Home / İpuçları / Akıllı Ev Nedir ?
Akıllı Ev

Akıllı Ev Nedir ?

Akıllı Ev Nedir ? Akıllı yaşam, tek tek cihazları veya sistemleri ağ oluşturarak oluşturulur. Programlama ve bireysel akıllı ev kontrolü , akıllı cihazlar ( ev otomasyonu ) için nasıl davrandıklarını ve birlikte çalışacaklarını belirler . İster akıllı ısıtma , pencere ve kapılar, akıllı kontrollü aydınlatma sistemleri veya daha fazla hırsızlık koruması için: Akıllı Ev, daha fazla konfor sağlamak güvenliğini sağlamak ve enerji tasarrufu yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bir evin ne kadar akıllı veya akıllı olması her müşteriye veya ev sahibine kendileri karar verme güvencesi altındadır Bir şey kesinlikle şu: Sadece kendi bütçesi akıllı yaşama hayalini sınırlar.

Neden Akıllı Ev ?

Enerji tüketimi Enerji tasarruflu enerji uygulaması için profesyonel topluluktur Akıllı Ev, en fazla yüzde 30 oranında azaltılabilir. Örneğin, akıllı kontrol birimi ısıtma , havalandırma ve su ısıtma sistemlerinin birbirleriyle iletişim kurmasını ve mümkün olduğunca az enerji tüketilecek şekilde ayarlanmasını sağlar. Çoğu sistemde enerji tüketiminin izlenmesi için bir uygulama var. Bu, enerji maliyetlerine göz kulak olmaya ve enerji tüketimini gidermeye yardımcı olur. Buna ek olarak, bugüne kadar mümkün olmayan bir yaşam konforu ve akıllı telefon veya tablet uygulamasıyla kendi ihtiyaçlarınıza göre kolayca kontrol edilebilen bir ev var.

Akıllı ev için hangi bileşene ihtiyaç var?

Sözde ağ geçidi, akıllı bir ev sisteminin kalbidir. Bu merkezi kontrol ünitesi aracılığıyla , ağa bağlı cihazların / sistemlerin tüm iletişimi gerçekleşir. Ağ geçidi tüm bilgileri toplar, çalışma durumlarını rapor eder, gerekirse değerlendirir ve gerekirse uygun eylemleri tetikler. Kullanıcılar akıllı telefon, tablet veya PC aracılığıyla ilgili bir uygulama aracılığıyla kontrol edilir.

Terminaller ve ağ geçidi ağ yoluyla iletişim halindedir . Üç alternatif vardır: Bağlantı, evde veya normal güç şebekesi (Powerline) aracılığıyla sabit bir ağ kablosu olarak yapılabilir. En basit alternatif, genellikle şirket içinde mevcut olan ve gerekirse sinyali yükseltilebilen Wi-Fi üzerinden iletişim kurmaktır.

Akıllı denetleyicide yer alan ve eylemler gerçekleştiren terminaller. Bunlar radyatör termostatları , ışık anahtarları ve dimmerler, hareket dedektörleri, kameralar, panjur motorları veya kapı açıcıları olabilir. Tabii ki, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, ocaklar veya televizyonlar ve stereo sistem gibi ev aletleri. Şüphesiz, akıllı ev sistemleri için kullanılan popüler cihazlar, sorunları akıllı telefon aracılığıyla doğrudan iletişim kurabilen alarm sistemleri.

Örneğin, sıcaklıkları ölçmek için sensörler gerekir. Veya pencerelerin ve kapıların açık veya kapalı olup olmadığını bildirmek ve odalardaki parlaklığı kontrol etmek.

Akıllı Ev için tek tip bir standart var mı?

Ne yazık ki hayır. Yine de farklı standartlar yarışıyor. Ünlü üreticiler ve tedarikçiler standartları daha da standartlaştırmaya çalışmaktadır. Otobüs sistemleri için mevcut tüm standartlara genel bir bakış veri iletimi ve ağ oluşturma makalemizde bulunabilir .

İpucu: Kendi evinizi bir üreticinin modelleriyle donatmanız önerilir. Bu, en iyi ağ oluşturmayı sağlar!

Kendi evinizde dijital konfor ne kadara mal oluyor?

Bu, bireysel isteklere ve yeni binayla mı yoksa eski binadaki modernizasyon ölçüsüne mi bağlıdır.

Yeni bina

Yeni binalar tamamen kablolanmışsa ve her şey alarm sisteminden ısıtma ve tente kontrolü yoluyla çamaşır makinesine otomatik hale getirilirse ek maliyet 15.000-30.000 avroya kadar çıkabilir. Burada daha pahalı, mekanikten, yani her cihazdaki tüm komutları yerine getiren motorlardan daha az elektroniktir. Planlama ve uygulama, deneyimli bir uzmanın elinde olmalıdır .

Eski binada modernizasyon

Mevcut binaların yenilenmesi ve modernizasyonu için kablosuz sistemler idealdir. Boyutlarına ve konfor özelliklerine bağlı olarak yaklaşık 300 avroya kadar başlarlar, kendi kendine kurma için çevrimiçi satın alabilir ve daha sonra adım adım genişletilebilirler. Bununla birlikte, yine profesyonel yardım ve tavsiyeler her zaman önerilir!

Akıllı bir evde neyi kontrol edebilirim?

Akıllı Ev Nedir ? Prensip olarak, bir evdeki ve evin çevresindeki tüm işlevler, tüm işlevleri bugün dijital olarak izlenebilir ve kontrol edilebilir. Dijital ısıtma kontrolü vasıtasıyla simülasyon simülasyonuna veya zaman kontrolüne veya erişim kontrolüne – herşey mümkündür:

Akıllı Evde oda iklimi ve ısıtma

Burada, Akıllı Ev destekli bir ısıtma sistemi, gerektiği gibi yaşam konforunu ve enerji verimliliğini önemli ölçüde artırabilir. Mümkün olduğunca sıcak sıcaklıklardan hoşlanırlar ve gereksiz yere boş alanları ısıtmazlar. Örneğin, günlük olarak kendi sıcaklık seçiminiz ile her bir oturma odasındaki sıcaklığı düşürebilir ve eve gitmeden önce evinizdeki konforlu sıcaklığa ayarlayabilirsiniz.

Bu, bir kontrol ünitesinin yanı sıra , radyo kontrollü radyatör termostatlarının yanı sıra, pencereler açıkken termostatları kilitleyen kapı ve pencere kontakları içeren oda iklimi için akıllı bir genel çözüm ile mümkün kılar ve böylelikle gereksiz enerji tüketimini önler.

Kapalı iklim Başlangıç Paketi Başlangıç ​​paketi akıllı bir başlangıç ​​olur, kendi akıllı telefonunuzdaki Akıllı Ev uygulaması tüm komutları denetleyiciye iletir ve evden veya yolda erişim sağlar. Bağlamak için yalnızca standart yönlendiriciye ücretsiz bağlantı gerekir. Modern akıllı ev sistemleri ayrıca ısıtma sistemine bağlanabilir . Isıtma kontrolleri doğrudan çalışır ve kullanımı kolaydır.

Isıtma, konut sakinlerinin konforlu oda sıcaklığında otomatik olarak varlığını ve konforu dileklerini yerine getirerek mevcut sakinlerinin ihtiyaçlarına en uygun şekilde adapte edilebilir. Bir ısıtıcının internet üzerinden etkinleştirilip etkinleştirilmediği veya dönüştürülebileceği üretici tarafından kontrol edilir .

Smarthome’daki Güvenlik

Bir ” akıllı ev gözetleme ” sadece gerçekten gerekli olduğunda cevaplar . O hareket dedektörleri, duman dedektörleri, yüksek ses yetkisiz davetsiz misafir, ve kapı ve pencere kontakları açılışında her türlü girişimi rapor bile alarm dan bir kontrol merkezinin yanında yer almaktadır. Bir sistem çözüm olarak, akıllı ev kontrolü yapılmamaktadır başlangıç paketi . “Farklı güvenlik tek çözümü alarm sistemi için, örneğin, açık kameralar mevcuttur, cep telefonuna her gün ve gece seferinde keskin fotoğrafları jilet gönderin. Bir iç kamera uzayda yokluğu hareketlerini algılar. hisset Akıllı Eviniz sayesinde evde ve hareket halindeyken daima güvende!

Akıllı ev aydınlatması

Şu anda ihtiyacımız olan yerden ışığı neden otomatik olarak açıp kapatmıyoruz? Evin girişinde, merdivenle mi yoksa bodrum katında mı? Ya da oturma odasında uygulama ile tam istenilen renk ve kuvvet benzersiz ışık deneyimleri oluşturun . Otomatik, ağa bağlı, esnek ve etkili. Senaryo Müdürü tarafından önceden belirlenmiş senaryolar , evden ayrılış veya eve dönmek gibi, ışık, oda sıcaklığı veya güvenlik özelliklerini kontrol etmeyi kolaylaştırır. Bir adaptör fişi bir sistem özelliğine sahip, akıllı ışığında her lamba yanar. LED ışıkları, evde elektrik tasarrufu yaparken hızlı ve ucuz bir şekilde elektrik tasarrufu yapabilir.

Akıllı evde ağa bağlı ev aletleri

Akıllı ev teknolojisini ev aletlerine entegre eden ve Home Connect aracılığıyla kontrol sağlayan üreticiler gittikçe daha çok sayıda. Pratik, kamera ile birlikte bir buzdolabı olup fotoğraf makinesini her kapattığınızda fotoğraf çekiyor; bu da süpermarkette kısa bir süre için cep telefonuna getirilebiliyor. Saklanan tarifine göre kendini otomatik olarak ayarlayan ve pizza hazır olduğunda onlara haber veren ocak kadar uygun.

Ya da uygulama aracılığıyla herhangi bir yerden kolayca kontrol edilebilen, akıllı bir ev sistemine entegre çamaşır makineleri, bulaşık makineleri veya kurutucular. Akıllı ev aletleri konut sakinlerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanır ve günlük yaşamı basitleştirir.

Akıllı ev ve veri güvenliği

Akıllı ev sisteminizi seçerken, veri güvenliğine öncelik veren ve şifreleme teknolojisinin mevcut durumunu kullanan bir üretici arayın . Kişisel veriler, bulutta değil sadece denetleyicide saklanırsa korunur. Akıllı ev uygulaması üzerinden hareket halindeyken yalnızca kullanıcı tarafından uygulama için bırakılan veriler internet üzerinden gönderilmelidir. Önerilen ürünler örneğin TÜV Trust IT mührü “Güvenilir Uygulama” ile işaretlenmiştir.

Dikkatinizi Çekebilir

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ?

Fırının sıcak hava fanını nasıl değiştirirsiniz ? Fırınının sıcak hava fanını nasıl değiştirebilirim? Bu yazıda fırın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi