Home / Ev Aletleri / AB Enerji Etiketi
Enerji Etiketi

AB Enerji Etiketi

AB Enerji Etiketi AB enerji etiketini taşımak için git gide daha fazla ürün var. 2015’in başından bu yana, etiketleme şartı çevrimiçi ticarete de uygulanmıştır.

AB Enerji Etiketi

Eylül 2015’ten itibaren, ısıtma sistemleri için enerji etiketi de tanıtılacak. Fakat mevcut etiket sistemi de eleştiriyi tekrar tekrar tutuşturuyor. Bununla birlikte, bilgili tüketiciler satın alma kararı için önemli bilgiler sağlayabilir.

Avrupa Birliği Enerji Etiketi

Renk ölçeği ve belirlenmiş enerji verimliliği sınıfı temelinde tüketiciler, cihazın işletim sırasında ne kadar güç harcadığını ilk bakışta görebiliyor olmalıdır. Aralarında seçim için iki eşit fiyatlı buzdolabı varsa, mali sebeplerden dolayı daha ekonomik nedenler tercih edeceklerdir. Bu sadece tüketiciye değil aynı zamanda çevreye de yarar.

Eleştirmenler AB enerji etiketini kafa karıştırıcı buluyor

Bununla birlikte, birçok tüketici savunucusu mevcut düzenlemelerden memnun değildir. Örneğin, Rhineland-Palatinate tüketici merkezi (VZ-RLP) Elke Dünnhoff, “Plaka karmaşık ve şeffaf değil” diyor. Örneğin, verimlilik sınıflarının etiketlenmesinin farklı ürün grupları için tek biçimli olmadığı eleştirilmektedir.

Örneğin, en ekonomik elektrikli süpürgeler A ile işaretlenirken, çamaşır makineleri bir A +++ ile etiketlenmiştir. A sınıfı bir uçak sadece orta sahada bitiyor. Tüketici Merkezleri, daha kolay yönlendirme için tüm ürün grupları için üniform enerji verimliliği sınıfları talep etmektedir.

Düzgün verimlilik sınıfları uygulamada pek mümkün değildir

Bu nedenle, çok farklı ürün grupları tanımlandığından, birleştirme kolay değildir. “Dinamik bir pazar ortamında verilecektir bireysel ürünlerin net tahsisi etikette tüketiciye çatışma kaynaklanan farklı kalıntı sınıflar,” karşılaştırıldığında Annegret-Claudine Agricola, Enerji Sistemleri ve Alman Enerji Ajansı (dena) için hizmetlerin Başkanı söyledi, “Ancak teknolojiler ve dolayısıyla ürün gruplarının enerji verimliliği farklı geliştiğinden, sınıfların yeniden satışları farklı zamanlarda gerçekleşir.”

AB Enerji Verimliliği

Uzun AB etiketle işaretlenmiş olan bazı ürün gruplarında, etiket lansmanı ile birkaç yıl teknik iyileştirmeler sayesinde düştü, enerji verimlilik sınıfı A piyasaya cihazların çoğunluğu Onlar için farklı seçenekler AB düzeyinde” vardı Enerji Verimliliği Sınıf A içinde daha da farklılaşmaya izin vermek için,

Aynı ürünler için farklı enerji etiketleri

Dena uzmanı için mevcut etiketin yararlardan ağır bastığı. “Özellikle tüketici tümü üzerinde Avrupa çapında bulunabilir kırmızı ve yeşil çubuklar yanı sıra oryantasyon sabit bir olasılık sunar mevcut girmesinden bu yana renk ölçekleri ile etiketleme cihazları gerektirir can İlgili ürün grubu için enerji verimliliği sınıfının en yüksek olduğu tüketicileri doğrudan okuyun. “

Bununla birlikte, bu noktada yapılan eleştiriler, aynı ürün grupları için farklı etiketlerin yan yana yerleştirilmesini önermektedir. Yeni enerji verimliliği sınıfları getirilirse üreticiler, ürünlerini eski etiketine yerleştirebilecekleri bir geçiş dönemi yaşarlar. Daha önemlisi, halihazırda piyasada bulunan ürünlerin yeniden etiketlenmesi gerekmez.

Tüketici savunucusu Dünnhoff bunu bir sorun olarak görüyor: “Eski ve yeni etiketlerin bir arada bulunması, karşılaştırmayı zorlaştırıyor”. Tüketici Merkezleri, yeni etiketler tanıtıldığında ticari etiketlemenin yeniden etiketlenmesini istiyorlar.

AB enerji etiketinde yapılacak değişiklikler planlandı

Aslında, etiket görevinin temelini oluşturan AB direktifi yakında gözden geçirilecek, Agricola da söz veriyor. Amaç AB’de tek bir uygulamadır. Uzman Dena “çeşitli ürün gruplarında çok farklı enerji verimliliği geliştirme Verilen orta vadede tam standardizasyon oldukça düşüktür” ama çok yüksek beklentileri azaltır.

Enerji Etiketi Uygulaması

Ancak bu yıl, yeni cihazların çoğunun zaten A +++ sınıfında olduğu ürün grupları için bir çözüm geliştirilecek. Bu, örneğin çamaşır makineleri ile ilgilidir. Agricola, “A +++ sınıfının ötesinde daha fazla artı işareti vermek için herhangi bir plan yok” dedi. “Bütün bunlar sorumlu ve AB direktifi buna izin vermiyor.”

Enerji etiketleri sadece verimlilik sınıflarını göstermekle kalmaz

O zamana kadar her şey olduğu gibi kalır. Tüketiciler bu nedenle enerji etiketini bilmeli ve anlamalıdır. Özellikle verimlilik sınıfına ilaveten ilgili ürünle ilgili ek bilgi sağladıkları için. Bu genellikle çalışma sırasında tam güç tüketimi veya gürültü hakkında bilgi verir. Kendi satın alma kararınız için önem taşıyabilecek bilgiler. Tüketim verileri ve etiketlerdeki simgeler pek çok tüketici tarafından anlaşılmayacak, tüketici savunucularına şikâyette bulunulacak.

VZ-RLP (yıllık) onlar ‘yılda’ belirttiğiniz şekilde etikette yılda güç tüketimi hakkında bilgi anlamıyorum görüşülen “yüzde 60’ından fazlasını göre, kendine ait repräsentaiven anketin sonuçları hakkında bu bağlamda atıfta bilmiyorum “. Tüketim beyanı ilgili ulusal dillere tercüme edilmeli ve taleplere göre piktogramların anlaşılabilirliği kontrol edilmelidir.

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi