme Herhangi bir modern buzdolabı, parçaların çoğunun birbiriyle etkileşime girdiği karmaşık bir sistemdir. Bir parçanın hasar görmesi durumunda, arıza zamanında giderilmezse tüm sistem düşebilir. Bir buzdolabının daha fazla profesyonel onarımına katkıda bulunan arıza teşhisi, aşağıda sunulan daha yüksek buzdolapları için arıza kodlarını içeren sorun giderme tablolarının temel hedefidir.

Beko Buzdolabı Sorunlar ve Çözümler

SORUNSEBEPÇÖZÜM
Buzdolabı sık sık çalışıyor veya çok uzun süre çalışıyor1.İç veya dış ortam sıcaklığı çok yüksek1.Bu durumda, buzdolabının daha uzun süre çalışması normaldir
2.Buzdolabı bir süredir kapatılmış2.Normalde, buzdolabının tamamen soğuması 8 ila 12 saat sürer
3. Kapı çok sık veya uzun süre açılıyor3.Sıcak hava buzdolabına girer ve sık sık çalışmaya başlamasına neden olur.

Lütfen kapıyı çok sık açmayın

4.Buzdolabı dondurucu saklama bölmesinin kapısı sıkıca kapatılmamış4.Buzdolabının düz bir zemine yerleştirildiğinden ve kapıyı sarsan yiyecek veya kap bulunmadığından emin olun.
5.Dondurucu saklama bölmesinin sıcaklık ayarı çok düşük5.Tatmin edici bir buzdolabı sıcaklığı elde edilene kadar sıcaklığı daha yüksek bir değere ayarlayın.

Buzdolabı sıcaklığının sabit hale gelmesi 24 saat sürer

6.Soğutucu dondurucu saklama bölmesinin kapı contası kirli, aşınmış, çatlamış veya uyumsuz6.Kapı contasını temizleyin veya değiştirin.

Kapı contasındaki bir sızıntı boşluğu, istenen sıcaklığı korumak için buzdolabının daha uzun süre çalışmasına neden olabilir.

7.Kondansatör kirli7.Yoğuşturucuyu temizleyin (servisi arayın)
Kompresör çalışmıyor1.Buzdolabı buz çözme döngüsünde1.Otomatik buz çözme yapan bir buzdolabı için bu normaldir
2.Buzdolabı elektrik prizine takılı değil2.Fişin prize sıkıca takılı olduğunu doğrulayın
3.Buzdolabı KAPALI3.Buzdolabını yeniden başlatmak için “Güç” düğmesine 3 saniye veya daha fazla basın veya düğmeyi KAPALI konumundan sıcaklık seçim konumuna getirin
Soğutucu dondurucu saklama bölmesinde çok yüksek sıcaklık1.Kapı her seferinde çok sık veya çok uzun süre açılıyor1.Kapı her açıldığında buzdolabına sıcak hava girecektir.

Kapıyı olabildiğince az açmaya çalışın

2.Sıcaklık çok yüksek ayarlanmış.2.Sıcaklığı sıfırlayın
3.Kapı sıkıca kapatılmamış.
4.Kondansatör kirli4.Kondansatörü temizlemek için servisi arayın
Dondurucudaki sıcaklık çok yüksek ve soğutucu saklama bölmesindeki sıcaklık iyi durumdaDondurucu sıcaklığı çok yüksek ayarlanmışDondurucu sıcaklığını daha düşük ayarlayın.

Buzdolabının sıcaklığının sabit hale gelmesi 24 saat sürer

Nem, buzdolabının dış yüzeyinde veya iki kapı arasında birikiyor1.Çok nemli iklim.1.Nemli iklimde bu normaldir.

Nem düştüğünde nem azalacaktır.

2.Buzdolabı kapısı sıkıca kapatılmamış.

Bu, buzdolabının içindeki soğuk havanın ve buzdolabının dışındaki sıcak havanın yoğunlaşmasına neden olur.

Buzdolabının içi kirli1.Buzdolabının iç kısmının temizlenmesi gerekiyor1.Buzdolabının içini temizleyin
2.Güçlü kokulu yiyecekler buzdolabında saklanır2.Yiyecekleri sıkıca sarın
Bipler1.Soğutucu saklama bölmesi kapısı açık1. Kapıyı kapatın veya alarmı manuel olarak susturun
2.Dondurucudaki sıcaklık çok yüksek2.Alarm, nispeten yüksek sıcaklık nedeniyle ilk başlatıldığında normaldir.

Alarmı manuel olarak susturabilirsiniz

Anormal sesler1.Buzdolabı düz bir yere yerleştirilmemiştir1.Buzdolabını düzleştirmek için ayakları ayarlayın
2.Buzdolabı etrafındaki bazı nesnelere dokunuyor2.Çok yakın nesneleri kaldırın
Akan suya benzer hafif sesBu, soğutma sisteminin sesidirNormal
Kabinin ısıtılmasıYoğuşma önleme sistemi çalışıyorBu, yoğuşmayı önler ve normaldir

Beko frost free buzdolabı dondurucu arızaları, sıcaklığın çok sıcak olmasını içerebilir. Evaporatörde buz birikmesine neden olur. Bu bileşen, içinden bir kompresör tarafından pompalanan sıvılaştırılmış gazla soğutulan bir radyatöre benzer. Üstteki fan havayı içeri çeker ve evaporatöre üfler ve bu da sıcaklığı düşürür.

Dondurucu kapısının açılması, sıcak havanın içeri girmesine ve soğuk evaporatörde dona dönüşmesine izin verir. Bir süre boyunca, bir don oluşumu sıcaklığın yeterince soğumasını önleyebilir – ancak donmayan bir dondurucuda, evaporatörün altına, donun erimesini ve akmasını sağlayan, ısıtan bir eleman takılıdır.

Evaporatörünüzün düzgün çalışmamasının ve buz birikmesine neden olmasının birkaç nedeni olabilir. Bunlar şunları içerir:

Arızalı bir ısıtıcı – ısıtıcıdan gelen kablolar, evaporatörün yanına ve fanın arkasına, bir eklenti dondurucu tavanına gider. Isıtıcının bağlantısının kesilmesi ve bir multimetre ile test edilmesi gerekecektir – okuma 200 ile 300 ohm arasında olmalıdır. Başka herhangi bir okuma bir arıza olduğunu gösterir ve ısıtıcının değiştirilmesi gerekecektir.

Arızalı bir sigorta – bu, ısıtıcının yanında bulunur ve multimetre ile de test edilebilir. Çalışan bir sigorta, birkaç ohm’dan daha az bir okuma kaydetmelidir.

Evaporatörün etrafındaki arızalı bir sensör 2000’den 40.000 ohm’a kadar okumalar verecektir – bu bantların dışındaki okumalar arızanın olduğunu ve sensörlerin değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Kontrol kartı ve zamanlayıcı da evaporatör üzerinde buz birikmesi için suçluları olabilir. Arızanın kaynağı onlarsa, tamir edilmeleri veya değiştirilmeleri gerekir.

Beko Buzdolabı Dondurucu Soğutmuyor – Ne Yapmalı

Beko buzdolabı dondurucunuz soğutmuyorsa, kontrol etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

1. Kondenser Bobinleri

Kondenser serpantinlerinin temizlenmesi gerekip gerekmediğini kontrol edin. Bunları buzdolabının altında veya arkasında bulacaksınız. Bunları elektrikli süpürgenizin fırça başlığıyla temizleyin ve vakumu düşük emiş gücüne ayarladığınızdan emin olun. Kalan kiri yumuşak bir bezle tozlayın.

Kirli kondenser serpantinleri, buzdolabı dondurucusunun ürettiği ısıyı dışarıdaki havaya dağıtmalarını engeller. Bu, buzdolabının ısınmasını ve olması gerektiği kadar soğumamasını sağlayacaktır.

2. Konum

Buzdolabını bir ısı kaynağının yakınına veya bir garaja yerleştirirseniz, soğuması zor olacaktır. Optimum performans gösterebilmesi için üniteyi sıcaklığın ortam olduğu yerde tuttuğunuzdan emin olun.

3. İçerik

Buzdolabının içine koyduğunuz şey, aynı zamanda soğumasını da etkileyebilir. Bunun nedeni, onu aşırı yükleyebilmeniz ve öğelerin havalandırma deliklerini tıkaması ve ünitenin etrafındaki soğuk hava akışını kısıtlamasıdır. Bu nedenle, özellikle alan küçükse, her seferinde içine koyduğunuz öğelerin sayısını azaltın.

Ek olarak, içine sıcak yiyecekler koyarak ünitenin soğuması gerekenden daha uzun sürebilir. Yiyecekleri buzdolabına veya dondurucuya koymadan önce soğumaya bırakın.

4. Kapılar

Kapıların düzgün şekilde kapandığından ve contada çatlak veya boşluk olmadığından emin olun. Varsa, dış sıcaklık, buzdolabının iç sıcaklığına etki ederek soğukluğunu azaltır. Kapıyı her zaman düzgün bir şekilde kapatın. Conta veya contada herhangi bir çatlak varsa, değiştirmeniz gerekecektir. Bunu sizin için yapması için kalifiye bir teknisyen çağırın.

5. İç Işık

Buzdolabınızın iç ışığı varsa, ünitenin kapısı kapatıldığında sönüp sönmediğini kontrol edin. Kapıyı yavaşça kapatın; kapı mühürlenmeden hemen önce dışarı çıkmalıdır. Ama dışarı çıkmıyorsa içeride sıcaklık üretecek demektir. Buzdolabı dondurucu bu nedenle olması gerektiği gibi soğumayacaktır.

Bununla birlikte, yukarıdakilerin tümü yerinde olmasına rağmen soğutma sorunlarının devam ettiğini fark ederseniz, buzdolabınızın dondurucusuna bakmak için profesyonel bir tamirci çağırmanızın zamanı gelmiştir. Sorun teknik olabilir; kötü bir kompresörden bozuk bir evaporatör fanına ve bunların arasındaki her şey olabilir.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara