free
web stats
Cuma , Eylül 22 2017
Home / Ev Aletleri / Ütü Isınmıyor ? 4.5/5 (5)

Ütü Isınmıyor ?

Ütü ısınma arızası

Ütü Isınmıyor ise Ütü rezistansı arızalıdır. Ütü tabanı değiştirilir. Bağlantı kablolarında temassızlık vardır. Kablo bağlantıları kontrol edilerek temassızlık giderilir. Termostat kontağı oksitlendiği için akım geçirmiyordur. Termostat değiştirilir. Termostat kapalıdır.

Termostat düğmesi değiştirilerek ısı konumu yükseltilir. Termik şalter açık devre olmuştur. Termik şalter kontrol edilir, bozulmuş ise değiştirilir.

utu-isinmiyor

Elektrikli Ütülerin Tanıtılması

Kumaştan yapılmış giyim malzemelerinin kırışıklıklarını düzeltmek için evlerde ve konfeksiyon atölyelerinde kullanılan elektrikli alete ütü denir.Kumaşın icadıyla ütüleme işlemi de başlamıştır. İlk ütü tabanı düz ağır bir metalin üzerindeki kazanda kömür ısıtılıyor, elde edilen sıcaklıkla metal ısınıyor ve giysinin üzerinde gezdirilerek kırışıklıklar gideriliyor dur.

Ütüde genel amaç, tabanı oluşturan metal kısmın ısıtılması ve elde edilen ısı ile kumaşın düzeltilmesini sağlamaktır. Bu ısıyı elde etmek için günümüzde rezistanslar kullanılmaktadır. En basit elektrikli ütü, ısıtıcı rezistans, rezistans üzerinde bulunan ağırlık ve rezistansı çalıştırıp kapatacak anahtar grubu ve besleme grubu parçalarından ibarettir.

Bu ütülere basit ütü denir  Bu ütülerde rezistans elektrik enerjisi verildiğinde, rezistansın verdiği ısı sabittir ve ayarlanma imkanı yoktur yani değişik ısılarda ütülenmesi gereken kumaş cinslerinin hepsini böyle bir ütüde kullanamayız

Isınmıyor ve lambası yanmıyor: Kablo, fiş veya elektrik girişinde sorun var demektir. Lambası yanıyor; ama ütü ısınmıyor sa; rezistansı değiştirmeniz gerekecektir. Ütünüz çok ısınıyor (veya hiç ısınmıyor); işte, o zaman sorun termos tattadır.

Bu Makale Faydalı Oldumu ?

Dikkatinizi Çekebilir

Dyson Süpürge Yetkili Servisi

Dyson Süpürge Yetkili Teknik Servisi  Dyson süpürge Dikey Silindir Kablosuz el şarjlısı Alerji Aksesuarlar Dyson …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir